Kışlık çiçekler toprakla buluştu

Antalya Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Hurma ve Gürsu'da bulunan tesislerinde ürettiği kışlık çiçekleri kentin dört bir yanında toprakla buluşturdu.

Kışlık çiçekler toprakla buluştu
26 Kasım 2019 - 16:20


6.5 MİLYON LİRALIK TASARRUF
Kış mevsimi ile birlikte kentin cadde ve parkları mevsime uygun çiçek ve bitkilerle donatılmaya başlandı. Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı'na bağlı Gürsu ve Hurma bitki üretim tesislerinde Kentin dört bir yanını süsleyen çiçek ve bitkiler yetiştiriliyor. Gürsu ve Hurma'da bulunan çiçek üretim sera ve fidanlıklarında yetiştirilen kışlık, yazlık ve ara dönem mevsimlik çiçek, yer örtücü, sarılıcı, tırmanıcı, ağaççık ve çalı grubu fidanlar büyükşehir sınırları içindeki yeşil alanlarda kullanılıyor. Bu sayede kendi bitki ve çiçeğini de kendisi üreten Antalya Büyükşehir Belediyesi, yılda yaklaşık 6.5 milyon lira tasarruf ediyor.

KENDİ TESİSLERİNDE ÜRETİYORLAR
Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanı olarak atanan Çiğdem Hacıoğlu, Gürsu ve Hurma'da bulunan tesislerde masadan dolaba, sandalyeden kapıya, birçok kent mobilyasının üretiminin yanı sıra seralarda büyükşehir sınırları içindeki yeşil alanlarda kullanılmak üzere kendi bitki ve çiçeklerini üreterek belediye bütçesine ciddi bir katkı sağladıklarını söyledi. Hacıoğlu, "Seralarda kışlık, yazlık ve ara dönem mevsimlik çiçeklerin yanı sıra yer örtücü, sarılıcı, tırmanıcı, ağaççık ve çalı grubu fidan üretimi yapılıyor. Gürsu tesislerinde çelikleme yöntemi ile yıllık 510 bin çalı bitkisi ve ağaç yetiştiriliyor. Hurma üretim tesislerinde de yılda yaklaşık 6.5 milyon mevsimlik çiçek üretiliyor" dedi.

ÇİÇEKLER TOPRAKLA BULUŞTU
Öte yandan Antalya Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri yaptıkları çalışmalarla Hurma ve Gürsu'da bulunan seralarda üretilen kışlık çiçek ve bitkilerini kentin dört bir yanında toprakla buluşturdu. Ekipler yaptığı çalışmalar kapsamında geçtiğimiz günlerde yaklaşık 12 bin 500 adet menekşeyi Işıklar Caddesi'nde uygulamasını yaparak ekmişti. Bu çalışmanın ardından Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından Opera Kavşağı, Antalyaspor Kavşağı, Altınyaka yol kavşağı, Çallı, Demokrasi kavşağı ve eski stadyum yanında bulunan Aslanlı Yol'da bulunan alanlara alisyum ve aslanazı başta olmak üzere kışlık çiçek ve bitki ekimi yapıldı.
Serçin ÇILDIR

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum