Reklam
Mustafa Zihni TUNCA

Mustafa Zihni TUNCA


ASKIDA ELBİSE

21 Şubat 2016 - 23:01

Kepez Belediyesi’nin başlatmış olduğu önemli bir sosyal sorumluluk projesi var. Askıda elbise projesi olarak adlandırılan bu uygulama kapsamında reklam panoları üzerine yerleştirilen askılara insanların ihtiyaç duymadığı elbiseleri bırakması istenilerek ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak kışlık kıyafetler sağlanması hedefliyor.
Dokuma Park önündeki askılarda çok sayıda elbise olması gerçekten sevindirici. Hatta, ihtiyar bir çiftin askılara yaklaşarak yanlarındaki poşetlerden çıkardıkları elbiseleri askılara asıp sessizce oradan ayrıldıklarını gördüğümde gerçekten duygulandım. Böylesine anlamlı bir projeyi insanların desteklemesi için öncelikle benimsemesi gereklidir ki, gözlemlediğim kadarıyla uygulamanın tüm kente yayılma zamanı çoktan gelmiş.
Bununla birlikte, üzülerek belirtmek istediğim bir nokta daha var ki, bence bazı hayır sahiplerinin gözlerinden kaçan bu durum projenin başarısına gölge düşürebilecektir. Sorunu net bir şekilde gözler önüne serebilmek için geçtiğimiz günlerde askıdaki elbiseleri incelemekte olan ihtiyaç sahibi genç bir çiftin yaşadıklarını sizlerle paylaşmak istiyorum.
Tramvay durağından karşıya geçerken gözlemlediğim genç çift askıdaki erkek pantolonlarını bir süre inceledikten sonra bir tanesinin uygun olduğuna karar verip almaya karar verdiler. Ancak, erkek pantolonu eline alınca hoş olmayan bir koku ile karşılaşarak onu almaktan vaz geçip tekrar askıdaki yerine yerleştirdi. Uzaktan görebildiğim kadarıyla karısı adama pantolonu neden almadığını sorduğunda yüzünü ekşitip burnunu eliyle kapatarak  koktuğunu ifade ederek oradan uzaklaştı.
İyi niyet dahilinde gerçekleştirilen bir yardım davranışı açısından düşündüğümüzde hediye edilen kullanılmış elbiselerin sadece hijyen açısından değil, ihtiyaç sahibine duyulan saygı açısından da kendimiz giyecekmişiz gibi yeni yıkanmış ve temiz olması beklenir. İhtiyaç sahipleri böyle bir proje kapsamında kendilerine hediye edilen ihtiyaç fazlası kıyafetlerin kısmen yıpranmış olmasını anlayışla karşılayabilir. Ancak, o kıyafetlerin kirli olması durumunda rencide olacaklarını da düşünmek zorundayız.
O yüzden de, evlerimizdeki çöpe gidecek kıyafetleri değil, gerçekten ihtiyaç fazlası giyeceklerimizi tertemiz bir şekilde paylaşmamızda yarar var. Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki, yarın o elbiselere bizlerin de ihtiyaç duymayacağını hiç kimse garanti edemez. O yüzden de bu güzel projeye desteklerimizi esirgemeyelim.
Gönlünüzce bir hafta diliyorum...
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum