Stajyer Olmak ya da Olmamak

Staj yapmak, bilgiyi pratik hayata aktararak tecrübe edinmenin en güvenli yollarından biridir. 

Stajyer Olmak ya da Olmamak
11 Ekim 2021 - 14:49
Staj yapmak, bilgiyi pratik hayata aktararak tecrübe edinmenin en güvenli yollarından biridir.  Meslek edinme yolunda yapacağınız her staj size, ileriye yönelik daha özgüvenli, iş hayatında kurumsal yapıyı iyi tanıyan, geniş iş çevresine sahip çalışanlar olma olanağı sunacaktadır.

Öğrencilerin edindiği akademik bilgileri, uygulamaya geçirerek öğrenme sürecini devam ettirdiği dönem olarak tanımlayabileceğimiz staj; meslek edinmede, bilgilerin pratikte nasıl kullanıldığını görebilme açısından öğrenciye veya meslek edinmek isteyen kişiye önemli katkıları olan bir süreçtir.

Bu süreçte edinilen iş deneyimi, çalışma hayatında hem kişisel hem de mesleki anlamda bir avantaj olmaktadır. Bir işin nasıl yapılacağını bilmek ve uygulamak kişinin “yaparım”, “biliyorum”, “başarırım” duygularını öne çıkararak özgüvenini artıracaktır. Bununla birlikte staj görülen alanın kişiyi tatmin edip etmeyeceği, kariyer planını neye göre yapacağını da belirlemesinde yarar sağlayacaktır.

Staj, Okul Sonrası Dönemi Nasıl Etkiler?

İş hayatına atılacak kişinin staj döneminde edindiği tecrübe, çalışma yaşamı öncesi iş görüşmelerinde kişiye özgüven sağlayacağı gibi, staj dönemi geçirmemiş meslek sahipleri arasında iş deneyimi açısından kişiyi ön plana çıkaracaktır. Bu avantajının yanı sıra, staj yapan kişi bu süreçte yeteneklerinin farkına varıp onları geliştirme veya iyileştirme imkanı da kazanmış olacaktır.

İş hayatına atılırken öncesinde hazırladığınız özgeçmişlerinizde başka bir ifade ile CV hazırlarken, edindiğiniz tecrübelerin formunuzda yer alması, iş veren veya firmaların insan kaynaklarınca özgeçmişiniz değerlendirilirken eğitim alanlarınızın hemen sonrasında göz önünde tutacakları unsur olacaktır.

Eğitim sonrası veya eğitiminiz devam ederken yapacağınız iş başvurularınız bir özgeçmişte toplanmalıdır ve deneyimleriniz kısmına önem vermeniz gerekir. CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalar, profesyonel bir CV nasıl olmalı konularında sizlere uzmanlarca hazırlanmış CV’ler yardımcı olacaktır. CVmaker.com.tr adresinden bu konuda yardım almanız mümkündür.

Akademik Bilgi, Pratikte Geçerli mi?

Öğrenim hayatı boyunca birçok formüle bilgi ile yapacağımız işi tanımaya çalışırız ve hep sorduğumuz şu olur: Bu bilgi, gerçekte işimize yarayacak mı?
Kısaca bu sorunun cevabı: Evet yarayacak.

Peki, nasıl yarıyor?

İlk günlerinizde iş yerine ve yeni insanlara adapte olmaya çalışırken kendinizi, bende de olduğu gibi sudan çıkmış balık gibi hissetmeniz olasıdır. Sanki bildiğiniz her şeyi unutmuş gibi, sanki çok büyük bir dünyada ufalmışsınız gibi bir duygu. Süre geçtikçe, ki bu çok uzun bir zaman almıyor, alışmaya, tanımaya, bildiklerinizi hatırlamaya, yeteneklerinizi görmeye başlıyorsunuz. İş yerinde çalışan insanların tecrübesi, sizin bilgilerinizin tazeliği ile harmanlanarak ortaya kendinize özgü bir deneyimleme şansı çıkıyor. Bu keşifle birlikte akademik bilgilerinizi uygulamaya geçirmek daha da kolaylaşıyor ve bakıyorsunuz ki size verilen bilgiler, öğrendikleriniz, iş hayatını, teknik detayları okumak ve hatta tutum ve tavrınızı oluşturmak için yadsınamayacak bir alt yapı oluşturmuş.

Bir sorunu önlemede, çözmede, alınacak tedbirlerde akademik bilgileriniz size ışık tutuyor. Bazen bu deneyimle işe yönelik “kısa yollar” oluşturabiliyor ya da fark edebiliyorsunuz. Tam da bu noktada “Öğrendiğim başkaydı, olan başka” farkındalığı gelişiyorsa bilin ki eğitim döneminde edindiğiniz bilginin, pratikte kullanımı yorumudur bu.

Staj yapmak ise sizi iş yaşamında ve özgeçmişlerinizde biraz daha fazla öne geçirecek iş deneyimleriniz olacağı demektir. Bundan daha da önemlisi çalışma hayatında dik durabilmeyi biraz daha fazla bilecek olmanız, ne istediğinizi ve istemediğinizi daha net ifade edebilecek olmanız demektir.

Staj döneminde olumlu ve olumsuz edineceğiniz tüm deneyimlere hem kişisel gelişiminize hem de iş yaşamına katkı sağlayacak, yönünüzü belirlemenize, iletişiminizi geliştirmenize yardımcı olacak pratikler olarak bakarsanız, çalışma hayatında o kadar profesyonelleşmiş olursunuz.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum