Reklam
Mustafa Zihni TUNCA

Mustafa Zihni TUNCA


RAMAZAN

29 Mayıs 2016 - 15:01

Mübarek üç ayların sonucusu olan Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte marketlerin kapılarında da Ramazan paketlerinin hazır olduğuna dair afişleri görmeye başladık. Ramazan ayı sadece oruç tutmaktan ibaret olmadığı için insanların ihtiyaç sahiplerine karşı iyiliklerini çok daha fazla sergilediği bu ayda fitrenin yanı sıra sadaka, fidye ve zekat gibi maddi yardımlaşma da diğer aylara göre daha fazla gerçekleşiyor. O yüzden de kardeşlik ve yardımlaşma duygularının bu ayda daha çok gerçekleşmesine şahitlik ediyoruz.
Üzücü bir şekilde Ramazan ayında görmeyi hiç de istemediğimiz şeyler de gerçekleşiyor. Bunların başında pek çok gıda ürününün fiyatlarının Ramazan ayında yeniden ayarlanması geliyor. Yeniden ayarlanması ifadesi yerine aslında Ramazan’a özel fiyatların geçici bir süreliğine arttırılması ifadesini kullanmak sanırım yanlış olmaz! ‘Artan girdi maliyetleri...’ gibi ifadelerle başlayıp fiyat artışları konusunda vicdanları aklamaya çalışan perakendeciler maalesef Ramazan ayının ruhuna aykırı bir davranış sergiliyorlar. Özellikle dar gelirli insanlara destek olunması gereken bu ayda onları daha fazla yük altına getiren bu fiyat artışları konusunda ben hiç bir zaman Diyanet’ten etkileyici bir açıklama gerçekleştiğine şahit olmadım.
Çok bariz bir örnek vermek gerekirse, Ramazan ayına girmeden bir gün önce herhangi bir fırından pide satın almanızı tavsiye ederim. O gün pideye vereceğiniz ücret karşılığında ertesi gün aynı pideyi satın alma imkanınız bulunmamaktadır, çünkü Ramazan sebebiyle pide fiyatları yeniden ayarlanmış olarak karşınıza çıkacaktır! Fiyat artışlarının her yıl Ramazan ayına denk gelmesi ilginç bir tesadüf olmakla birlikte daha da ilginç ve üzücü olan gerçek, pide fiyatlarının Ramazan Bayramı’ndan itibaren tekrar eski seviyesine inmesidir.
Yazımı çok  sevdiğim bir hadisle tamamlamak istiyorum: “Ramazan ayı geldiği vakit, Cennetin kapıları açılır; Cehennemin kapıları sıkı sıkıya kapatılır ve şeytanlar bağlanır.”
En azından Ramazan ayında işlediğimiz günahların sebeplerini kendi içimizde arayabilmemiz dileği ile...
Gönlünüzce bir hafta diliyorum...  
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum