Reklam

SİNÜZİTİN ŞAKASI YOK

TEDAVİ EDİLMEZSE GÖZLERİ VURABİLİR

SİNÜZİTİN ŞAKASI YOK
28 Kasım 2019 - 13:07

Özel Antalya Yaşam Hastanesi’nde görevli Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Süleyman Yılmaz, sinüzitin, burun etrafında bulunan ve sinüs adı verilen boşlukların iltihaplanması sonucu ortaya çıktığını belirterek, hastalığın tedavi edilmediğinde körlüğe kadar götürebileceğini kaydetti.

SİNÜZİTİ HAFİFE ALMAYIN
Sinüs kanallarının çeşitli sebeplerle iltihaplanması sonucu oluşan sinüzit özellikle sonbahar ve kış aylarında artış gösteriyor. Genellikle ilaçlarla tedavi edilen sinüzit kronikleştiğinde ise cerrahi müdahale gerekebiliyor.Sinüzit ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler veren Özel Antalya Yaşam Hastanesi’nde görevli Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Süleyman Yılmaz, sinüzitin burun etrafında bulunan boşlukların iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalık olduğunu vurguladı.

KIŞIN SİNÜZİT AĞRILARI ARTIYOR
Özellikle sonbahar ve kış aylarında doktorların sıklıkla karşılaştıkları hasta grubunun sinüzit hastalarından oluştuğunu dile getiren Süleyman Yılmaz, “Sinüzit; yapısal, çevresel ve doğuştan kaynaklanan sebeplerle ortaya çıkar. Yapısal nedenler; burun ve kemik eğrilikleri, büyük konkalar (burun etlerinin büyüklüğü), polipler ve tümörlerdir. Çevresel nedenler; sigara, soğuk algınlığı, alerjiler, kirli kava ve kuru havadır. Doğuştan kaynaklanan nedenler ise bağışıklık sistemi hastalıkları ve astım tiradıdır” diye konuştu.

BU BELİRTİLERİ DİKKATE ALIN
Sinüzitin, akut ve kronik olarak iki alt başlık altında tanımlandığını ve tedavi edildiğini ifade eden Op. Dr. Yılmaz, sinüzitin belirti ve bulgularının 12 hafta içinde tamamen iyileşmesi durumunda akut sinüzit, 12 haftadan daha fazla devam ediyorsa kronik sinüzit olarak tanımlandığını bildirdi. Yılmaz, “Hastalığın belirtileri; yüzde basınç, dolgunluk, ağrı hissi, burun tıkanıklığı, burundan gelen koyu, sarı, yeşil akıntılar olarak sıralanabilir. Bunların yanında koku duyusunda azalmayı takip eden, baş ağrısı, nefes darlığı hissi ve öksürük de sinüzitin belirtileri arasındadır” ifadelerini kaydetti

SİNÜZİTİN TANISI VE TEDAVİSİ

Sinüzit tedavi edilmediğinde, göze iltihabın yayılması, körlük, beyin zarı iltihabı, beyin apnesi, sinüs apnesi, kist oluşumu ve kemik iltihabı gibi ciddi problemlere yol açabileceğini belirten Süleyman Yılmaz,“Sinüzitin tanısı, radyolojik tetkik (Watersgrafisi) ve sinüs tomografisi ile konulur.Sinüzit tedavisi hastalığın nedenine göre yapılmaktadır. Genellikle antibiyotik tedavisi yapılır. Tedavinin yeterli olmadığı durumlarda sinüzit ameliyatı (FESS: Endoskopik yöntemle sinüzitin boşaltılması) yapılmaktadır. Hastalığın nedeni burun eti ve kemik eğriliği ise burun ve et ameliyatı (Septoplasti, Konkaplasti) yapılmaktadır. Sinüzitin nedeni alerji ise alerjinin tedavisi yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

Faruk ÇELİK
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum