Reklam

Organomineral Gübre

Organomineral Gübre
30 Aralık 2021 - 13:10
Hibrit bir gübre türü olan organomineral gübre organik ve hibrit hammaddelerin karışımından elde edilir. Bitki yetiştirme konusunda farklı avantajlara sahip olan gübre içeriğinde azot, kükürt, çinko, fosfor ve potasyum gibi maddeler barındırır. Buna ilave olarak organik besin maddeleri de içeren gübre toprağın iyileştirilmesinde önemli rol oynar. Doğru şekilde kullanıldığında bitkinin sağlığı, verimi ve toprağın bereketi açısından son derece etkilidir. İstenilen faydaların elde edilebilmesi için gübrenin organik ve kaliteli olması gerekir.

Farklı formlara sahip olan gübreler hem granül hem de sıvı haldedir. Sıvı hali damla sulama ya da yapraktan uygulanabilirlik için elverişlidir. Birden fazla mineralin tek bir gübrede toplanması sayesinde gübrenin iyileştirici etkisi fazladır. Don dönemlerde ülkemizde yaygın şekilde kullanılan bu gübreler özellikle örtü altı üretimde sıklıkla tercih edilir.

Toprağın havalandırılmasını sağlayan gübre topraktaki ph seviyesini dengeler, daha fazla su tutmasını sağlar. İçerisinde bulunan organik maddeler minerallerin bitki gövdesinde ulaşmasında faydalıdır. Toprak erozyonunu önleyen organomineral gübre kök gelişiminin sağlıklı olmasını destekler.

Organomineral Gübre Çeşitleri Fiyatları
Kimyasal gübreler ile kıyaslandığında organomineral gübre verimi daha fazla artırır. Eğer taban gübresi olarak kullanılırsa tohumların homojen ve hızlı şekilde gübrelenmesinde etkilidir. Gübrenin fiyatları incelendiğinde model, marka, gübrenin katı ya da sıvı olması, kullanım alanı, miktarı, içeriği gibi unsurlar dikkate alınır. Özellikle gübrenin gramajı fiyatların belirlenmesinde doğrudan etkilidir. Küçük alanlar için 1 kg ya da 5 kg gübre çeşitleri kullanılırken geniş alanlarda bu miktar 25 ya da 50 kg olacaktır. Bu nedenle gübre satın alırken ne tür bir alanda kullanılacağına önem verilmeli, ona uygun miktarda ürün sipariş edilmelidir. https://www.hortiturkey.com/yazilar/organomineral-gubre-nedir adresinde satın alma, kullanma, faydaları gibi detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum