Reklam
Mustafa Zihni TUNCA

Mustafa Zihni TUNCA


8 MİLYON EXPO ZİYARETÇİSİ

17 Nisan 2016 - 23:59

Sayılı gün tez geçiyormuş gerçekten. Expo2016’nın başlamasına bir haftadan az bir süre kaldı. Açıkçası Expo’yu ziyaret edene kadar köşeme bir kez daha taşımayı düşünmüyordum ama önceki gün Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın Expo’nun Antalya turizmine olan katkısına ilişkin beyanatını okuyunca kafamda beliren bazı soru işaretlerini buraya taşımaya karar verdim. Sayın bakanın gazeteler tarafından aktarılan sözleri şu şekilde:
“Hedef olarak 5 milyon yabancı olmak üzere toplam 8 milyon ziyaretçiyi Expo için bekliyoruz.”
Sayın bakan konuşmasında ayrıca genel itibariyle Rusya ile yaşanan krizden etkilenen turizm sektörünün karşı karşıya kaldığı sorunun Expo ile dengeleneceğini ve Expo’nun bir kaldıraç etkisi yaratarak sıkıntıları dengeleyeceğini açıklamış.
Bu sözler elbette turizm adına yüreklere su serpen açıklamalar olarak kabul edilebilir ancak yazının başında da söylediğim gibi kafama takılan bazı soruları burada paylaşmak istiyorum. Bu sorulardan ilki yerli ziyaretçilere ilişkin olacak. Üç milyon yerli ziyaretçi derken acaba sayın bakan toplamda 3 milyon kişiden mi bahsediyor yoksa vatandaşların (özellikle de bölge insanının) mükerrer ziyaretleri de buna dahil olacak mı? Sınırsız ziyaret hakkı sağlayan kartlar sayesinde Antalya halkının raylı sistemle defalarca Expo’yu ziyaret edebileceğini düşündüğümüzde gerçekten katma değer sağlayacak olan yerli turist sayısının ne olduğunu insan merak ediyor doğrusu.
Yabancı turist açısından ise kişisel kanaatim 5 milyon yabancı turistin Expo için geleceği öngörüsünün abartılı olduğu yönünde. Başta İstanbul olmak üzere ülkemize gelen turistlerin ne kadarının Expo için Antalya’ya çekilebileceği ise 6. ayın sonunda ziyaret istatistiklerinin paylaşılmasından sonra belli olacağı için değerlendirmeleri o zamana bırakmak istiyorum. Çünkü, ziyaret istatistikleri Expo ekibinin pazarlama yönündeki çabalarının bir aynası olarak her şeyi bize gösterecek. Yukarıda ifade ettiğim gibi, o zamana kadar çok fazla Expo yazısı yazmayı düşünmesem de ziyaretçi olarak katıldıktan sonra organizasyon hakkındaki gözlemlerimi burada zaman zaman paylaşabilirim.
Bir kez daha bu büyük, maliyetli ve başarılı olursa hepimizin gurur duyacağı organizasyonun ülkemiz ve bölgemiz için hayırlı olmasını diliyorum.
Gönlünüzce bir hafta diliyorum...  
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum