Reklam
Halil Demir

Halil Demir


ELMALI’NIN GELENEĞİNDE YARDIMLAŞMA VARDIR

13 Nisan 2016 - 00:01

Elmalımızın kültürel zenginliği tarih boyunca birçok medeniyete tanıklık etmişliğinden kaynaklanmaktadır. Günümüze kadar uzanan bilgi ve teknikler ışığında ulaşılabilen tarih M.Ö. 5. ve 4. Yüzyıla kadar, yani Likyalılara kadar uzanmaktadır. O tarihlerden bu tarihlere kadar her şey aydınlatılabilmiş de değildir. Hala tarihin örtüsü altında daha nice gerçekler yatmaktadır.
Medeniyetlerin şahitliğini yapmış bu güzelim ilçemiz Roma dönemini de görmüş, Bizans İmparatorluğu’nu da. Selçuklularda Teke Beyliği Yönetimini yaşamış, Osmanlı döneminde önemli eğitim merkezlerinden birisi olmuş.
Öyle ya Sinan’ı Ümmi, Vahhab-ı Ümmi, Eroğlu Nuri Yahşi Efendi, Abdal Musa, Baltası Kesik Mahmut Hazretleri bu topraklarda yaşamış. Niyazi Mısri medrese eğitimi için buralara ulaşmak için gönlünün emrine girmiş ve gelmiş.
Elmalılı Hamdi Yazır ise bu diyarın ülkemize kazandırdığı değerlerden bir başkası. Türkiyemizin en köklü üniversitelerinden bazılarının kuruluşunda ve yönetiminde Şakir Akça hocamızın emekleri var. Diyanet İşleri Başkanlığı açısından cesaret isteyen gelişmelere vesile olmuş İbrahim Bedreddin Elmalı bu toprakların eseridir.
Velhasıl Elmalı demek tarih, tarihin önemli dönemlerine tanıklık etmiş devletler, beylikler demektir. Elmalı demek maneviyat demektir. Elmalı demek kültür demektir. Bu denli zengin kültürün diyarında geleneksel yardımlaşma hakimdir. Burada yardımlaşma en büyük değerdir.
Geçtiğimiz hafta içerisinde Elmalımızın tarihine, kültürüne yakışacak bir adım atabilmek için dar çerçevede küçük bir toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantıya Elmalı Kaymakamımız Sayın Gürbüz Saltaş, Belediye Başkanımız Av. Ümit Öztekin, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Lök, Ömer Paşa Cami İmamı Mehmet Koşuk, Av. Halil Erdemir ve Meslek Yüksekokulu Müdürü olarak ben katıldım.
Kaymakamımız, Belediye Başkanımız, Başkan Yardımcımız başta olmak üzere toplantıya katılanlar olarak Yükseköğrenim açısından da ilçenin daha ileriye yönelik planlamalar yapması gerektiğini dile getirdik.
Mevcut bulunan ve 1993-1994 Eğitim-Öğretim yılında hizmete başlamış Yüksekokulun yolundan, parkına, ulaşım sorunundan barınma imkanına kadar eksikliklerin giderilmesi gerektiği belirtildi. Şuanki toplam 1300 öğrenci sayısının arttırılması, arttırılırken de kalitenin yükseltilmesinin önemli olduğunu söyledik.
Haliyle sorunların çözümü için ilçe genelini kapsayacak şekilde bir yardımlaşma atağına geçilmesi gerektiğini vurguladık. Bunun için de en önemli aşamanın bir Vakıf kurulması olduğunu not ettik.
Akdeniz Üniversitesi’ne bağlı ilçelerde bulunan hemen hemen bütün Yüksekokulları yaşatmak ve geliştirmek için vakıflar bulunuyor. Vakfı veya derneği olmayan tek ilçe ise Elmalı. Bu açıdan bile alınan bu karar çok önemli bir gelişme.
Kaldı ki kurulması düşünülen Eğitim, Kültür ve Sanat Vakfı sadece Yükseköğrenim için değil, ilçe geneline hizmet verecek. Belli gelir düzeyine ulaşıldığında hem yükseköğrenim öğrencilerine, hem de milli eğitime bağlı okullardaki öğrencilere burslar verilebilecek olması son derece önemli. Elmalı’dan başka şehirlere gidecek ihtiyacı olan öğrencilere de burs sağlanabilecek.
Bütün bunlar için Elmalıların kenetlenmesi gerekiyor. İlçemizde yaşayan, başka yerlerde yaşamını sürdüren, gönlü Elmalı’dan yana olan Elmalılılar, bu şehrin geleneğinde yardımlaşma var. Unutmayınız, yaşadığınız yere sahip çıkma eğitime sahip çıkmaktır.
Cenab-ı Allah işlerinizi hayreylesin…
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum