CHP'li kadınlar şiddete karşı ayakta

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci, kadınların her gün şiddete, taciz ya da tecavüze uğradığını ileri sürerek, 2019 yılının ilk 10 ayında 383 kadının öldürüldüğünü söyledi.

CHP'li kadınlar şiddete karşı ayakta
25 Kasım 2019 - 16:23


Antalya CHP Kadın Kolları Teşkilatı, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü ile ilgili açıklama yaptı. CHP İl binası önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına CHP Antalya milletvekili Aydın Özer, İl Başkanı Ahmet Kumbul,  İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci ve çoğunluğu kadınlar oluşan partililer katıldı. Kadına yönelik erkek şiddetindeki artışa ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Deveci, kadına yönelik şiddetin artarak devam ettiğini, 2019 yılının ilk 10 ayında 383 kadının öldürüldüğünü söyledi.

KADIN CİNAYETLERİ DURMUYOR
Kadınların her gün şiddete, taciz ya da tecavüze uğradığını dile getiren Deveci, şöyle konuştu:
"Bundan tam 59 yıl önce Dominik Cumhuriyetinde diktatörlüğe karşı özgürlük ve hak mücadelesi veren Mirabel kız kardeşler, yönetimin askerleri tarafından tecavüz edildikten sonra katledildiler. 1981 yılında Dominik’te toplanan Latin Amerika Kadın kurultayında 25 Kasım; “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” olarak kabul edildi. Geçen 25 Kasım’dan bu yana, bu topraklarda kadına yönelik şiddet yine artarak devam etti. Bunlar sadece medyaya yansıyanlar. Cinayetler kadınların en yakınları tarafından işlendi. Evde, sokakta, toplumsal yaşamda bizleri yok saymak için her gün yeni bir saldırı ile karşımıza çıkanlar umutlanmasın. Kadınlar dün haklarını almak için nasıl meydanları boş bırakmadılarsa bugün de meydanlarda olacak.”

“BİZ YAŞAMAK İSTİYORUZ”
"Geleceğimize ve hayatımıza sahip çıkmak için bir araya geldiğimiz ve şiddetsiz bir memleket hayal ettiğimiz bu günde biz daha çok bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız. Mirabel kardeşlerden günümüze şiddete, tacize ve tecavüze uğrayan, kahkahası yasaklanan, emeği değersizleştirilen, kısacası şiddetin her türlüsüne maruz kalan kadınlar için mücadele ediyoruz ve edeceğiz. Kadına yönelik şiddetin son bulması için. 6284 sayılı Koruma Kanunu ve İstanbul Sözleşmesi'nin tam olarak uygulanmasını istiyoruz. İyi hal indirimlerine son verilmesini, sığınma evlerinin sayısının artırılmasını, ücretsiz danışmanlık, psikolojik ve tıbbi destekle yasal yardımın yapılmasını, kadınların işe alım ve yükselmelerinde cinsiyetçi politikalardan vazgeçilmesini, kadın- erkek arasında yaşanan ücret eşitsizliğinin giderilmesini, medyanın, kadın ve çocuklara yönelik şiddeti bir malzeme olarak kullanmaktan vazgeçilmesini talep ediyoruz. Kısacası biz yaşamak istiyoruz”
Özge GÜRÜN, Fotoğraf: Serçin ÇILDIR

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum