Reklam
Mustafa Zihni TUNCA

Mustafa Zihni TUNCA


AYIBIN ADI

01 Mayıs 2016 - 23:59

Takip edenler hatırlayacaktır, Expo2016 hakkında ilgili fuarı gezene kadar yeni bir yazı yazmayı düşünmüyordum. Hatta, ilk hafta boyunca gezen dostların olumsuz izlenimlerine rağmen kendi gözümle görmeden bu köşeye tek bir cümle bile aktarmak aklımdan geçmiyordu.  Ancak geçtiğimiz hafta duyduğum ve dün yerel gazetelerde manşetten verilen bir haber yüzünden bir kez daha Expo’yu bu köşeye taşıma ihtiyacı hissettim.
Expo2016’nın zamanında tamamlanabilmesi Cumhurbaşkanlığı himayesine alınması sayesinde gerçekleştirilebilmişti ki halen eksiklerinin tamamen giderilemediği de biliniyor. Bu durum Gıda, tarım ve hayvancılık bakanı sayın Faruk Çelik tarafından da geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. 
Açılışta, Expo2016’nın merakla beklenen ve sembol niteliğindeki kulesinin bir ay sonra ziyarete açılacağı açıklanmıştı. İlginç bir şekilde kule daha açılmadan isminin Expo 2016 Kulesi değil ‘Turkcell Kule’ olacağı açıklandı! Bununla da yetinmeyen Expo yönetimi, yapılan sponsorluk anlaşmasına istinaden 5 bin kişilik amfi tiyatronun adının da 'Turkcell Amfi Tiyatro' olmasına karar vermiş. Neyse ki, sponsorluk anlaşması gereği bu isimler Expo’nun açık kalacağı altı ay boyunca geçerli olacakmış!
Altı ay sonra yeni bir ticari isim bulurlar mı bilemiyorum ancak Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen bir organizasyonda ticari bir işletmenin Expo Kulesi gibi sembol bir yapıta isim sponsoru olması oldukça üzücü. Sınırsız kaynak aktarılarak gerçekleştirilen ve kar amacı gütmeyen bir organizasyonun böyle bir sponsorluğa ihtiyacı olabileceğine inanmıyorum.
 Stadyum gibi şirketleşmiş spor kulüpleri tarafından kullanılan tesislerde büyük meblağlar karşılığında sponsor olan global kuruluşların beş ila on yıl gibi uzun süre isimlerinin bu tesislerde yer alması karşılıklı taraflara bir kazanç sağlarken bir kamu kuruluşu olan Expo2016 Antalya Ajansı’nın altı ay sonunda kazancını yüksek gösterebilmek için böyle bir yola gitmiş olabileceğini düşünmek üzücü.
Fikir aşamasından bu güne kadar Paris Expo’sunun sembolü olan Eiffel Kulesi ile karşılaştırılan Expo kulesine ticari bir isim verilmesine karar verilmesini destekleyenlere bir önerim var. İncelesinler bakalım Eiffel Kulesi’nin adı nereden geliyor ve tarihin herhangi bir döneminde farklı bir isimle anılmış mı...
Gönlünüzce bir hafta diliyorum...   

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum