Mehmet YILDIRIM

Mehmet YILDIRIM


MORO YETİMHANE’MİZ (1)

20 Mart 2016 - 23:59

80 yıllardan önce Akıncılar ve MTTB çocuk kulubündeyken abilerimizin öğrettiği ve hâlâ aklımdan çıkmayan "Eritrede Moro’da" nakaratlı marşlarıyla büyümüştük.
2009 Sudan ziyaretimde eritreli yetimleri geçen yıl da Morolu yetimleri görmüştük.
O gün o marşı söylettirenlerinlerin ve söyleyenlerin içinde ben dahil kimse Eritre neresi Moro neresi yerini yurdunu fazla değil hiç bilmezdik.
Yaşımız ilerleyince MILF lideri rahmetli Selamet Haşimiye duymuştuk daha sonraları Hacı Murat İbrahim’in efsanelerini ve yıllardan bu yana şanlı direnişlerini duymuştuk.
Rabbim nasip etti geçen yıl ocak ayında 3 arkadaşımızla moro ya ziyaretimiz olmuştu  ve müthiş bir zevk aldık istifade ettik. Allah’ım buradan ayaklarımızı kesme diye dua etmişizki bu sefer hem yetimlerle buluşmak vehemde yaptıracak olduğumuz yetimhanenin yerini görmek için gelmiştik moroya.
Çok ama çok uzak bir coğrafya kuş uçumu on bin km’den çok  fazla.
Coğrafyası farklı yani 12 ay sıcaklık hemen hemen aynı İnsanları farklı neredeyse tek tip ve çok küçük fiziğe sahipler yemek kültürleri ve bir çok kültürleri çok farklı ama bir şeyimiz bir ya, O bize yetiyor o da iman ve İslam kardeşliği Geçen yıl efsanevi komutan Hacı Murat İbrahimi ziyaretimiz de elini öpüp hayır duası aldığımızda bize "biz bu davaya 70 lerde Erbakan hocanın verdiği bir çanta parayla başlamıştık" demişti. Rabbim her ikisinden razı olsun.
Nasip olurmu bilmiyorum ama tekrar ziyaret etmeyi düşünüyoruz.
Geçen yıl öylesine gelmiştik ama bu sefer biraz daha farklı gözle geliyoruz, nasipse yaptıracağımız yetimhanenin yerini yerin de görmek farklı olsa gerek. Heyecan zirvede Konya ihh ve Antalya İHH’nın öncülüğünde yetimhane yapılıyor. Allah’ın izniyle hiç bir pürüz yok, Her şey yolunda.
Moro’dan bahsedipde buraya ailece hicret eden Ömer Kesmen abiyi anlatmamak insafsızlık olur herhalde. Bütün çocuklar ömer abiyi görünce büyük babamız geldi diye koşarak kucaklaşıyorlar. Nasılda mutlu oluyorlar o zaman insan bir kez daha anlıyorki babasızlık gerçekten çok zor.
5 gündür onlarla birlikteyiz hayırsever esnaflardan aldığımız hediyeleri verdik.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum