Sadık ÜZER

Sadık ÜZER


MAĞFİRET İKLİMİ RAMAZAN (4)

11 Haziran 2016 - 00:01

Mağfiret iklimi Ramazan Başlıklı Mustafa Canlı kardeşimizin yazısının son bölümlerinde ise Ramazan ayındaki güzelliklerin devamı şöyle kaleme alınmıştır.
Ramazan berekettir. Sahuruyla, imsâkıyla, iftarıyla, teravihi ile bir berekettir. Bu ayda yapılan hayır ve hasenâta Cenâb-ı Hak, bereketler ihsan eder. Ramazân’ın geldiği bir günde Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştu: “Ramazan ayı size bereketiyle geldi; Allah o ayda sizi zengin kılar, bundan dolayı size rahmetini indirir, hataları yok eder, o ayda duâları kabul eder... ”
Ramazan bağışlanmadır. Zira Sevgili Peygamberimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-; serlevha hadîsimizde belirtildiği üzere, inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutan bir mü’minin geçmiş günahlarının bağışlanacağı müjdesini vermektedir.
Ramazan hayır kapısıdır. Mü’minlerin hayır damarları bu mübârek ay vesilesiyle açıldıkça açılır. Fakir ve muhtaçlar bu hayırlardan mesrur olurlar. Yoksul ve düşkünler, aç ve kimsesizler Ramazan günlerinde daha çok hatırlanırlar. Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, bir yolculuk esnasında Muaz bin Cebel -radıyallâhu anh’a- şöyle seslenmiştir: “Sana hayır kapılarını bildireyim mi? Oruç bir kalkandır. Sadaka, suyun ateşi söndürdüğü gibi hataları söndürür. Hayır kapılarından biri de kişinin gece kalkıp namaz kılmasıdır.” Ramazan ayında oruç var, sadaka var, gece namazı da var. Bunların her biri, mü’min için bir hayır kapısıdır.
Ramazan cömertliktir. Abdullah bin Abbas -radıyallâhu anh- şöyle demektedir:
“Allah Rasûlü insanların en cömerdi idi. Cömertliğinin zirvesinde olduğu zaman ise Cibrîl ile çokça buluştuğu Ramazan ayı idi... ”
Ramazan fırsattır. Bağışlanmak için, duâlarımızın kabul edilmesi için, maddî ve mânevî olarak arınmak için bir fırsattır. Ramazan, insanın kendisini yenilemesi için büyük bir fırsattır.
Ramazan evveli rahmet, sonu cehennemden âzâd olmaktır. Zira Güzeller Güzeli Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-; “Ramazân-ı şerîfin evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden âzâd olmaktır.” buyurmaktadır.
Ramazan bayramdır. Ramazan ayında hayır ve hasenâtlarla fakirler bayram ederler. Ramazan ayında; zikir, fikir, feyz ve bereket ile gönüller bayram eder. Ramazan ayında bedenler açlık ile bayram eder. Ramazan ayında, bütün mü’minler, iftar ile bayram eder; Ramazân’ın sonunda, ibâdet ve tâatle yorulan bedenini dinlendirerek dünyada bayram eder; âhirette de cehennemden âzâd olarak bayram eder.
Ramazan duâdır, duâların kabul edildiği anlardır; Cenâb-ı Hak, bizleri Ramazan ayının kıymetini bilip hakkıyla değerlendirenlerden eylesin. Cenâb-ı Hak; cümlemizi Ramazan ayının sonunda, sağlık sıhhat içerisinde bayrama erişenlerden, günahlarından arınıp cehennemden âzâd olan kullarından eylesin..Ne mutlu Ramazan fırsatını değerlendirebilenlere...
.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum