Reklam

UZMANLARDAN SÖMESTİR UYARISI

Özel Antalya Yaşam Hastanesi’nde görevli Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Dilay Karaarslan Öğrenecek,çocukların yeni bir döneme daha dikkatli, istikrarlı ve başarılı bir başlangıç yapması için yarıyıl tatilinin iyi değerlendirilmesi gerektiğine dikkati çekti.

UZMANLARDAN SÖMESTİR UYARISI
22 Ocak 2020 - 16:20

Özel Antalya Yaşam Hastanesi’nde görevli Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Dilay Karaarslan Öğrenecek,çocukların yeni bir döneme daha dikkatli, istikrarlı ve başarılı bir başlangıç yapması için yarıyıl tatilinin iyi değerlendirilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Yarıyıl tatillerinde çocuklar çoğunlukla bir rahatlık yaşıyor. Artık erken uyanma zorunluluğunun olmaması, geç saatlerde uyumalarına, dolayısıyla güne daha geç başlamalarına neden oluyor. Ödev yapma ve okula yetişme gibi mecburiyetlerinin olmaması ise, dışarıda ya da teknolojik cihazların başında geçirilen oyun saatlerinin artmasına yol açabiliyor. Özel Antalya Yaşam Hastanesi’nde görevli Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Dilay Karaarslan Öğrenecek, anne babalara karne başarısızlığı konusunda yapılması gerekenler ve verimli bir tatil planlamasının püf noktalarını anlattı.

KARNELERİ BİRLİKTE DEĞERLENDİRİN
Uzman Dr. Dilay Karaarslan Öğrenecek,yarıyıl tatili ile ilgili merak edilen soruları şöyle yanıtladı:
“Yarıyıl tatili heyecanı öğrencileri sarmışken, ebeveynleri de çocuk için tatili en verimli şekilde geçirmenin telaşı sarmış olabilir. Karneler, çocuğun çabası doğrultusunda başarılı olduğu ya da zorlandığı alanlara yönelik bilgi vermektedir. Yarıyıl tatili de çocuğun bu çabasının takdir edilmesine ve zorlandığı alanlara yönelik nelerin yapılabileceğine dair planlamalara fırsat tanır.Tatilde ödev olup olmamasına yönelik farklı görüşlere sahip öğretmen ve ebeveynler olsa da; çocuğun gelişimine uygun olacak şekilde planlanan ödevler de aslında çocuğun başarılı ve güçlü olduğu yanlarının desteklenmesine katkıda bulunabilir.Bunun yanı sıra planlanan bu ödevler, çocuğun zorlandığı alanların ortaya çıkmasının bir aracı olarak da değerlendirilebilir.”

TATİLİ VERİMLİ GEÇİRMEK İÇİN ÖNERİLER
“Okumayı yeni öğrenen bir çocuğun yarıyıl tatilinde hiç okuma yapmaması, çocuğun öğrendiklerini unutmasına ve gerilemesine yol açabilir. Tabii ki tatil, hepimiz için olduğu gibi çocuk için de dinlenme ve eğlenmeyi de barındırmalıdır.Yarıyıl tatili ile kendi tatilini denk getiren ebeveynler için öncelikli önerimiz, çocuk ile beraber sanat, spor ve kültür etkinliklerine katılmak, atölye çalışmalarında yer almak, tatili bir teneffüs gibi değerlendirmektir. Hem çocuk hem de ebeveyn için imkanlar ölçüsünde yeni deneyimlerin kazanılması açısından fırsat yaratılması önemlidir.Özel bir tatil planı yapılmamışsa, bu durumda birçok öğrencinin teknolojik cihazlara yönelmesi kaçınılmaz gibi görünmektedir. Ancak ekranın (televizyon, tablet, bilgisayar, telefon vb.) çocukları dinlendirmediğini hatırlamakta fayda vardır.”

ÇOCUĞUNUZUN EĞLENMESİNE İZİN VERİN
“Çocuk oyun konsolu ile oynayacaksa veya internetten video izleyecekse, bunları tek başına değil, bir aile üyesi ile gerçekleştirmelidir. Bu durum ekranda yer alan içeriğin, iletişim aracı olarak kullanılmasına olanak sağlayacaktır. Çocuğun ilgi duyduğu içeriklerin yaşına ve gelişimine uygunluğunu değerlendirmek ve  bu içeriklere duyduğu ilgiyi küçümsemek yerine kontrollü ve sınırlı bir şekilde beraber izlemek ve içeriklerle ilgili düşüncelerini, kazanımlarını çocukla  paylaşmak önemlidir.Çocuğun eğitim döneminin ilk yarısında okulda, evde ve diğer sosyal alanlarda yaşadığı güçlükler varsa bu güçlüklerin aşılmasına yönelik neler yapabileceğinin belirlenmesi için geç kalmadan harekete geçilmelidir. Bu durumda da atılacak ilk adım bir çocuk ve ergen psikiyatristine başvurudur. Unutmayın ki sorunları ya da yaşanılan güçlükleri görmezden gelmek, tozları halının altına süpürmeye benzer. Ne kadar erken müdahale edilirse de güçlükleri aşmak o kadar kolay olacaktır.”

Faruk ÇELİK
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum