Reklam
Muhammed Ali YURDAKUL

Muhammed Ali YURDAKUL


DENGELER DEĞİŞİYOR. DÜNYA BEŞTEN BÜYÜK

04 Haziran 2016 - 00:02

                Dünya’da dengeler bozuldukça birileri kudurmaya başladı. Birleşmiş milletlerin yapısı sorgulandıkça insanlığı yansıtmadığı ortaya çıkınca, dünya beşten büyüktür denildikçe yeni dünya düzenini kuranlar homurdanarak şizofren davranışlar içine girdi. Evet bugün dünyada dengeler değişiyor. Artık yavaş yavaş ibre Asya ülkelerine kaymaya başladı. Yeni dünya düzeninde bundan sonra en etkili devletler gelişen Asya ülkeleri olacak. Bunu gördükçe , mani olamadıkça enerjide, sanayide, bilişimde dünyanın merkezi kaydıkça süper devletler tuhaf oldular. Dün sömürdükleri devletlerin bu gün aslanlar gibi insan hakları, demokrasi, üretim, bilişim, makineleşme, sanayileşme, kalifiye insan gücü gibi değerlerini gözlemledikçe zorbalıkları tuttu.
                Kim ne derse desin son dönemler yaşanan olaylar aslında Avrupa’nın ne kadar değiştiğini gösteren önemli izlerdir. Bir dönemler Arap baharı diyorlardı ve bu ülkelerin dönüştüğünü iddia ediyorlardı. Bir çok senaryo üretiyorlardı, kaleme alıyorlardı. Ne oldu şimdi Avrupa’nın dokuz ülkesi bu gün karışmış durumda. O zaman bizde buna Avrupa baharı deriz. Buradaki halkların ezilmişliğinden dem vururuz. Bunlara yapılan işkenceleri görür ve gösteririz. Avrupa’nın gerçek yüzünü insanların artık seyretmesini isteriz. Hiçte medeni olmadıklarını kuzu postuna bürünen bir kurt olduklarını haykırırız. Gerek Fransa’da yaşanan eylemeler ve gerekse diğer ülkelerde yaşanan olaylar bizlere Avrupa’nın artık bundan sonra dünya siyasetinde tam söz sahibi olamayacağının işaretleri. Kendi içinde hala bir sendikal hakkı çözememiş bir ülke çıkıp ta sağda solda Paris Paris diye hava atmasın. Ne olduğunuzu bir kez daha tüm dünya gördü.
                İşin ilginci bu kadar yangını kim çıkarıyor?. Bu ülkeleri yakan ve bu hale getiren kimler? Var bu işte de bir çapanoğlu. Aslına bakılırsa benim ön görüm bu işin içinde de bir Yahudi ve İngiliz parmağının olduğu yönünde. Sinsi İngilizler hiç manzarayı çaktırmadan Hıristiyanlar Kulübünü topluyorlar. Bir çatı altında birlikte hareket etmezsek başımıza çok şey gelir mesajı veriyorlar. Bu da diğer Avrupa ülkelerini tetikliyor. Geçtiğimiz günlerde Almanya’da alınan Ermeni Soykırımı’nı tanıma hadisesi de bunun bir uzantısı. Kimin aklına gelirdi yüz elli yıllık müttefikinizi iki Ermeni’ye satmak. Hiç kimse Almanya’da böyle bir kararın çıkmasına ihtimal vermiyordu. Türkiye ile Almanya kadim iki dost diyordu. Ama  herkes yanıldı. Amerika’da aynı şeyleri diyordu fakat iki çapulcuya PYD’ye bizi sattı. Yani sizin anlayacağınız bunların çıkarlarına dokunduğunuz zaman kimseyi tanımıyorlar. Ülke çıkarları söz konusu olduğu zaman başka bir ülkeyi yakmaktan çekinmiyorlar.
                Avrupa artık güç kaybetmiştir. Bundan sonra dünyanın merkezi değişiyor. Bu yeni süreçte Ortadoğu, Asya ülkeleri ve ABD belirleyici rol oynayacaktır. ABD diyoruz çünkü burayı hala Yahudiler üst olarak kullanıyor. Eğer sahip çıkılırsa bir diğer aktörde Afrika ülkeleridir. Bunun için düğmeye basılmıştır. Bu nedenle bazı bölgelerde gelişen ülkeler rahat bırakılmıyor. Ortadoğu da  Türkiye’nin söz sahibi olması o bölgedeki tüm oyunları bozuyor. Arapların birileri ellerinden uçmasını istemiyorlar. Çünkü onların ellerinde petrol var. Bunlar altın yumurtlayan tavuk. Bunların Türkiye’ye yaklaşması derin güçleri çileden çıkarıyor. Bir de düşünsenize eğer Türkiye öncülüğünde İslam devletleri yan yana gelirse durum ne olur. Bunu birileri dahi düşünmek istemiyor. Çok korkuyorlar eski Osmanlı dirilecek  Ortadoğu ve Afrika’nın kaderinde belirleyici olacak diye. Böyle bir şey onların uykularını dahi kaçırıyor. Bu nedenle Türkiye durdurulmalı ve önüne geçilmelidir diye her gün kamuoyu oluşturma yarışı içindeler.
                Ermeniler tarihte kullanıldığı gibi bugünde kullanılıyor. Ermenilere zulüm edildi diyerek onlar cesaretlendiriliyor. Aslında bunların tüm gayretleri Türkiye’yi itibarsızlaştırmak. Onu gözden düşürmek suretiyle bir dar boğaza sokmak. Ama artık bizim bu oyunlara karnımız tok. Bunları iyi bilmeliler. Kim ne derse desin Avrupa isterse kendini paralasın artık dünyada merkez değişiyor. Buna kolay kolay mani olamayacaklar. Bize düşen ise bu kritik dönemde ülkemize sahip çıkmak. Biz Osmanlı’nın torunlarıyız şunu dünya iyi bilsin zulümle işimiz olmaz. Fakat biri vatanımıza ve davamıza yan gözle bakarsa onun da haddini bildiririz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum