Reklam

97 YILLIK VEFA

ATATÜRK’ÜN ANNESİ UNUTULMADI

97 YILLIK VEFA
14 Ocak 2020 - 15:55

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 14 Ocak 1923 tarihinde hayata gözlerini yuman annesiZübeyde Hanım, ölümünün 97'nci yıl dönümünde törenle anıldı.

ZÜBEYDE HANIM UNUTULMADI
1857 yılında Selanik’te dünyaya gelen 14 Ocak 1923’te yani Cumhuriyetin ilanından sadece birkaç ay sonra İzmir'de de hayatını kaybeden Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım vefatının 97'nci yılında Antalya'da törenle anıldı.Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları tarafından, Atatürk'ün Antalya'ya geldiğinde konakladığı şimdi ise müze olarak kullanılan Atatürk Evi'nin yanında düzenlenen anma programına CHP Muratpaşa, Konyaaltı ve Kepez İlçe Kadın Kolları ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

'VATANI KURTARMAK, ANNESİNİ KURTARMAKTI'
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından konuşan CHP Antalya İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci, "Atatürk’ümüzün annesi Zübeyde Anayı vefatının 97. Yıl dönümünde minnet ve rahmetle anıyoruz. On yedi yıl süreyle cepheden cepheye koşan “Asi Subay” Mustafa Kemal için annesi vatandı. Vatanı kurtarmak, annesini kurtarmaktı. Ne mutlu onu doğuran anaya, ne mutlu ona sahip olan Türk Milletine! Ne mutlu ki ona erken yaşta babasız büyüttüğü bir evlada, vatan ve insan sevgisinin yanında, bir millete önderlik yapacak özgüveni ve cesareti vermeyi başarıp Türk Ulusu’ na ve Dünya’ ya armağan etti. Yetiştirdiğin evlatla bir milletin kaderini değiştirdin. O evlat ki özgürlüğünü isteyen tüm milletlere cesaret verdi örnek oldu" ifadelerini kullandı

SEVDAMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Büyük başarılar kıymetli anaların yetiştirdiği evlatlar sayesinde olmuştur" sözünü hatırlatan Deveci, "Dünyayı şekillendirenler, bilinçli, fedakar analar, cefakar ömrünü halkına adamış devrimci kadınlardır. Laikliğin, Cumhuriyetin ve Devrimlerin yılmaz bekçileri olan biz Cumhuriyet’in Kadınları çocuklarımızın da geleceğinin yaratıcısı ve bekçileriyiz. Demokrasiden, Cumhuriyetimizden, Laiklikten, Özgürlüklerden, birlikte yaşama sevdamızdan vazgeçmeyeceğiz. Özgürce düşünüp, özgürce yaşayabileceğimiz, kadınlarımızın ve çocuklarımızın taciz edilmeden, şiddet görmeden ve katledilmeden yaşayabileceği bir Türkiye için mücadele edeceğiz" dedi.

Ramazan BOZCA, Fotoğraf: Özge GÜRÜN

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum