Reklam
Mustafa Zihni TUNCA

Mustafa Zihni TUNCA


TARİH TEKERRÜR ETMESİN!

03 Nisan 2016 - 23:59

Tam yedi yıl geçmiş üzerinden. 2009 yılında 30 Mart tarihindeki yerel seçimlere yetiştirilen raylı sistemin ilk etabı olan Fatih – Meydan hattı seçim döneminin son günlerinde ücretsiz olarak halkın kullanımına açılmıştı. Uzun bir süre hat çalışmalarının cefasını çeken halk 14 yeni toplu taşım aracımızla tanışmanın heyecanı ile yeni sistemi çabucak benimsemiş görünüyordu.
Seçim sonrası bir anda trenlerimiz ortalıktan kayboldu! Nereye gitti bu trenler diye merak ederken hattın taşıma güvenliği açısından yeterli testlerden geçirilmeden insan taşımaya başlamış olmasının tehlikeli olduğuna dair haberler okuduk basından. Sonrasında da insan yerine kum çuvalları ile hareket etmeye başladı vagonlarımız. Sanırım üç ay boyunca farklı ağırlıklarda yüklerle farklı hızlarda sistemin güvenliği test edildi. Sonrasında da İsmetpaşa durağında yapılan sade bir açılış töreni ile hayatımızın bir parçası oldular.
Önceki gün Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın Antalya’ya gelerek hattın ikinci etabı olan Meydan – Expo hattının Altınova’ya kadar tamamlanan 5km’lik etabında ilk test sürüşünü yapmış. Sayın bakanın ifadesine göre önümüzdeki hafta hattın kalan 11 km’si de tamamlanacakmış ve yeni bir test sürüşü için tekrar gelmeyi planlıyormuş.
Bu haberi okuduğumda aklıma yedi yıl önce yaşadığımız insanlı test sürüşleri geldi. Sayın bakanın ifade ettiği tarihte Expo2016’nın açılmasına sadece 10 gün kalmış olacak. Bu kadar kısa bir sürede yeni hat üzerindeki vagonlar insansız olarak yeterince test edilebilir mi sorusuna mutlaka bu işlerden anlayan birileri cevap verebilecektir. Ümit ederim ki bu kez gerekli tüm testler gerçekleştirilmeden halkımız Expo’ya hafif raylı sistem ile taşınmaya başlanmaz. Aksi takdirde yaşanabilecek tüm kazalara göz göre göre davetiye çıkarmış oluruz. 
Expo2106 ve yeni hafif raylı hattımızın şimdiden bölgemize ve ülkemize hayırlı olması dileği ile...
Gönlünüzce bir hafta diliyorum...  
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum