Reklam

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan önemli açıklamalar

Son dakika haberine göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir’de basın toplantısı düzenliyor. Bakan Koca 6 ildeki son durumu açıkladı ve "Son ay İzmir'de vaka sayımızda yüzde 42'ye varan artış, son hafta ise artış oranı yüzde 10 oranında gerçekleşti" dedi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan önemli açıklamalar
18 Eylül 2020 - 19:15

İşte Bakan Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar:

Koronavirüs salgını ülkemizin sağlık altyapısının sınandığı bir dönem. Türkiye bu süreçte özelikle son 18 yılda oluşturduğu güçlü sağlık altyapısı ve insan gücüne yaptığı yatırımlarla kazandığı tecrübe ve özverili sağlık çalışanlarıyla başarılı bir sınav veriyor.

Son ay İzmir'de vaka sayımızda yüzde 42'ye varan artış, son hafta ise artış oranı yüzde 10 oranında gerçekleşti. Aydın'da son 1 haftada 1 ay öncesine göre yüzde 5 oranında düşüş görüyoruz. Manisa'da son 1 ayda yüzde 30 olan vaka artışı son 1 haftada stabil göründü. Muğla'da son 1 ayda vaka sayımız stabil seyrediyor. Denizli'de son 1 aya göre yüzde 60 oranında artış görüyoruz. Uşak'ta ise son hafta yüzde 40 vaka artışı görülüyor.

TÜRKİYE GENELİNDE YOĞUN BAKIM DOLULUK ORANI YÜZDE 66

Türkiye genelinde erişkin yatak doluluk oranı yüzde 48,5; yoğun bakım yatak doluluk oranı yüzde 66'dır. Genel anlamda bir sorun yok.

"BİRİNCİL ÖNCELİĞİMİZ HASTA SAYISINDAKİ ARTIŞI DURDURMAK"

Bizim birincil önceliğimiz hasta sayısındaki artışını durdurmaktır. İzmir'de son 1 ayda filyasyon ekibimizin sayısını 350'den 460'a çıkardık.

Toplum sağlığını tehdit eden davranış izolasyonda kalması gereken kişilerin evlerinden çıkanların toplum içine karışmasıdır. Bu kişileri yurtlarda izolasyona almaya başladık. Toplumun sağlığı açısından kabul edilebilir bir durum değildir bu.

Halk sağlığını koruma adına ciddi müeyyideleri gerektirir. Bu konuda lütfen hassas olalım. Her yanlış hareketi ceza tehdidi ile önlemeyi istemiyoruz. Alacağımız tedbirlerle bir tek hasta kalmayıncaya kadar birlikte mücadeleye devam edeceğiz. Ülkemiz hastalığın tedavisinde erken tedaviye başlamasıyla hasta yönetimini başarıyla sürdürmektedir.


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Toplam hastalığa yakalanmış kişi sayısı yaklaşık 300.000 oldu. Bugün 62 can kaybımız var. Hastalıkla mücadele etmek tedbirde mücadele birlikteliği ile mümkün. Birlikte mücadele edelim. Sağlık çalışanlarımızın omuzlarındaki yükü azaltmak sorumluluğumuz.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün yapılan 111 bin 113 koronavirüs testinden 1771'inin pozitif çıktığını, toplam can kaybının 7 bin 377'ye ulaştığını duyurdu.

Bakan Koca, 'Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu'nu açıkladı. Tabloya göre bugün yapılan 111 bin 113 testten 1771'i pozitif çıktı. Koronavirüs tedavisi gören 62 kişi yaşamını yitirirken, 1060 kişi de  sağlığına kavuştu. Toplam test sayısı 9 milyon 76 bin 278, toplam hasta sayısı 299 bin 810, toplam can kaybı 7 bin 377, ağır hasta sayısı 1402, toplam iyileşen sayısı ise 264 bin 805 olarak yer aldı.

'BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM'

Bakan Koca, tablo ile birlikte paylaştığı mesajında, "Toplam hastalığa yakalanmış kişi sayısı yaklaşık 300 bin oldu. Bugün 62 can kaybımız var. Hastalıkla mücadele etmek tedbirde mücadele birlikteliği ile mümkün. Birlikte mücadele edelim. Sağlık çalışanlarımızın omuzlarındaki yükü azaltmak sorumluluğumuz" ifadelerini kullandı.

DHA

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum