Üniversite'den hayatı kolaylaştıracak buluşlar

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Arpaç, tıbbi uygulama alanında kullanılacak, insan yaşamını kolaylaştıracak 7 yeni tıbbi malzeme ürettiklerini söyledi

Üniversite'den hayatı kolaylaştıracak buluşlar
31 Ocak 2016 - 12:45

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Arpaç, tıbbi uygulama alanında kullanılacak, insan yaşamını kolaylaştıracak 7 yeni tıbbi malzeme ürettiklerini söyledi
 
Prof. Dr. Ertuğrul Arpaç, 2 yıl süren çalışma sonunda nanoteknolojiyle insan yaşamını kolaylaştıracak, buluşlar yaptıklarını kaydetti. Prof. Dr. Arpaç, bu ürünlerin 'anti trombojenik ve anti bakteriyel kateter kaplaması', 'tıbbi implantlar için gümüş nano-partikülleri içeren mikrobisit kaplama', 'tıbbi implantlar için fonksiyonel biyo aktif kaplama', 'anti bakteriyel kemik aşı malzemesi', 'oftalmoloji, tıp ve kaplama tekniği için kontrollü mikrobiyosidal etkinlik', 'biyo bozunur' ile 'dental ve kemik sabitleme vidaları' olduğunu söyledi.
 
İleri teknoloji malzemeler
Prof. Dr. Ertuğrul Arpaç, ekip olarak 'biyo' malzemelerin geliştirilmesi alanında çalışmalar yaptıklarını anlattı. Daha önce anti bakteriyel kaplamalarla ilgili geliştirdikleri sistemler olduğunu ifade eden Prof. Dr. Arpaç, "Bu sistemler implant ve alan hijyeninde kullanılıyor. Şimdi bu alanı biraz daha farklı bir noktaya çektik. Geliştirdiğimiz kemik aşı malzemesini anti bakteriyel hale getirdik. Hastanelerde yoğun kullanılan hortum, katater ve buna benzer ürünleri kaplayarak hem anti bakteriyel hem de yüzeyde pıhtı oluşmasını engelleyecek hale getirdik" dedi.
 
 
Biyo bozunur malzemeler
'Biyo bozunur' malzemeler alanında da çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Prof. Dr. Arpaç, özellikle kırıkların tedavisinde kullanılan metal plakaların yerine işlevi bittikten sonra eriyen malzemeler kullanılmaya başlandığını kaydetti. Türkiye'de henüz üretimi olmayan bu çok pahalı tıbbi malzemelerin üzerinde çalışmalar yürüttüklerini anlatan Prof. Dr. Arpaç, "Oldukça pahalı ürünler, bu alanda da ilk defe çene kemiğinin bilhassa çocuklardaki tamiratında kullanılacak plakaları ve çivileri yapmaya başladık" diye konuştu. Prof. Dr. Arpaç, bu ürünlerle birlikte vücutta artık platin ya da titanyum alışımı gibi metal malzemelerin kullanılmayacağını ifade etti.
 
 

Virüse karşı ‘Nano çözelti’
Doktora öğrencisi kimyager Merve Gençer ise virüs, mantar ve bakterilere karşı yaygın olarak kullanılacak 'nano- gümüş' çözeltisi hazırladıklarını kaydetti. Nano-gümüş çözeltisinin hastane bakterileri gibi zararlı birçok patojene karşı oldukça yüksek aktivite gösterdiğini kaydeden Merve Gencer, "Bu buluşumuzun hastalara faydası olacak. Biyo film oluşturan çeşitli zararlı patojenler var. Bunları tedavi etmek amacıyla yüzeye uyguladığımız zaman yüksek aktivite gösterdiği için kolay bir şekilde tedavi edebiliyoruz" dedi.

DHA
 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum