VİRÜS İSTİLASI

ENFEKSİYON KÂBUSU, TEMASLA BULAŞIYOR

VİRÜS İSTİLASI
12 Ocak 2020 - 17:33
Genellikle solunum yolu enfeksiyonuna neden olan virüs ve bakteri kaynaklı enfeksiyonlar kış aylarında artış gösteriyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Bulut, “grip ve nezleden korumak için çocuklarınıza kişisel temizlik bilincini aşılayın” önerisinde bulundu

HİJYENİ KESİNLİKLE “EL”DEN BIRAKMAYIN
Kış mevsiminin etkisini artırdığı bugünlerde uzmanlar aileleri uyardı. Çocuklarda en sık görülen kış hastalıklarının soğuk algınlığı, grip, orta kulak iltihabı, bademcik enfeksiyonu, farenjit, sinüzit, larenjit gibi üst solunum yolu ile bronşit ve zatürre gibi alt solunum yolu enfeksiyonları olduğunu belirten uzmanlar, kış hastalıkları ve enfeksiyonlardan korunma yollarının başında kişisel hijyen kurallarına önem vermek olduğu uyarısında bulundu. Özel Yaşam Hastanesi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Bulut,  çocuklarda görülen kış hastalıkları ve tedavisi hakkında bilgi verdi.UZMANINDAN KRİTİK ANTİBİYOTİK UYARISI
Kış mevsiminde çocuklarda soğuk algınlığı, grip, orta kulak iltihabı, bademcik enfeksiyonu ve farenjit, sinüzit, larenjit gibi üst solunum yolu ile bronşit ve zatüre gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarında artış olduğunu belirten Uzman Dr. Bulut, genel olarak solunum yolu enfeksiyonları olarak tanımlanan bu hastalıkları çocukların yılda birkaç defa geçirmesinin normal karşılandığını söyledi. Dr. Bulut, bu enfeksiyonların erken dönemde tedavi edilmemesi ya da gelişigüzel alınan antibiyotiklerle atlatılmaya çalışılmasının, kalp kası ve böbrekleri etkileyen romatizmal ateş ya da orta kulak enfeksiyonu gibi hastalıklara neden olabileceğine dikkat çekti.

ENFEKSİYON HASTALIKLARI TEMASLA BULAŞIYOR
Gribal enfeksiyonlarda yüksek ateşe eşlik eden halsizlik, kırgınlık, genel durum bozukluğu olduğunu belirten Dr. Bulut, şu ifadelere yer verdi:
“Üst solunum yolu enfeksiyonları, hastalık yapan etmeni bulunduran taşıyıcı ya da hasta birinin 1 metre ya da daha yakın mesafeden konuşması, öksürmesi, tıksırması, hapşırmasıyla etrafa yayılan tükürük damlalarının diğer bir kişiye bulaştırması sonucunda oluşuyor. Çocuğun mutlaka hasta biri ile temas etmiş olması ya da onunla aynı ortamda bulunmuş olması gerekiyor. Ancak çocuğu sokağa çıkarırken çok dikkatli olmakta fayda var, çünkü soğuk hava metabolizmanın yavaşlamasına yol açıyor. Metabolizma yavaşlayınca vücut direnci düşüyor, bunun sonucunda da mikroplarla savaşma yeteneği azalıyor. Bu nedenle çocuğun vücut direncini düşürmemek için sokağa çıkarken giydirilen kıyafetlere çok dikkat edilmeli.”HASTALIKLARDAN KORUNMANIN YOLLARI
“Çocuklarda kusma, karın ağrısı ve iştahsızlık ateşe eşlik edebilir. Aynı zamanda öksürük, burun akıntısı vardır. Nezlede ise daha çok hapşırık ve burun akıntısı vardır, çok yüksek ateş yoktur. Hastanın durumu çok kötü değildir. Bu ikisini birbirinden ayırmak gerekir. Öncelikle soğuk algınlığına yakalanmamak için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri el temizliğidir. Grip virüsü, hapşırık ve öksürükle dışarıya atılan havadaki bu virüsü taşıyan damlacıklar yoluyla taşınır. Havada asılı kalması yoluyla bir başka kişiye bulaşır. Ama çoğunlukla bu damlacıklar direkt öksürükten ziyade öksüren kişinin eliyle ağzını kapatması sonucu, eline bulaşan virüslerin bir başkasına dokunarak bulaştırması veya yediği bir şeyi paylaşması sonucu oluşur. “
HASTALIKLA SAVAŞTA 'DİRENÇ' ÇOK ÖNEMLİ
“Üst solunum yolu enfeksiyonunda belirtiler çocuk virüsü aldıktan 1-3 gün sonra başlıyor ve hastalık genellikle 1 hafta sürüyor. Üst solunum yolu enfeksiyonları; hafif ateş, burun tıkanıklığı, uykusuzluk, ishal, huzursuzluk, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, boğazda kaşıntı, hapşırık, geniz akıntısı ve hafif öksürük gibi belirtiler ile seyrediyor. Çocuğunuzun beslenmesi, güçlü bir vücut direncine sahip olması ve mikroplarla savaşmasında önemli bir rol üstleniyor. Anne sütü enfeksiyonlardan korunmada mamalardan daha üstün özelliklere sahip. Bu yüzden özellikle ilk 6 ay bebeğinizin kilo alımı yeterli ise sadece anne sütü vermeniz çok önemli. Bu süreçten sonra ek gıdalarla beraber anne sütüne devam etmeye de özen gösterin.”

BELİRTİLERİ ÖNEMSEYİN VAKİT KAYBETMEYİN
“Çocukluk döneminde bademcik ve geniz etinde en sık görülen problemler iltihaplanmalar ve aşırı büyümedir. Bademciklerin tekrarlayan iltihapları çocukları ciddi anlamda etkilemektedir. İltihabın bademcikten başka bütün boğaza yayılmasına "anjin" adı verilir. Bademcik enfeksiyonu son derece ağrılı olup, yutkunma ve yemek yeme esnasında boğaz ağrısı kulaklara kadar vurup bazen kulak ağrısıyla da karışabilir. Enfeksiyon esnasında ateş 39-40 dereceye kadar çıkar muayene esnasında bademcikler ileri derecede kızarık ve üzerine kar yağmış şekilde beyaz bir örtüyle kaplamış olarak görünür. Vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır.”
 


ÇOCUKLARI TEHDİT EDEN KIŞ HASTALIKLARI
SOĞUK ALGINLIĞI: Virüslerin neden olduğu bir hastalık. İnsandan insana bulaşması kolay olduğundan kreş ve okul çocuklarında yaygın olarak görülür. Halsizlik, burun akıntısı, hapşırık ve öksürük ile başlar. Ateş genellikle çok yükselmez. İstirahat önemlidir.
GRİP: Toplu alanlarda kolayca yayılır. Halsizlik, iştahsızlık, ateş, eklem ve kas ile baş ağrısı gibi belirtilerle başlar. Boğaz ağrısı, burun akıntısı, gözlerde yanma ve öksürük görülür. Virüs uzun süre canlı kalabildiğinden temizlik ve hijyen, korunmada önemlidir.
ORTA KULAK İLTİHABI: Kulak ağrısı, tıkanıklık ve işitme kaybı gibi belirtilerle ortaya çıkan orta kulak iltihabı özellikle kış mevsiminde çocuklarda çok sık görülen hastalıklardan.
BADEMCİK ENFEKSİYONU (TONSİLİT): Bademciklerden birinin ya da her ikisinin iltihaplanması durumu. Tonsilit, sıklıkla virüslerden kaynaklanan bir enfeksiyon. Bakteriler de bademciklerde iltihaba neden olabilir. Bademcikler üzerinde kızarıklık, hafif ateş, boğaz ağrısı, yutma zorluğu, burun akıntısı ve öksürükle ortaya çıkar. Bulaşma, damlacık yolu, direkt temas ve mikroplu gıdalarla olur.
FARENJİT: Ağız ile soluk borusu arasındaki bölgenin iltihabıdır, genellikle virüsler etkendir. Boğazda ağrı-yanma, yutma güçlüğü, öksürük ve ateş gibi belirtiler ile başlar, boyundaki lenf bezlerinde şişme olabilir.
SİNÜZİT: Yüz kemikleri arasındaki sinüs denilen boşlukların iltihaplanmasıdır. Genellikle solunum yolu enfeksiyonlarına eşlik eder. Baş ağrısı, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı ile ortaya çıkar.
LARENJİT (KRUP): Gece havlamayı andıran bir öksürük görülmesi, nefes almada sıkıntı yaşanmasıyla ortaya çıkar. Krup, halk arasında yalancı kuşpalazı, yalancı difteri veya akut larenjit olarak da bilinir. 6 ay- 3 yaş arası çocuklarda sık görülen enfeksiyon kaynaklı üst solunum yolu tıkanıklığıdır.
PNÖMONİ (ZATÜRRE): Akciğerlerdeki hava keselerinin iltihaplanmasıdır. Çeşitli etkenlerle oluşabilir. Solunum sıkıntısına sebep olur. Halsizlik, ateş, şiddetli öksürük, bulantı-kusma, karın ağrısı belirtileri ile başlar. İlerleyen dönemde çocuk hızlı soluk alıp vermeye başlar.
BRONŞİT: Bronş adı verilen hava yollarının iltihaplanmasıdır. Tedavi edilmezse pnömoni gelişebilir. Viral etkenlerle oluşur. Üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra ortaya çıkar. Burun akıntısı, öksürük, ateş görülür.
Faruk ÇELİK

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum