Reklam

TAKDİRLİK DAVRANIŞ

KARNE BAHANE, KARDEŞLİK ŞAHANE

TAKDİRLİK DAVRANIŞ
21 Ocak 2020 - 19:55

İmam hatipli öğrenciler, İdlib'de yaşanan insanlık dramına sessiz kalmadı…
 
Antalya’nın Muratpaşa ilçesindeki Hamza Taş İmam Hatip Ortaokuluöğrencileri, eğitim ve öğretim yılının son gününde anlamlı bir projeye imza attı.İdlib'de yaşanan insanlık dramına kayıtsız kalmayan öğrenciler,kendi aralarında topladıkları nakit yardım ve battaniye, halı, mont, eldiven, çorap gibi çeşitli kıyafetlerden oluşan çuvalları,İHH Antalya Şubesi yetkililerine teslim etti.

ANTALYA İHH DURMAK BİLMİYOR
Suriye'de devam eden iç savaş, masum sivilleri vurmaya devam ediyor. BeşşarEsed rejimi ve destekçilerinin yoğun saldırılarına maruz kalan İdlib'de sivil kayıplar her geçen gün artarken, saldırılardan kaçmaya çalışanbinlerce yaşlı, kadın ve çocuk, kış şartlarının ağırlaştığı sınır bölgesinde yaşam mücadelesi veriyor.İdlib'deki insani drama 'dur' demek için harekete geçen Antalya İHHyetkilileri, hayırseverlerin desteğiyle bölgede barınma, giyecek ve gıda yardımlarını toplayarak, Türkiye-Suriye sınır hattına göç eden ailelere göndermeye devam ediyor.

GÖNÜLLERİN TAKDİRİNİ KAZANDILAR
Antalya’nın Muratpaşaİlçesi, Etiler Mahallesi bölgesinde bulunan Hamza Taş İmam Hatip Ortaokuluöğrencileri de, İdlib'de yaşanan insanlık dramına kayıtsız kalmayarak, örnek bir projeye imza attı. Okulda,yaklaşık 4 yıl önce kurulan 'Medeniyet ve Değerler Kulübü' projesi kapsamındaorganize edilen ve kulüp rehber öğretmeni Saime Göğüş öncülüğünde planlanan etkinlikte imam hatipli öğrenciler, 9 yıldır saldırılara maruz kalan 4 milyonu aşkın sivilin yaşadığı İdlib'de, ağır kış şartlarıyla mücadele eden Suriyeli mülteciler için kollara sıvadı.Eğitim ve öğretim yılının son günündekarnelerini almaya gelen öğrenciler, kendi aralarında topladıklarınakit para yardımının yanı sıra, battaniye, halı, eldiven, çorap, mont ve çeşitli kıyafetlerden oluşan çuvalları beraberinde okula getirerek,İHHyetkililerine teslim etti. Hediyelerle birlikte selamlarını da İdlib'deki mazlumlara gönderen öğrenciler, kurdukları sevgi zinciriyle hediyeleri araçlara yüklediler.Düzenlenen anlamlı yardım kampanyasına okul idaresi ve öğretmenler de destek verdi.

MAZLUMLARIN TEK UMUDUYUZ
İHH Antalya Şube Başkanı Mehmet Yıldırım, İdlib'te ağır bir insani kriz bulunduğunu, yaşam şartlarının çok zor olduğunu söyledi.Esed rejimi ve müttefiklerinin saldırıları sonucu Türkiye sınırına çok sayıda ailenin geldiğini hatırlatan Yıldırım, yaşanan drama sessiz kalınmaması gerektiğini belirtti.Müslüman coğrafyada kan ve gözyaşının eksik olmadığını bildiren Yıldırım, “Ezilen, örselenen, katledilen, aç susuz kalan milyonlarca Müslüman kardeşimiz var. Kendini Müslüman olarak gören herkesin bu mazlum milletlere, bu mazlum insanlara elinden geldiğince destek olması gerekiyor. Bu insanların bizden başka kimsesi yok. ‘Bir kimse aç bir mümini doyursa Allah da o kimseyi cennet meyveleriyle doyurur’ hadis-i şerifini kendisine şiar eden bir milletin mensuplarıyız. Bunun farkında olarak elimizden geleni yapmalıyız”ifadelerine yer verdi.

BİR LOKMA EKMEĞE MUHTAÇLAR
Sınır bölgesinde bir lokma ekmeğe, bir yudum suya muhtaç olan binlerce mazlum insanın olduğunu belirten Başkan Mehmet Yıldırım, “Yeterli beslenemediği için ölen el kadar bebekler var o kan kokan topraklarda. Öyle manzaralar var ki; oralarda inanın insanlığımızdan utandığımız görüntülere şahit oluyoruz. Gözü yaşlı ana babalar, iki büklüm yaşlılar, tozun toprağın çamurun içinde yaşamaya çalışan çocuklar ve daha neler neler… Bizim burada hiç tenezzül etmeyip çöpe atığımız bir ekmek, beğenmeyip kaldırdığımız bir halı o insanlar için hayati önem taşıyor. Bu mazlum, bu mağdur insanları kendi kardeşiniz, kendi çocuğunuz yerine koyun lütfen ve yardımlarınızı esirgemeyin” diye konuştu.
 
MAZLUM VE MAĞDURUN YANINDAYIZ
Okul müdürü Yunus Yüksel, katliamların devam ettiği bölge için hiçbir şey yapmadan beklemeyi kendilerine yakıştıramadıklarını belirtti.Öğrencilerle el ele vererek İdlib kırsalına göç etmek zorunda kalan Suriyelilere yönelik yardım kampanyası başlattıklarını aktaran Yüksel, katliamların devam ettiği bölgelerde yaşayan ve temel yaşam desteği bulunmayan Müslüman kardeşlerine imkanları ölçüsünde yardım etmek istediklerini ifade etti. Yüksel, "Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz, büyük bir duyarlılık örneği sergilediler. Maddi, manevi desteğimiz her zaman mazlum ve mağdur Suriyeli kardeşlerimizin yanında olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.


İHH, İDLİB'E YARDIMA DEVAM EDİYOR
Antalya İHH’nınİdlib için başlattığı kampanyaya kentin her kesiminden yardımlar gelmeye devam ediyor. Kampanyaya destek vermek isteyen vatandaşlar isterlerse 2. el battaniye, halı, kilim ve montun yanı sıra kullanılmamış kıyafetleri Antalya İHH dernek binasına götürebildikleri gibi,antalyaihh.org.trinternet adresi üzerinden de kampanyaya katkıda bulunabilirler.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum