Reklam
Halil Demir

Halil Demir


FİNİKE’YE İHTİŞAMLI BİR CAMİ

09 Mart 2016 - 00:01

Finike, hem doğası hem de tarihi ile Antalya’nın en güzel ilçelerinden birisidir. Finikeli olmaktan da her daim gurur duydum. Doğduğum topraklara her adım atışımda içime bir huzur doğar.
Kumluca’dan öteye geçildiğinde bir yanınızda güzelim Akdeniz, bir yanınızda da narenciye bahçeleri yer alırken, uzakta, dağın yamacına yaslanmış Finike, artık uzaktan dikkat çekebilecek bir esere daha kavuşuyor.
Bu simge tamamen Limyra taşlarından yapılacak bir cami ve Finike Yat Limanı’na üstten hakim konuma sahip olacak. Finikemizin merkezinde ve diğer yerleşim yerlerinde birçok cami bulunuyor. Ancak bu cami için ilçede ayrı bir heyecan var.
Tamamen ilçemize özgü taşlardan yapılmasının yanında, Finike Ovası ve daha da uzaklardan görülebilecek olması ise simge olması özelliği taşıyor. Bu caminin kapasitesi içerisi ve avlusu olmak üzere toplam 500 kişi. Eminim ki özellikle Cuma ve bayram namazlarında halk tarafından ayrı bir ilgi odağı olacak. Yapımı tamamlandıktan sonra protokol camisi olma özelliği de taşıyor.
Yat limanının yakınında olması nedeniyle, ilçemize gelen yabancı ziyaretçilerin mutlaka uğrayacağı bir yer olma olasılığı yüksek. Bu caminin dinimize güzel hizmetler sunacağı kanaatindeyim.
Taştan yapılması planlanan bu camide Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Menderes Türel’in katkıları son derece önemli. Bu kutsal mekan için en fazla katkı koyanlar arasında hemşerimiz Atay Uslu da yer alıyor. Finike’yi sevdiğini kendi sözlerinden biliyorum. Müftümüz Osman Artan Bey’e, Kaymakam Mesut Yakuta’ya ve diğer emeği geçenlere de şahsım olarak teşekkür ediyorum.
Tarihe şahitlik ederek yüzlerce yıl öteye, bugünden izler taşıyacak bu cami için emeği geçenlerden birisi de imza töreninde de yer alan, Finike dostu ağabeyim, büyüğüm Sayın Süleyman Akıskalı’dır. Kendisi ilçemize yapılan onlarca güzel hizmetin, eserin ya mimarı ya gizli kahramanıdır.
Ayrıca, Finike merkez ve eskiden kasaba olan, şimdilerde mahalle hüviyeti kazanan yerleşim yerlerinde değişik hizmetler götürülmeye çalışılıyor. Finike girişinde yapımına başlanan adliye binası bunlardan birisi.
Yerleşim yerlerinin ve tarım alanlarının sel altında kalmaması adına yapılan kanal çalışmaları, köprüler, arıtma alt yapısı diğer hizmetler arasında yer alıyor. Ancak bazı çalışmaların biraz yavaş ilerlediği de göze çarpıyor.
Özellikle Kumluca-Finike arasındaki çift yol boyunca süren köprü çalışmalarının ağır aksak gitmesinden halkımız muzdarip olmaya başladı. Dolayısıyla bu işlere hız verilmesi gerekiyor. Sayın Menderes Türel’e aktarılan bilgilendirmede eksiklikler olduğunu tahmin ediyorum. Bahar ve Yaz aylarında turizm için kullanılacak bu hizmetlerin bir an önce yapılmasına, yeterli bilgilendirme yapılırsa kendisinin hız vereceği kanaatindeyim.
Bu arada bir Sahilkentli olarak duyunca üzüldüğüm, bir siyasetçi tarafından söylendiği ifade edilen ve halk arasında konuşulan bir söze değinmeden geçemeyeceğim: Bu söz “Sahilkent’den Peygamber çıksa …..” diye başlıyor. Menderes Başkan’ın bu tür benzetmelere asla izin vermeyeceğini düşünüyorum.
Cenab-ı Allah işlerinizi hayreylesin.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum