Soylu: 'Zeytin Dalı' yapılmasa Afrin, uyuşturucu merkezi haline getiriliyordu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nca düzenlenen değerlendirme toplantısında konuştu.

Soylu: 'Zeytin Dalı' yapılmasa Afrin, uyuşturucu merkezi haline getiriliyordu
24 Ocak 2020 - 13:50 - Güncelleme: 24 Ocak 2020 - 16:11

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nca düzenlenen değerlendirme toplantısında konuştu. Soylu, "Zeytin Dalı Operasyonu'nu yapmasaydık Afrin, PKK tarafından dünyanın en büyük uyuşturucu merkezi haline getiriliyordu" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Antalya'da Belek bölgesindeki otelde, Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nca düzenlenen değerlendirme toplantısına katıldı. Bakan Soylu, uyuşturucuya bağlı can kaybı sayısının, 2012 ile 2016 arasında yaklaşık 5,5 kat artış gösterdiğini belirterek, "162'den 920'ye çıkıyor. Sadece 4 yılda. Sonraki yıl 941 olmuş. Sonrasında meseleyi Sayın Cumhurbaşkanı'mıza götürdük, talimatlarını aldık hatta birilerinin tepkisini alan o ifadeyi kullandık. Hani uyuşturucu satıcısını görünce kolluk kuvvetlerimize, polislerimize 'ayağını kırın' dedik ya. Yarın öbür gün Uluslararası İnsan Hakları Örgütü'nün Türkiye raporu açıklanacak. Raporda muhalefet partilerinin sık sık dile getirdiği 'Türkiye'de işkence var' iddiaları tamamen ortadan kaldırılıyor" diye konuştu.

'BU ZEHİRLER PKK'NIN'
Uyuşturucuyla mücadeleye ilişkin açıklamalarda bulunanBakan Soylu, "'Zeytin Dalı Operasyonu'nu yapmasaydık Afrin, PKK tarafından dünyanın en büyük uyuşturucu merkezi haline getiriliyordu" diye konuştu. Bakan Soylu, hem uyuşturucuyla mücadelede 2019 yılında elde edilen büyük başarının hem de önceki gün Diyarbakır'da narkoterörizm operasyonları kapsamında ele geçirilen 2 ton 379 kilogram esrarın moraliyle toplantıya başladıklarını söyledi. Soylu, "Cemil Bayık ve ortakları da derdine yansın. Sonuçta bu zehirler PKK'nındır. Bunu ben söylemiyorum, kendilerini destekleyen ABD söylüyor. Geçen gün Mardin'de de ifade etmiştim, Amerika Birleşik Devletleri daha 2009 ve 2011 yıllarında iki ayrı kararla PKK yöneticileri Cemil Bayık, Duran Kalkan ve Murat Karayılan'ı uluslararası uyuşturucu kaçakçısı olarak ilan etmişti. Dolayısıyla malın sahibi de kimi zehirlemek istedikleri de bellidir" dedi.

'ŞİKAYETLENEN DE ONLAR DESTEKLEYEN DE'
Bakan Soylu, en son 2019'da 'Avrupa Birliği (AB) Uyuşturucu Piyasası Raporu'nda, 2002'den beri AB'nin terör örgütleri listesinde yer alan PKK'nın, AB'de organize suça karıştığı ve uyuşturucu ticareti yaptığının vurgulandığını kaydetti. Soylu, "Aynı raporda AB uyuşturucu piyasasının hacmi ise yıllık 30 milyar avro olarak ifade edilmiş. Bu piyasanın neredeyse tamamının, PKK'nın kontrolünde olduğunu biliyoruz. Peki bütün bu tespitler ve raporlarda geçen ifadelerle PKK-Avrupa veya PKK-ABD ilişkisi örtüşüyor mu? Elbette ki hayır. Şikayetlenen de onlar, destekleyen de. Yıllardır bunları yazıyorlar; ama yıllardır da bu örgüte can suyu sağlamaktan, silah vermekten, militanlarına sığınma hakkı sağlamaktan, arka çıkmaktan, doğrudan mali yardım yapmaktan çekinmiyorlar" diye konuştu.

'PKK, AVRUPA'YI KANSER GİBİ SARMIŞTIR'
PKK'ya yardım edenlerin yanılgı içinde olduğunu dile getiren Soylu, şöyle devam etti:
"PKK onların ülkelerinde silahlı terör faaliyetinde bulunmadığı için, uyuşturucu terörünü görmezden geliyorlar. Keza Afganistan'da afyon ekiminin artışını da kendilerine ait bir problem olarak görmüyorlar. Orta Doğu'da oluşturdukları istikrarsızlık, gelir eşitsizliği, vekalet savaşları eliyle yürüttükleri terör ve şiddet; hem uyuşturucu ticaretini, hem de göçü tetikliyor. Göçü, zaten kabul etmiyorlar. Sınırlarında, limanlarında gaddar bir tutumla biraz da bizim ferasetimizden ve gayretimizden istifade ederek bu sorunu öteliyorlar. Uyuşturucunun verdiği zararı ise ne acıdır ki görmezden geliyorlar, amiyane tabirle kulaklarının üstüne yatıyorlar. Mücadeleleri, takipleri bizim kadar sert değil. Bazı ülkelerde uyuşturucu kullanımı ile ilgili yasalar, kişisel özgürlükler çerçevesinde düzenlenmiş. Cezası yok veya varsa çok hafif. Ancak bizim batı dünyasından bu meselede beklentimiz, uyuşturucu yakalamaları noktasından ziyade; uyuşturucuya kaynaklık eden meselelere yaklaşımlarını değiştirmeleridir. PKK, Avrupa'yı kanser gibi sarmıştır, alttan alta çürütmektedir ve ne yazık ki buna karşı etkili bir tepkileri söz konusu değildir."

'TEK SEFERDE YAKALAMA REKORLARI KIRDIK'
Uyuşturucu kokusu aldıkları her noktaya müdahale ettiklerini belirten Soylu, "2019 yılı; uyuşturucu ile mücadelede pek çok rekora imza attığımız, oldukça verimli bir yıl oldu. Büyük operasyonlar gerçekleştirdik. Uluslararası alanda ortak operasyonlar gerçekleştirdik; tek seferde yakalama rekorları kırdık." diye konuştu.Öte yandan İçişleri Bakanı Soylu, izlediği bir görüntünün kendisini çok üzdüğünü kaydetti. Üniversite öğrencilerinin, sabaha kadar açık olan yerlerde uyuşturucu tuzaklarına düşürüldüğünü dile getiren Soylu, "Gecenin saat 4'ünde bir mekandan çıkan genç kızımızın oranın önünde yığıldığı görüntüsü bizim ayıbımızdır. Eğer aile değerlerine bağlıysak vallahi billahi bizim ayıbımızdır. Görüntüyü görünce perişan oldum. Son zamanlarda içimi kavuran bir hadisedir. Buna yönelik tedbirler alıyoruz. Bir tanesi bile bizi sıkıntıya sokar" dedi.

Bakan Soylu, konuşmasının ardından uyuşturucu ile mücadelede başarılı olan 4 ilin emniyet müdürüne teşekkür plaketi verdi.

DHAFACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum