Reklam

AESOB'tan stopaj çağrısı

DERE: ESNAFIN YÜKÜ KALDIRILMALI

AESOB'tan stopaj çağrısı
14 Ocak 2020 - 15:39

AESOB Başkanı Adlıhan Dere, esnaf ve sanatkarın artan maliyetlerinin yanında stopaj vergisinin de ağır bir külfet oluşturduğunu belirterek stopaj oranlarının düşürülmesi ya da tamamen kaldırılması gerektiğini söyledi.
AESOB Başkanı Adlıhan Dere, iş yeri kiralarında ve kira gelirinden doğan stopaj vergisinin esnafın değil iş yeri sahibinin ödemesi gerektiğini söyledi. Esnafın üzerinden stopaj yükünün kaldırılmasının oldukça önemli olduğunu aktaran Başkan Dere, "Yeni yılda esnafımızın üzerinde haksız yere yük olan ve ağır bir külfet oluşturan kiranın yüzde 20'sinin yanında bir de damga vergisi ile yüzde 20'nin de üzerine çıkan bu stopaj oranı yüzde 5'e düşürülmeli ya da stopajı esnafımız değil, asıl ödemekle yükümlü olan iş yeri sahibi ödemeli" dedi.

'ORANLAR KALDIRILMALI'
AESOB Başkanı Adlıhan Dere, stopaj vergisinin esnaf üzerinde ağır bir külfet oluşturduğunu aktararak, "Kira gelirlerinden doğan vergiyi yani stopajı, kirayı alan mükellefin yani iş yeri sahibinin ödemesi gerekiyor. Fakat dükkanı kiralık olan esnaf ve sanatkarımız kar da etse zarar da etse bu vergiyi ödemek zorunda kalıyor. Yüzde 20'nin de üzerine çıkan oranla bu verginin yükü dükkan açmak isteyen ya da kiralık dükkanda iş yapan esnafımızın üzerine kalıyor. Zaten maliyetleri artan esnafımız için çok büyük haksızlık ortamı oluşuyor. Bu nedenle, artık yeni yılda esnafımız bu yükten kurtarılmalı. Esnafımızın sırtında bir kambur olan stopaj vergisi asıl ödemesi gereken dükkan sahibinden alınmalı" dedi.
DHA
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum