Reklam

ŞEHİR TİYATROLARI AVKIRAN'A EMANET

Antalya Şehir Tiyatroları’nın (AŞT)  yeni yönetim kadrosuyla birlikte ocak ayında perdelerini açacağını bildiren Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek,Mehmet Özgür'den boşalan genel sanat yönetmenliği koltuğuna, Gökhan Avkıran'ın atandığını açıkladı.

ŞEHİR TİYATROLARI AVKIRAN'A EMANET
28 Kasım 2019 - 19:04

Antalya Şehir Tiyatroları’nın (AŞT)  yeni yönetim kadrosuyla birlikte ocak ayında perdelerini açacağını bildiren Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek,Mehmet Özgür'den boşalan genel sanat yönetmenliği koltuğuna, Gökhan Avkıran'ın atandığını açıkladı.Başkan Böcek, “Tiyatroyu tiyatroculara emanet ettik” dedi.
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek Antalya Şehir Tiyatrosunun (AŞT) sezon açılışının yapılmaması ve tiyatrocuların işine son verilmesine ilişkin olarak basın toplantısı düzenledi.Başkan Böcek, sanata ve sanatçıya saygı duyan bir anlayışla perdeleri açık tutmaya devam edeceklerini belirterek, AŞT’nin yeni yönetim kadrosuyla birlikte ocak ayında perdelerini açacağını kaydetti

BOŞALAN KOLTUĞAAVKIRAN ATANDI
Tiyatrocuların verimli bir çalışma sergileyemediklerini vurgulayan Böcek, “Antalya Şehir Tiyatrolarının son üç yılda 7 milyon liraya yakın bir bütçesi olmasına rağmen, yeni bir yetişkin oyunu ortaya koyamadığını, sürekli her türlü dekoru ekipmanı hazır olan ve provaları yapılmış eski oyunlarını tekrarladıklarını ve bütçesi 51 bin lira olan sadece 2 yeni çocuk oyunu sahneleyerek verimli bir çalışma sergileyemediklerini gördük” dedi.Başkan Böcek, Mehmet Özgür'den boşalan genel sanat yönetmenliğine ise, geçen dönem sürgün edilerek 4,5 yıl kömür ve baca denetimi yaptırılan Gökhan Avkıran'ın atandığını açıkladı.

“İŞİ EHLİNE VERMEK TEMEL PRENSİBİM”
Şehir tiyatrosunun açılmaması ve tiyatrocuların işten çıkarılışa dair basında ve sosyal medyada yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını ifade eden Böcek, siyasi hayatı boyunca hiçbir zaman kişisel düşünceleri ya da siyasi nedenlerle karar almadığını söyledi. Böcek, işi ehline vermek, liyakati esas almak ve haksızlık yapmamanın hayatı boyunca benimsediği prensipler olduğunu ifade ederek,  yerel seçimlerin ardından göreve geldiklerinde yaptıkları incelemeler sonucunda, Antalya Şehir Tiyatrolarında bazı aksayan noktaların olduğunu görerek bir takım tasarruf tedbirleri aldıklarını söyledi.

YAPILAN İSTİHDAMLAR YASAL DEĞİL
Muhittin Böcek, tiyatrocuların son günlerde yaptıkları eylemler, sosyal medyada paylaştıkları videolar ve açıklamalarla halkın yanlış yönlendirildiğini vurgulayarak, “Tiyatromuzda çalışmış 39 müzisyen, oyuncu ve teknik personelin işe giriş yöntemlerinin de yasal olmadığını kamuoyu ile paylaşmak isterim. Çünkü bu arkadaşların, işe girişleri geçmiş dönemde saat ücretli olarak yapılmıştır. Oysaki teftiş kurulunun 2016 yılında yaptığı denetimde, bu çalışanların saat ücretli olarak istihdam edilmesinin yasal olmadığı belirtilmiş ve eski yönetim tarafından bu konuda her hangi bir işlem yapılmamıştır” ifadelerini kullandı. 

PERDELER YAKINDA AÇILACAK

En yakın zamanda Antalya Şehir Tiyatrolarının yeniden perdelerini açacağını vurgulayan Muhittin Böcek, “Şehir Tiyatrolarımız bu sezon perdelerini açamadıysa, bu hukuksuz yapılan kadrolaşma yüzündendir. Ama tiyatro severler meraklanmasın, Antalya Şehir Tiyatroları en yakın zamanda yeniden perdelerini açacaktır. Tiyatromuzun idari ve sanatsal kadrolarını liyakat ve tecrübeyi göz önüne alarak, yeniden yapılandırıyoruz. Genel sanat yönetmeni değişikliğini de bu düşünceler ışığında gerçekleştirdik. Ayrıca her yönetim çalışma ekibini kendi belirleme hakkına sahiptir. Önemli olan, kimseyi mağdur etmemek ve hak yememektir. Bu bağlamda, eski sanat yönetmemiz de şu anda Şehir Tiyatrolarında sözleşmeli sanatçımız olarak görevine devam etmektedir.” dedi.

Mehmet Özgür'den boşalan genel sanat yönetmenliğine atanan Gökhan Avkıran da, "4,5 yıl kömür denetimi yaparak Antalya'da kömür kalitesini artırmıştık. Şimdi de tiyatronun kalitesini artıracağız. Yeni dönemde yeni olarak 2 yetiştin, 1 de çocuk oyunu sergileyeceğiz" dedi.Faruk ÇELİK, Ramazan BOZCA

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum