Reklam

TARIM SEKTÖRÜ '65 YAŞ'A TAKILDI

BAŞKAN DÜZEN’DEN HÜKÜMETE ÇAĞRI: TARLALAR EKİLEMEZSE KITLIK KAPIDA

TARIM SEKTÖRÜ '65 YAŞ'A TAKILDI
01 Nisan 2020 - 16:00

Saadet Partisi Antalya İl Başkanı Ramazan Düzen, köylerde toprağın orta yaşın üzerindeki çiftçiler tarafından işlendiğini hatırlatarak, "Bu nedenle 65 yaş ve üzeri de dahil olmak üzere, sokağa çıkma yasağı, tüm çiftçi vatandaşlarımız için (tarım alanında) uygulanmamalıdır” dedi.

Saadet Partisi İl Başkanı Ramazan Düzen, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunarak,koronavirüse karşı alınacak ekonomik önlemlere değindi. Kriz sürecinin iyi yönetilmesi gerektiğinin altını çizen Düzen, iktidarın aldığı tedbirlere ek olarak ekonomik ve özellikle tarımsal faaliyetlere ilişkin tavsiyelerini açıkladı. Alınan tedbirleri yeterli bulmadıklarını ifade eden Düzen, virüs salgını ile ilgili hazırladıkları maddeleri açıklayarak bir an evvel yürürlüğe konulmasını teklif etti.

“TARIM, MİLLİ GÜVENLİK MESELESİDİR”
“Tarım bir milli güvenlik meselesidir; asla ihmal edilmemelidir” diye konuşan Düzen, kriz dönemlerinde tarımsal faaliyetlerin hayati öneme sahip olduğuna dikkati çekerek, "Tarımsal faaliyetlerde ortaya çıkacak aksamalar virüs salgınından çok daha önemli, derin, kalıcı yaralara neden olabilecektir. Bu şartlar devam ettiği sürece ekonomi ve tarımsal faaliyetlerin sekteye uğrayacaktır.Yönetim, tarımsal üretimin devamını sağlayacak tüm tedbirleri acilen almalı ve insanımızın gıda ihtiyacını karşılayan marketlerdeki rafların ve pazarlardaki tezgâhların boşalmamasına dikkat etmelidir. Unutulmamalıdır ki, ekilmeyen boş bırakılan tarlalar, boş raflardan çok daha korkutucu, çok daha tehlikelidir” ifadesini kullandı.

'TARLALAR EKİLEMEZSE KITLIK KAPIDA
Tarımsal üretimin devam etmesinin hayati bir öneme sahip olduğunun altını çizen Düzen,  çiftçinin kredi borçlarının gerektiğinde dondurulması ve ihtiyacı olan her çiftçiye faizsiz kredi desteğinin sağlanması gerektiğinin altını çizdi. Çiftçilere topraklarını ekmesi için tohum, yakıt, gübre ve ilaç desteğinin yüzde sıfır faizli olarak yapılmasının sağlanması gerektiğine vurgu yapan Düzen, “Böylece son zamanlarda toplam arazilerin yüzde 10’unu aşan ekilmeyen arazilerin ekiminin ve zirai üretimin teşvik edilmesi sağlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki, ekilmeyen boş bırakılan tarlalar, boş raflardan çok daha korkutucu, çok daha tehlikelidir. Tarlalar doluysa raflar nihai olarak yeniden dolacaktır. Tarımda ‘Planlı Üretim’e geçiş sağlanmalı, hangi ürün en verimli şekilde nerede ve nasıl yetiştirilir tespit edilerek, ticari faaliyetlerle vatandaşlara etkin bir şekilde nasıl sunulacağına yönelik çalışmalar yapılmalıdır” diye konuştu.

65 YAŞ ÜSTÜ ÇİFTÇİLER NE YAPACAK?
Milli gelirden çiftçiye ayrılması gereken 45 milyar TL’yi bulan payın ivedilikle aktarılması gerektiğini belirten Düzen, “Bu 45 milyar TL’nin amacına uygun etkili ve verimli kullanımı da kontrol edilmelidir. Günümüzde köylerimizde toprağı işleyecek genç nüfus kalmamış gibidir. Topraklar orta yaşın üzerindeki çiftçiler tarafından işlenmektedir. Hatta önemli bir kısmı 65 yaş ve üstündedir. Bu nedenle 65 yaş ve üzeri de dahil olmak üzere, sokağa çıkma yasağı, tüm çiftçi vatandaşlarımız için (tarım alanında) uygulanmamalıdır” dedi.

“FATURALAR EVE SIĞMIYOR”
Salgının yayılma hızını azaltmak için başlatılan “Hayat Eve Sığar” kampanyasına “Hayat Eve Sığar; Fakat Faturalar Sığmıyor” ifadesi ile eleştiride bulunan Başkan Düzen, insanların evinde kalmasının ısrarla tavsiye edildiği bu dönemde, vatandaşların su, elektrik, doğalgaz, internet ve telefonlarının asla kesilmemesi gerektiğini ve fatura, kredi, kredi kartı borçlarının faizsiz olarak ötelenmesi gerektiğinin altını çizdi. Bu süreçte doğalgaz, su, elektrik ve iletişim hizmetlerinde vergilerin sıfırlanmasını öneren Düzen, “Söz konusu hizmetlerin Mart, Nisan, Mayıs ayı faturaları kesinlikle ertelenmeli; tahsilâtları ise daha sonraki dönemlere eşit bir şekilde dağıtılmalıdır. İşini kaybeden, iş yerini açamayan ve bu nedenle ciddi gelir kaybına uğrayanların konut kredi ödemeleri ve TOKİ ödemeleri belli bir dönem ertelenmelidir.” dedi.

“EKONOMİ KURULU OLUŞTURULMALI”
Sağlık tedbirleri için oluşturulan Bilim Kurulu benzeri bir yapılanmaya gidilerek uzman kişilerden müteşekkil bir 'Ekonomi Kurulu' oluşturulması gerektiğini belirten Başkan Düzen, ekonomi kurulunun altında sektör ayrı grupların oluşturulmasına da ihtiyaç olduğuna değindi. Ayrıca odaların temsilcilerinden oluşan bir kurula da ihtiyaç olduğunu söyleyen Düzen, “Kamuda topyekün tasarruf dönemi başlatılmalıdır. Klasik bütçe mantığı terk edilmelidir, klasik bütçe mantığı ile bugünkü meselelerin çözümü mümkün değildir. Vergi indirim, teşvik ve ertelemelerinin yapıldığı bu dönemde kaçınılması gerekli en önemli husus israftır. Acilen tasarruf tedbirleri ilan edilmeli, tarım ve sağlık dışındaki her alanda tasarruf en üst düzeye çıkarılmalıdır.” diye konuştu.


65 YAŞ ÇİFTÇİLERE MÜSAADE VERİLSİN
Saadet Partisi Antalya İl Başkanı Ramazan Düzen, partisinin tarım sektörüne yönelik tedbir önerilerine ilişkin şunları kaydetti: "Çiftçiye milli gelirden, mevcut kanunlar muvacehesinde ayrılması gereken ve 45 milyar lirayı bulan payı bu yıl tam olarak ve ivedilikle aktarılmalıdır. Bu paranın amacına uygun etkili ve verimli kullanımı da kontrol edilmelidir. Çiftçilerin ve esnafın kredi borç ödemeleri ertelenmeli, kredi vadeleri makul düzeye yükseltilmeli ve kredi borçları faizsiz olarak yeniden yapılandırılmalı, icra aşamasına gelmiş olan işlemler durdurulmalı, ihtiyacı olan her çiftçiye faizsiz kredi desteği sağlanmalı, tohum, yakıt, gübre ve ilaç desteği çiftçilere faizsiz verilmeli."
 
Serçin ÇILDIR, Özge GÜRÜN
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum