Reklam

''MUH-SGK UYGULAMASI KALKSIN''

Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası tarafından, ‘Güncel SGK ve Muhasebe Uygulamaları’ konulu eğitim semineri düzenlendi.

''MUH-SGK UYGULAMASI KALKSIN''
11 Şubat 2020 - 17:29

Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası tarafından, ‘Güncel SGK ve Muhasebe Uygulamaları’ konulu eğitim semineri düzenlendi. Başkan Emrullah Tayfun Çavdar, meslektaşlar olarak bu uygulamanın tamamen yürürlükten kaldırılmasını ya da pilot illerdeki uygulamanın devam etmesi gerektiğini söyledi.

ASMO SEMİNERİNE YOĞUN KATILIM
Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMO), Konyaaltı Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezinde ‘Güncel SGK ve Muhasebe Uygulamaları’ konulu eğitim semineri gerçekleştirdi. Seminerde, işçi özlük dosyaları ve iş sözleşmeleri, ücret ve ücretin unsurları, çalışma süreleri ve yıllık ücretli izin, bordro parametreleri, muhtasar ve prim hizmet beyannamesi uygulaması ve dönem sonu muhasebe uygulamaları konulu sunumlar yapıldı. Yoğun katılımla gerçekleşen seminere, Antalya Vergi Dairesi Başkanı Metin Uzun, SGK Antalya İl Müdürü Nejat Deniz, ASMO Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, TÜRMOB Genel Sekreteri Yahya Arıkan, gelir uzmanları, stajyerler ve mali müşavirleri katıldı.

MUHSGK UYGULAMASI ERTELENDİ
Seminerin açış konuşmasını yapan ASMO Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, son günlerde ülkemizde yaşanan felaketlerin bir daha yaşanmaması için acil tedbirler alınması gerektiğini belirterek, felaketlere yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi. Çavdar, Türkiye'de ve dünyada yaşanan teknolojik ve dijital dönüşümler mesleği etkilediğini belirterek, sürekli olarak mevzuatlarda özellikle e-uygulamalarda değişiklikler yaşadıklarını vurguladı.SGK bildirimleri ve muhtasar beyannameyi tek bir beyan üzerinde birleştirilen MUHSGK uygulamasının 1 Mart 2020 tarihine ertelendiğini aktaran Çavdar, uygulamanın yapıldığı pilot illerde yaklaşık 30 bin beyannamenin verildiğini ve eğer erteleme olmasaydı sistemin altyapısının ve sonuçlarının bu ay içinde belli olacağını söyledi.

“UYGULAMA YÜRÜRLÜKTEN KALKSIN”
Meslektaşlar olarak taleplerinin, bu uygulamanın tamamen yürürlükten kaldırılması yönünde olduğunu anlatan Çavdar, “Eğer kaldırılamıyorsa da, pilot illerdeki uygulamanın devam etmesi yönündedir. Çünkü sistemin altyapısını düşündüğümüzde yaklaşık 2 milyon mükellefin sisteme girişinde çok ciddi sorunlar yaşanacağını düşünüyoruz” dedi. Başkan Çavdar,aracılık ve sorumluluk sözleşmesinde yer alan prime esas kazanç ve süresi ile ilgili bir sorumluluğun özellikle Antalya gibi otellerin, pansiyonların ve tarımın çok olduğu bölgelerde çok ciddi sorunlara yol açacağını söyledi.Çavdar, otellerde sezon başladığında çok fazla işçi alımları olduğunu ve o işçilerin her birinin prime esas kazançlarının, çalışması gereken sürelerin ve asgari ücretten gösterilip daha yüksek maaş alan işçilerin meslek mensupları tarafından tespit edilemeyeceğini söyledi. Bu hususların mutlaka tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini dile getiren Çavdar,meslek mensupları olarak sorumluluktan kaçmadıklarını ama tespit edilemeyecek konularda da sorumluluğun meslek mensuplarına yüklemenin yanlış olacağını vurguladı.

Seminerin ardından Başkan Çavdar, seminerin düzenlenmesinde emeği geçenlere plaket takdim etti.

'ELEKTRONİK' DÖNEM VURGUSU
Antalya Vergi Dairesi Başkanı Metin Uzun ise, günümüzde bütün iş ve işlemlerin elektronik ortama geçtiğini, yeni gelişmelerle birlikte yeni süreçler yaşadığımızı ve bu süreçlerin herkesin ortak katkılarıyla daha az sorunlarla atlatabileceğimizi söyledi. SGK Antalya İl Müdürü Nejat Deniz de, ülkenin iki önemli kurumunun ortak yaptığı bir proje sonucunda bir arada olduğumuzu, bu süreçte yaşanan zorlukların, meslek mensuplarının geri dönüşü ile düzeltilmeye çalışıldığını belirterek, bu süreci en az sorunla atlatabilmek için bu seminerlerin önemine dikkati çekti.

EĞİTİMLER TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR
TÜRMOB Genel Sekreteri Yahya Arıkan, mesleğin elle defter tutma günlerinden elektronik ortamda beyan göndermeye geldiğini ve bu değişimin önüne kimsenin geçemeyeceğini kaydederek, TÜRMOB ve odaların en önemli görevinin bu değişime meslek camiasını hazırlamak olduğunu söyledi. Konuşmaların ardından, GİB Grup Başkanı İbrahim Ateş, GİB Şube Müdürü Mustafa Özbay, SGK İşveren Dairesi Şube Müdürü Kerem Değirmenci, SGK Uzmanı Sabri Bertan İnanöz, ve Luca Koordinatörü SMMM Cenk İçer, MUH-SGK Uygulamalarının hem teknik hem altyapı hem de uygulama konularında meslek mensuplarımızı bilgilendirdi. 
 
 Faruk ÇELİK, Serçin ÇILDIR
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum