Sadece estetiğe hizmet etmiyor

“Estetik operasyonlar sadece güzelleşmek için yapılmıyor” diyen Op. Dr. Bahadır Çelik, rinoplasti konusunda kişilerin istediği burun şekli kadar yaşadığı sağlık sorunlarını da giderici operasyonların yapılması gerektiğinin altını çizdi

Sadece estetiğe hizmet etmiyor
26 Ocak 2022 - 15:32
Pandemi döneminde artış gösteren estetik ameliyatlarda ilk sırayı burun ameliyatları alıyor. Kadın ve erkeklerin sağlıklı nefes almaları için bu dönemde daha çok ilgi gösterdiği burun ameliyatları sağlık açısından büyük önem taşıyor. Op. Dr. Bahadır Çelik, rinoplasti konusunda kişilerin istediği burun şekli kadar yaşadığı sağlık sorunlarını da giderici operasyonların yapılması gerektiğinin altını çizdi. Çelik, rinoplastinin açık ve kapalı olmak üzere iki yöntemle yapıldığını ifade etti.  Op. Dr. Çelik, “Kapalı teknik ile yapılan operasyonlar burun deliklerinin iç kısımlarından girilerek yapılır. Burun ucunda iz kalmaz ve iyileşme süresi daha kısa olmaktadır. Burun ucunda kesi olmadığından burun ucunda oluşan ödem daha hızlı inmekte ve açık teknikte görülebilen burun ucu hissizliği kapalı teknikte pek görülmemektedir” dedi.

Kapalı teknik arttı
Son dönemde kapalı teknik ile yapılan burun ameliyatlarının sayısının arttığını vurgulayan Op. Dr. Çelik, açık teknik yönteminde ise burun ucundan küçük bir kesi yapılarak burun cildinin kaldırıldığını dile getirdi. Bu sayede açık teknikle yapılan ameliyatlarda görüş alanının daha iyi olduğunu ve cerrahın işini kolaylaştırdığını ifade etti. Çelik, şöyle dedi: “Bu iki tekniğin birbirine göre avantaj ve dezavantajları bulunmakta ve teknik seçimi hastanın mevcut burun yapısına göre karar verilmektedir.” Çelik, rinoplasti sayesinde burun içerisinde bulunan kemik-kıkırdak dokular yeniden şekillendirilerek burnun yeni estetik görünümüne kavuşmuş olmasının da kişinin kendini iyi hissetmesine yol açtığını ifade etti.

Haber Merkezi

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum