Reklam

Yazıcı Çeşitleri Nelerdir

Yazıcı Çeşitleri Nelerdir
10 Şubat 2021 - 12:38
Teknolojinin ilerlemesi ve farklı ihtiyaçların doğması ile birlikte tıpkı diğer tüm teknolojik ürünlerde olduğu gibi yazıcılarda da büyük değişiklikler meydana geldi. Eskiden çok basit modeller ile ihtiyacımız olan her şeyi belirli ölçüde yapabiliyor iken; bugün her alan için tamamıyla profesyonel ürünler üretiliyor. Kullanım amacına göre çok farklı türleri vardır. Bu ayrım genelde kullandığı baskı teknolojisine göre isimlendirilir ve her biri farklı sarf malzemeleri kullanırlar. Bu sebeple de farklı baskı maliyetleri bulunmaktadır. Şimdi sizlere yazıcı çeşitleri hakkında bilgi vereceğiz.
Lazer Yazıcılar
Vuruşsuz yazıcı türlerinden biri olan lazer yazıcılar, tıpkı fotokopi makineleri gibi çalışırlar. Bu yazıcı türünde kullanılan mekanizma fotokopi makinesinin mekanizmasıyla oldukça benzerdir.
Lazer yazıcılar, çıktı verirken belirli oranda yazmak yerine tam sayfa olarak baskı gerçekleştirirler. . ROM adı verilen bu bellek hafızasına aldığı dokümanın haritasını çıkarır ve kağıda baskı işlemini gerçekleştirir. Oluşan lazer ışını dönen bir silindirin üzerine üşer. Negatif yüklenen toner tozu nötr alanlara yapışacaktır. Negatif yüklü alanlara yapışmayacaktır ki merdanenin sıcaklığı sayesinde kağıda geçer.
Bir lazer yazıcı tercih ederken en çok dikkat etmeniz gereken hususlar; satın alacağınız yazıcının dakika başına yapabildiği baskı sayısı, belleği ve kullanabildiği kağıt türleridir. Lazer yazıcılar genellikle yüksek kapasiteli tonerlere ve performansa sahip olduğundan, ofis kullanımına uygundur.
Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar
Mürekkep püskürtmeli yazıcıların avantajlarını anlamak için önce nasıl çalıştıkları hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekir. 1980'lerin sonlarında piyasaya sürülen bu yazıcılar, lazer kuzenlerinden öncesine dayanır ve daha sonra hem performans hem de popülerlik açısından gelişerek bugünkü konumuna gelmiştir.
Bir görüntüyü veya metni yeniden oluşturmak için sayfaya mürekkep damlaları atmak için yüzlerce küçük tabanca veya püskürtme ucu kullanarak çalışırlar. Bu mürekkep damlaları son derece küçüktür ve tipik olarak 50 mikron çapındadır. Biraz daha açık olmak gerekirse, bu bir insan saçından daha küçüktür ve en gelişmiş mürekkep püskürtmeli yazıcıların bazılarında kan hücresi kadar küçük olabilirler.
Bu, insan gözünün algılayabileceğinden çok daha küçüktür ve bu nedenle siyan, macenta, sarı ve siyah mürekkepler, farklı renk tonları olarak algılayabileceğimiz bir şekilde son derece hassas bir şekilde püskürtülebilir.
Dakikada binlerce noktayı kesin doğrulukla püskürtmek, bu yazıcıların bir sayfadaki mürekkep noktalarını kusursuz metne ve fotoğraflara dönüştürmesini sağlar.
Diğer Yazıcı Türleri
Günümüzde yoğunlukla kullanılan iki yazıcı çeşidi; lazer yazıcı ve mürekkep püskürtmeli yazıcıdır. Ancak bunların haricinde nokta vuruşlu yazıcı ve papatya çarklı yazıcılar da bu çeşitler arasında bulunur.
Papatya çarklı yazıcılar, mükemmel baskı kalitesi sağlarlar ve karbon kopya çoğaltabilirler. Baskı sırasında kullanılan teknik bakımından daktiloya en çok benzeyen bu yazıcı türünün basabileceği bütün şekiller papatyaya benzeyen bir yazıcı kafa üzerinde yer alır. Baskı çarkı denilen çarkın üzerinde 92 (bazen daha fazla) karakter yerleştirilmiştir. Bir elektro-mıknatıs tarafından hareket ettirilen bir çekiç ile bu kabartma karakterler kağıt üzerine basılır. Arada bulunan mürekkepli şeridin izi kağıda basılmış olur. Bu yazıcılar grafikleri ve farklı yazı tiplerini ancak özel bir grafik baskı çarkıyla basabilirler.
Görüldüğü üzere farklı kullanım alanları için pek çok farklı yazıcı türü bulunur. Bir yazıcı satın almadan önce mutlaka yazıcı karşılaştırma yapmalı ve size en uygun modeli keşfetmelisiniz.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum