Reklam
Mustafa Zihni TUNCA

Mustafa Zihni TUNCA


ÇİÇEK FESTİVALİ

22 Mayıs 2016 - 23:59

Antalya’da yıl boyunca çok sayıda festival düzenlense de yerel halka sorduğunuzda rahatlıkla ismini sayabileceği iki festival söz konusu. Bunlardan birincisi tüm Türkiye’de yakından takip edilen ve adı Antalya ile özdeşleşen Altın Portakal Film Festivali. İkincisi ise sadece 12 yıldır gerçekleştiriliyor olmasına rağmen halk tarafından büyük ilgi gören Çiçek Festivali.
Yerelde Uluslararası Piyano Festivali gibi prestijli festivallerden bile daha çok ilgi gören Çiçek Festivali’nin Altın Portakal ile ortak bir özelliği var ki o özelliği halkın gönlünde yer kurmasını sağlıyor. Tıpkı Altın Portakal’da olduğu gibi Çiçek Festivali’nde de kortej başta olmak üzere meydan ve parklarda bir dizi aktivite gerçekleştirilerek organizasyonun halkla bütünleştirilmesi sağlanıyor.   
Dile kolay, tam iki milyon dal çiçek kullanılmış festival düzenlenirken. Bu çiçeklerin bir milyonu kortej araçlarının süslenmesi için kullanılırken diğer bir milyonu ise kortej esnasında halka dağıtılmış. Rusya ile yaşanan krizden ötürü o ülkeye tek bir çiçeğin bile satılamadığı günümüzde çiçek üreticilerinin böylesine bir fedakarlığa katlanması elbette takdir edilecek bir davranıştır. Yerel dinamiklerin desteklediği bu organizasyon işte bu yüzden kısa bir süre içinde halkın takdir ve sevgisini kazanmayı başarmıştır.
Böylesine güzel bir festival kortejinin artık nostaljik tramvay hattının dışına çıkıp uluslararası bir karnavala dönüşme zamanı gelmiştir. Botanik Expo’su düzenleyerek rüştünü ispatlayan Antalya böylesine büyük bir organizasyonun da üstesinden gelebilecek güce sahiptir. Böylelikle uluslararası arenalarda Antalya’nın adı daha popüler hale gelecek, çiçek hasatı daha da eğlenceli bir boyut kazanacaktır.
Gönlünüzce bir hafta diliyorum...  
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum