VİRÜSE KARŞI DÖNÜŞÜMLÜ YAYIM KARARI

YEREL GAZETELERDEN TARİHİ MUTABAKAT

VİRÜSE KARŞI DÖNÜŞÜMLÜ YAYIM KARARI
25 Mart 2020 - 14:52

Basın İlan Kurumu (BİK), koronavirüs önlemleri kapsamında yerel gazetelerin dönüşümlü olarak çıkması kararı aldı. Bu kapsamda, Antalya’da yayımhayatını sürdüren11 gazetenin mutabakat sağlamasıyla, her gün 2 gazete yayımlanacak. Söz konusu karar, 1 Nisan itibarıyla devreye girecek.

‘HAFTADA İKİ GÜN YAYIM’ MUTABAKATI
Basın İlan Kurumu Antalya Şube Müdürlüğü’nce alınan karar ve gazetelerin kendi aralarında yaptıkları mutabakat gereği, Antalya medyası dönüşümlü yayım uygulamasına geçti.Yeni tip koronavirüs (kovid-19) tedbirleri sebebiyle, Basın İlan Kurumu tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında alınan kararların ardından, kentte resmi ilan alan 11 gazetenin yetkilisi, her gün 2 gazetenin yayımlanması konusunda mutabakat sağladı. Söz konusu karar neticesinde her gazete, dönüşümlü olarak haftada iki gün yayım yapacak.

BİK’TEN, TARİHİ KORONAVİRÜS KARARI
Basın İlan Kurumu Antalya Şubesi, görev alanında bulunan ilan dağıtım yerlerinde en az iki gazetenin yayımlanması kaydıyla, aynı yayım yerindeki resmi ilan yayımlama hakkını haiz gazetelerin, aralarında yazılı olarak yaptıkları mutabakat doğrultusunda dönüşümlü yayım yapmalarına imkan sağladı. BİK’ten yayınlanan açıklamada, gazetelerin bulundukları bölgelerde ikişer ikişer dönüşümlü yayım yapacağı, çalışanların ücretlerinin Kısa Çalışma Ödeneği’nden karşılanacağı ve kurumdan borç alan gazetecilerin ödemelerinin de üç ay erteleneceği açıklandı.

11 GAZETE DÖNÜŞÜMLÜ YAYIMLANACAK
Açıklanan kararların ardından Antalya kent merkezinde yayım yapan Akdeniz Gerçek Gazetesi, Akdeniz Manşet Gazetesi, Akdeniz'de Yeni Yüzyıl Gazetesi, Antalya Ekspres Gazetesi, Antalya Gündem Gazetesi, Antalya Hilal Gazetesi, Antalya Körfez Gazetesi, Antalya Son Haber Gazetesi, Gazete Bir Gazetesi,HürsesGazetesi ve İleri Gazetesi,1 Nisan itibarıyla haftada iki gün çıkacak.Söz konusu karar neticesinde yayım süreleri belirlenen gazetemiz de, 2 Nisan Perşembe, 9 Nisan Perşembe, 22 Nisan Çarşamba ve 28 Nisan Salı günleri siz okuyucularımız için yayımlanacak.
1MayısCuma gününden itibaren ise, kovid-19'la ilgili gelişmelere paralel olarak, aynı sıralamanın takip eden günlerde uygulanmasına karar verildi.Öte yandan gazetelerin internet siteleri, haber yayınlarına düzenli olarak devam edecek.

ENGİN:BASINIMIZIN YANINDAYIZ
Basın İlan Kurumu Antalya Şube Müdürü Nedim Engin, ülke olarak zorlu bir süreçten geçtiklerini belirterek, basının yanında olmaya devam edeceklerini ifade etti. Engin, “Basın İlan Kurumu olarak 1961 yılından beri gazetecilerimizin, basınımızın yanındayız. Yönetim kurulumuz bir toplantı yaptı. Bu yaşadığımız münferit durum inşallah bir çözüme kavuşuncaya kadar gazetelerimizin de mağdur olmaması anlamında bazı kararlar aldılar. Bu kararlar inşallah hayırlı olur. Biz bundan önceki çalışmalarımızı nasıl yürüttüysek, bundan sonraki çalışmalarımızı da aynı şekilde yürüteceğiz. Gazeteler ve basınımızın yanındayız” şeklinde konuştu.

'HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ'
Basın İlan Kurumu tarafından alınan dönüşümlü yayım kararını olumlu bulduklarını belirten Akdeniz Manşet Grubu Genel Koordinatörü Mehmet Şifa Çiçek, tüm dünyayı saran ve ülkemizde de görülen koronavirüs önlemleri kapsamında alınan bu kararı,Antalya basını olarak uygulamaya sunacaklarını kaydetti. Çiçek,“Devletimizin koronavirüs kapsamında almış olduğu kararları hep birlikte uygular ve alınan önlemlere riayet edersek, inanıyorum ki çok kısa sürede bu illetten kurtulacağız. Her zaman halkımıza doğru bilgi ve haber veren Antalya basını da önlemler kapsamında üzerine düşeni yapmaktadır. Bu önlemler kapsamında gazetelerimiz 1 Nisan’dan itibaren dönüşümlü yayım yapacaklardır. Alınan bu kararı okuyucularımızın ve gazetemiz abonelerinin anlayışla karşılayacağını biliyoruz.Ülke olarak birlik ve beraberlik içerisinde koronavirüsekarşı alınan önlem ve tedbirlere uyarak, bu illeti yok edeceğiz, birlikte başaracağız” şeklinde konuştu.


İŞTE GAZETELERİN YAYIM TARİHLERİ
Kentteki 11 gazetenin yetkililerinin kendi aralarında yaptıkları mutabakat gereği,aşağıdaki tabloya göre yayım yapma kararı alındı:

 Faruk ÇELİK
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum