Reklam
Mustafa Zihni TUNCA

Mustafa Zihni TUNCA


Üstyapı çalışmalarını bekliyoruz

24 Nisan 2016 - 23:59

Geçtiğimiz aylarda başka bir şehirden Antalya’ya aracıyla gelmek isteyen bir akademisyen dostuma ilk tavsiyem Antalya trafiği konusunda navigasyon cihazlarına güvenmemesi olmuştu. Çünkü, en güncel navigasyon haritaları bile kentteki çalışmalara ayak uyduramadığı için kent sakinleri dahi çoğu zaman trafikte ciddi sıkıntılar yaşayabiliyor. 
G20 ve Expo2016 hazırlıkları başta olmak üzere Antalya’da son dönemde yapılan yoğun çalışmalar sonrasında kente kazandırılan çok sayıda alt ve üst geçitlerin yanı sıra yeni çevre yolları kent trafiği açısından gerçekten bir ihtiyaçtı. Bu altyapı çalışmalarının önemli bir kısmı tamamlandığı için artık üstyapı çalışmalarının da hızlı bir şekilde tamamlanması gerekiyor.
Örneğin, gerek Antalya istikametinden, gerekse Belek istikametinden yeni açılan turizm yoluna sürücüleri yönlendiren tek bir levhaya rastlamak mümkün değil. Navigasyon haritalarında da zaten o yol bir arazi olarak görülüyor. Yeri gelmişken belirtmekte fayda gördüğüm bir diğer husus da kent içinde yabancılara yönelik yeterli sayıda İngilizce trafik levhasının bulunmaması. Antalya gibi en çok turistin geldiği ve Expo2016 ile en az 5 milyon! turist gelmesi beklenilen bir kentte araç kullanan turistlere yön bulmalarında yardımcı olacak İngilizce tabelaların neden bulunmadığını nasıl açıklayabiliriz?
Bırakın yabancı turistleri, kentin yerlisi olarak ben bile önceki gece İstanbul dönüşü havalimanından aracıma bindiğimde yonca kavşağa dönüştürülen havalimanı kavşağından çıkarken bir anda kendimi yeni açılan ve hâl istikametine giden çevre yolunda buldum. Yol boyunca gerekli ışıklandırma ve yön levhaları bulunmadığı için bir noktadan sonra Gazi Bulvarı’na ulaşabilmek için sadece tahminde bulunmak zorunda kaldım. Yakın zamanda bu yollara gerekli levhalar mutlaka yerleştirilecektir, ancak turistleri de düşünerek İngilizce yönlendirmelerin de yapılması faydalı olacaktır.
Yeni yapılan alt ve üst geçitler konusunda da küçük bir öneride bulunmak istiyorum. Geçtiğimiz haftalarda bir Konya ziyareti sırasında kentteki bazı alt ve üst geçitlerin iç ve dışlarının küçük tuğlalarla kaplanarak hoş bir görüntü oluşturulduğu, hatta bazı geçitlerin sarmaşıklarla süslenerek çevre dostu bir manzara sağlandığını gözlemledim. Son bir yıl içinde kentimizde yapılan çok sayıda alt ve üst geçitten Mevlana üst geçidini saymazsak diğer tümü çirkin bir beton yığını görüntüsü ile kentin estetiğine zarar veriyor. Mevlana üst geçidi ise gerek mimarisi gerekse aydınlatma ve çevre peyzajı ile gerçekten göze hoş görünüyor. Kentin en görünür noktalarından birisinde olmasının avantajı ile süslenen bu üst geçitte olduğu gibi diğer alt ve üst geçitlere de artık estetik bir dokunuşun kentimizi güzelleştirmek açısından elzem olduğunu düşünüyorum.
Gönlünüzce bir hafta diliyorum...   

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum