Reklam

OSB'YE GÜNEŞ ENERJİ ÖNERİSİ

MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, TBMM'de, sanayicinin enerji maliyetini düşürmesi için Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde firmaların çatılarına güneş enerji sistemi uygulanması için özel bir teşvik sağlanmasını istedi.

OSB'YE GÜNEŞ ENERJİ ÖNERİSİ
22 Ocak 2020 - 19:19

MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, TBMM'de, sanayicinin enerji maliyetini düşürmesi için Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde firmaların çatılarına güneş enerji sistemi uygulanması için özel bir teşvik sağlanmasını istedi. Başkan, Antalya Serbest Bölgesi'nin genişletilmesi projesini de gündeme getirdi.
TBMM'de Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyesi de olan MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, Antalya sanayisinin en önemli iki merkezi Organize Sanayi Bölgesi ve Serbest Bölge ile ilgili iki konuyu TBMM gündemine taşıdı.

Milletvekili Başkan, ülkemizde organize sanayi bölgelerinde enerji maliyetlerini düşürmek için güneş enerji sistemi projesinin hayata geçirilerek, sanayicinin enerji maliyetini azaltıp, rekabet gücünün artırılabileceğini vurguladı. Bu alanda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın arasında ortak bir yatırım seferberliği sağlanması gerektiğini belirten Başkan, “OSB'lere özel bir teşvik uygulanması hem sanayicimizin hem de ülkemizin hayrına olacaktır" dedi.

SERBEST BÖLGE'Yİ SORDU
Türkiye'de 21 adet olan ve sıralamada ikinci Antalya Serbest Bölge'nin 1987 yılında faaliyete geçtiğini de hatırlatan Başkan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın yanıtlaması istemiyle şu an 607 bin metrekarelik bir alanda faaliyet gösteren Antalya Serbest Bölge'nin büyütülmesi projesinin 2020 yılı programına alınıp, alınmadığını sordu.

BAKAN PEKCAN YANIT VERDİ
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından verilen yazılı yanıtta, Antalya Serbest Bölge'nde önümüzdeki 30- 40 yılın sektörü olarak belirlenen mega yat üretimi ve liman hizmetlerinin yoğun olarak gerçekleştiği, toplam 632 bin metrekare büyüklüğündeki bölgenin fiziki doluluğunun yüzde 100'e ulaştığı açıklandı.

98 BİN METREKARE YENİ ALAN
Bu çerçevede 28 Haziran 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 'Antalya Serbest Bölgesi'nin sınırlarının Değiştirilmesi'ne Dair Karar' ile 98 bin metrekare üzerinde bir alanın Serbest Bölge'ye dahil edildiğini belirten Bakan Pekcan, bölge alanının daha verimli kullanılması ve yatırımcılara yeni üretim imkanları kazandırılmasının amaçlandığını söyledi.
Kararın yürürlüğe girmesiyle özellikle büyük boy gemilerin serbest bölge rıhtımına yanaşmalarının mümkün olduğuna da işaret eden Bakan Pekcan, ihracat yapılan firmalara uygun fiyatlarla hizmet verildiği ve dünya ticaretinden daha fazla pay almalarına olanak yaratıldığını dile getirdi.

90 METRELİK YATLAR İÇİN YENİ YATIRIM
Ayrıca mevcut rıhtımlara, gelişen yat sektörünün ihtiyacı olan 90 metreye kadar yatları denize indirme ve çekme hizmetlerini vermek amacıyla gerekli yatırımlar yapılarak, üretimin yanısıra bakım onarım faaliyetleri de geliştirebilmesine imkan sağladığını kaydeden Bakan Pekcan yanıtında, mevcut yapısı itibariyle Antalya Serbest Bölgesi çevresinde genişleme için kullanılabilecek başka müsait bir alan bulunmadığı ve ortaya çıkabilecek tüm imkanların Bakanlık tarafından takip edildiğini de vurguladı.

DHA
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum