Reklam

TURİZME 'UÇAK' DARBESİ

BİLET FİYATLARI UÇTU, VATANDAŞ UÇAMADI

TURİZME 'UÇAK' DARBESİ
26 Kasım 2019 - 16:18

Türkiye turizminin gözbebeği olarak lanse edilen Antalya’da, son dönemde uçuşların yetersizliği ve bilet fiyatlarının yüksek olması nedeniyle turizm sektörünün olumsuz yönde etkilendiğini dile getiren ATSO Başkan Vekili Cihangir Deniz, bu konuda Türk Hava Yolları’yla temasa geçeceklerini söyledi.
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı, ATSO Meclis Salonu’nda yapıldı. Toplantı, Başkan Davut Çetin’in TOBB çalışmaları için Ankara’da bulunması nedeniyle Meclis Başkanı Süleyman Özer’in açılış konuşmasıyla başladı. Ardından ATSO Başkan Vekili Cihangir Deniz,  oda faaliyetlerinin yanı sıra, ekonomi ve gündeme yönelik değerlendirmelerde bulundu. Cihangir Deniz, genç işsizliğinin yüzde 30’a yaklaştığını ancak, Türkiye siyasetinde gündemin çok farklı konular olmasının üzücü bir durum olduğunu vurguladı.

ESKİ VEKİLLERE ‘AYRICALIK’ TEPKİSİ
Eski milletvekilleri dahil olmak üzere, milletvekillerine ve bakanlara, ayrıca ailelerine ömür boyu ayrıcalık tanınmasına dönük kanun tekliflerinin gündeme geldiğini hatırlatan Cihangir Deniz, “Eski milletvekilleri ve bakanlara ve ailelerine ömür boyu ücretsiz sağlık hizmeti, çakarlı otomobil, kırmızı ışıkta geçme gibi hakların düşünülmesi bile abestir. Gidip çağdaş demokrasilerde Hollanda'da, Danimarka'da bir milletvekili, bir bakanın böyle hakları var mıdır diye bakılmalıdır. Bizler de burada temsil görevi yapıyoruz. İşimizi bırakıp burada mesai veriyoruz. Bir maaş almadığımız gibi herhangi bir imtiyaz da talep etmiyoruz. Milletin temsilcileri milletten üstün bir sınıf haline gelmemelidir” dedi. 

SEFER SAYISI AZ, BİLETLER PAHALI
Şehirlerarasındaki direkt uçak seferlerinin yetersizliğine değinen Cihangir Deniz, “Ülkemizde iç turizmin gelişmesi için şehirlerarasında direkt uçak seferlerinin yetersizliğini de burada ifade etmek istiyorum. Hızlı tren ağımız zaten yok. Son dönemde hem uçak seferleri azaldı hem de bilet fiyatları çok yükseldi. Antalya-Ankara uçak seferleri bile yetersizdir. Ankara’ya günde 10-12 olan uçak sayısı 3-4’e düşürülmüştür. Antalya gibi bir şehir için bu kabul edilemez. Bu konuda THY yönetimine yazı yazacağız” dedi.

“KONAKLAMA VERGİSİ” AÇIKLAMASI
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) vergi değişiklikleri kanun tasarısını kabul ettiğini ifade eden Cihangir Deniz, şöyle konuştu:
“Maalesef dünyada uygulanan konaklama vergisinden çok farklı bir vergi getirildi. Bu vergi esasen konaklama vergisi değildir. Çünkü konaklama vergisini yerel yönetimler alır, bu vergi böyle değildir. Dünyada konaklama vergisi adı üzerinde geceleme üzerinden alınır. Bizde yeme-içme dahil, her hizmetten alınacağı öngörülmüştür. Bu yıl turizm sektörüne önce Tanıtım Ajansı katkı payı geldi. Bunun üzerine bir de konaklama vergisi gerçekten sıkıntılı bir durumdur. Gelecek yılı şimdiden satmış olan işletmelere bu yıl için yüzde 1 hâsılat vergisi gelmiş olmaktadır. İnşaat sektöründe tapu harcının artırılmasından vazgeçildi, fakat “değerli konut vergisi” geçerli kaldı. Döviz işlemlerindeki işlem vergisi binde 2 oldu ve Cumhurbaşkanı’na artırma yetkisi verildi. Birçok uzman bu kanunda Anayasa’ya ve uluslararası anlaşmalara aykırılıklar olduğunu belirtmektedir. Biz vergi reformu beklerken, devlet tasarruf yapsın derken, bu vergiler gelmiştir”

DÜNYANIN GÖZÜ BELEK’TE OLDU
Antalya Uluslararası Golf Turnuvası çok başarılı bir şekilde yapıldığın hatırlatan Deniz, dünya genelinde 1 milyar televizyon izlenmesine ulaşıldığının tahmin edildiğini söyledi. İ İspanya'nın 300 golf sahasıyla yılda 5.5 milyar dolar gelir sağladığını belirten Deniz “Biz Belek’te 12 sahayla 150 bin golf turistine ev sahipliği yapabiliyoruz. Sayı az, ama golf turizmi Antalya’nın marka değerini yükseltiyor ve turizm gelirini artırıyor. Bu turnuvanın böyle bir dönemde Türkiye imajına, reklamına da çok önemli katkı yaptığı açıktır” diye konuştu.

GELİR DAĞILIMINDA EŞİTSİZLİK
Milliyet Gazetesi ile Ekonomi ve İnovasyon Zirvesi etkinliğinden bahseden Deniz, “Dünya ekonomisi artık en yukarıdaki yüzde 1’e çalışan bir ekonomiye dönüşmektedir. Gelir dağılımı bütün ülkelerde bozulmaktadır. Dünyadaki huzursuzluğun en önemli nedeni adalet duygusunun zayıflamasıdır. Türkiye’de de son yıllarda gelir dağılımı bozulmaktadır. TUİK verilerine göre son yıllarda gelir payı artan tek grup en üstteki yüzde 5’dir. Buna karşılık orta sınıfın gelir payı azalmaktadır, en düşük gelir grubunun payı ise sabit kalmaktadır. Dünyada işsiz insanlara bile asgari gelir ödemesi yapılması, mirasa sınır getirilmesi ciddi şekilde tartışılan konulardır. Ülke olarak biz de bu konuya dikkat etmeliyiz” dedi.

İNŞAAT EKONOMİSİ ZOR DURUMDA
Ekonomideki durumdan en çok inşaat sektörünün etkilendiğini aktaran Cihangir Deniz, ekonomiye ve ülkeye güvenin kurumlara güvenden başladığını söyledi. Antalya’nın bu yıl turizmde rekorlar kırdığını belirten Deniz, inşaat sektöründeki rakamların durumun zor olduğunu kanıtladığını vurguladı. Deniz, “Antalya inşaat yüzölçümü olarak İzmir ve Bursa’yı geçmiştir. Turizm ve göç almak Antalya’yı bir nebze öne geçirmektedir. Diğer sektörlerimizden tarımda fiyatların düşük olduğu bir dönemdeyiz. Toptancı hal fiyatları ekim ayında ortalama yüzde 16 oranında düşmüştür. Hava sıcaklığı ve ihracatta yavaşlama fiyatları aşağı çekti. Üreticiye tarımsal destekler bu nedenle daha önemli hale gelmektedir” dedi.

GROWTECH FUARI BAŞLIYOR
Yarın Growtech fuarının başlayacağını hatırlatan ATSO Başkan Vekili Cihangir Deniz, “Bildiğiniz gibi, ATSO Growtech Tarım İnovasyon yarışması yapıyoruz, Perşembe günü ödül töreni yapacağız. Bu organizasyona da Hüseyin Eroğlu arkadaşımız mesai vermektedir. Perşembe günü Davut Başkan da bizimle olacak” dedi.
Faruk ÇELİK, Fotoğraf: Özge GÜRÜN

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum