Reklam
Mustafa Zihni TUNCA

Mustafa Zihni TUNCA


Sivil Düşünce Platformu (SDP)

13 Mart 2016 - 23:01

Milli değerlerimizden birisidir yerel birlikler. Yörelerine çeşitli hizmetlerde bulunmak için bir araya gelen bir grup gönüllünün oluşturduğu bu oluşumlar bazen bir vakıf olarak, bazen ise bir dernek olarak karşımıza çıkar. Bazen de resmiyete dökülmeden ismi bile olmayan bir topluluk oluşturulur duyarlı insanlar tarafında. Özünde tüm bu çabalar geçmişten günümüze erişen toplumsal duyarlılığın farklı şekillerdeki tezahürüdür.
Sivil Düşünce Platformu da Antalya’da bir avuç iyi yürekli insanın bir araya gelmesiyle şekillenen bir yerel sivil toplum kuruluşu olarak örnek gösterilebilecek oluşumlardan birisini oluşturuyor. Platform farklı meslek gruplarından az sayıda üye tarafından oluşmuş olmakla birlikte herhangi bir liderinin olmaması, ticari ilişkilerden uzak olması ve tüzel kişilik kazanma gibi bir beklenti içinde olmaması sebebiyle her türlü çıkar odaklı çatışmalardan uzak bir şekilde yöreye hizmetlerde bulunuyor.
Her ne kadar platformu çeşitli meslek gruplarının temsilcileri oluştursa da, platform üyeleri her türlü etiketten uzak bir ortamda kent yaşamı ile doğrudan ilgili olan kurumların yöneticileri ile bir araya gelip kentin sorunlarına dair değerlendirmelerde bulunuyor. Bu toplantıların sonuçlarının farklı platformlarda paylaşılarak yerel gündeme taşınması sureti ile ise önemli bir farkındalık yaratılıyor.
Paylaşmadan geçemeyeceğim bir başka husus ise SDP’nin farkındalık yaratma açısından sadece bir ‘think tank’ grubu olmanın ötesinde yeri geldiğinde sahaya da inip diğer sivil düşünce kuruluşlarına örnek olabilecek faaliyetlerde bulunması. Örneğin, geçtiğimiz hafta SDP tarafından sadece ülkemizin değil tüm dünyanın kanayan yaralarından birisi olan mültecilerin dramını gözler önüne serilmesi ve yerel bazda onlara sembolik de olsa yardımcı olunabilmesi için gurur verici bir çalışma gerçekleştirildi.
Bir kampanya ile açık davette bulunularak Antalya’nın Serik ilçesine yerleştirilen Suriyeli mülteci ailelere erzak ve nakit yardımının yanı sıra çocuklarına da eğitim malzemesi ve oyuncak yardımında bulunan platform üyeleri yanlarına platforma üye olmayan çok sayıda insanı da alarak yaşanan dramı gözler önüne serdi. Önümüzdeki aylarda bölgedeki mülteci çocuklarının eğitimi konusunda örnek bir projeye daha imza atmayı planlayan platformun bu çabalarının sadece diğer sivil düşünce derneklerine değil, halkımıza da örnek olmasını arzu ediyorum.
Gönlünüzce bir hafta diliyorum...

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum