Reklam
Ali Haydar ÇETİNTÜRK

Ali Haydar ÇETİNTÜRK


EDEPSİZLİĞİN ADI ERGENLİK Mİ? - 3

27 Şubat 2016 - 00:03

Ergen dendiği vakit aklıma hep Üsâme bin Zeyd geliyor. Hani Zeyd bin Hârise ile Habeşli Bereke (Ümmü Eymen) in cesur evladı. Hani arkadaşları olan Abdullah bin Ömer, Zeyd bin Sâbit, Berâ bin Âzib, Arcir b,n Hazım ve Üseyd bin Zübeyr ile beraber 12 yaşlarında olduğu halde savaşmak için gittikleri Uhuddan, Efendimizin (sav) "dönün" emriyle ağlayarak dönen ve ancak 2 yıl sonra Hendek günü savaşmalarına izin verilen (2) Üsâme geliyor.
O ergen değilmiydi? O hiç genç olmadımı? Mûte de atının üzerinden yıkılan babası Hz. Zeydin atına bindiğinde henüz 17 yaşında değilmiydi?
Evet oda ergendi, Fakat islam için bedeller ödeyen bir ergen! Tıpkı kerbelada bedel ödeyen Ehl-i beyt'in ergenleri gibi. Ehl-i Beyt'e, Ehl-i Beyt olmanın bedelini ödetenlerde karnelerini alıp bu dünyadan mezun olarak defolup gittiler.
Büyüklerin imtihanıda büyük olur. Bunun için "her bela, değildir kerbela". Ama bizler, çocuklarımızla beraber belalardan emin olmak istiyorsak, edebi başımıza tâc etmemiz lazımdır.
"Edeb bir tâc imiş nûr-i hüdâ'dan giy ol tâc'ı emin ol her beladan"
HÂTİME
 Cips paketi gibi %75 i hava olan, 13-14 yaşlarında olup ana-babasından daha çok sesi çıkan, kibri tavan yaptığı için atarlanan, erkek olduğu halde yürürken küpesi sallanan gençlerin ergenlik modundan çıkarak "Edib" olmalarını arzuluyorum ve bu makale için kaleme aldığım, mevzumuz ile alakalı yeni yazdığım üç kıtalık bir şiirimle makalemi sonlandırıyorum.
Her tarafı sarmış internet ağı
Edebsizlik olmuş ergenlik çağı
Haya uzaklaşmış hiç görünmüyor
Kibir tavan yapmış sanki kaf dağı.
************
Güllemisin,Tüfekmi, oğlum sen nesin?
Dillerdesin küpen ile herkesin
Anan susmuş sana söz bulamıyor
Babandan daha çok çıkıyor sesin.
************
Fayda vermez sana ne sağ nede sol
Selâmet'e giden edebtir tek yol
Bırak bu işleri gel dön aslına
Çık ergen modundan haydi "edib" ol
     
Vesselam
Ali Haydar Çetintürk
KAYNAK:
1- Buhari 
2- İbn-i Hişam es' Sîretün-Nebeviyye Mısır 1955 11,66 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum