Reklam

Merkez Bankası'nın yıl sonu hedefi tutar

ÇANDIR’DAN ENFLASYON DEĞERLENDİRMESİ

 Merkez Bankası'nın yıl sonu hedefi tutar
04 Kasım 2019 - 16:48

Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) ve Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Ekim ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. 

TÜİK’in tüketici enflasyonu TÜFE’yi aylık yüzde 2.00, yıllık yüzde 8.55 olarak açıkladığını belirten Çandır, yılın bitimine iki ay kala açıklanan enflasyon rakamlarının Merkez Bankası’nın yılsonu hedeflerinin tutturulacağını gösterdiğini kaydetti. Çandır, “Tüketici enflasyonunda açıklanan aylık yüzde 2.00 ve yıllık yüzde 8.55 rakamları, geçen yılın yüksek enflasyon etkisini sona erdiren rakamlar olmuştur. TÜFE’de önümüzdeki iki ayın beklentisi olan 3.5 puanlık artış dikkate alındığında, yılı yüzde 12 civarında bitireceğimiz beklenmektedir" dedi. Çandır, ekim ayında enflasyonu yüzde 11.70 ile giyim/ayakkabı, yüzde 3.55 ile konut, yüzde 1.65 ile gıda harcamalarının artırdığına dikkat çekerken, eğlence ve kültür grubunun yüzde -0,59 ile ekim ayı enflasyonunu düşürdüğünü söyledi.

ÇEKİRDEK ENFLASYON SIKINTISI
Enflasyonun kamu ve mevsim etkileri dışındaki bölümünü oluşturan çekirdek enflasyonun ekimde aylık yüzde 1.58 ve yıllık yüzde 7.64 olarak ilan edildiğine dikkat çeken Çandır, “Bu rakamlar, yılsonu itibarıyla yüzde 9.00 civarında çekirdek enflasyona sahip olacağımızı göstermektedir" dedi. Bu beklentinin 2019 yılını 15 yıllık ortalama çekirdek enflasyonun üzerinde bir rakamla tamamlayacağımızı gösterdiğini kaydeden Çandır, “Bu durum, 2020 yılı çekirdek enflasyon beklentimizi olumsuz etkilemektedir. Çünkü bir taraftan uzun yıl ortalamasının üzerinde kalmak, diğer taraftan kamu ve mevsim etkilerinden ari olmak, enflasyonla mücadeleyi zorlaştırmaktadır" değerlendirmesinde bulundu.
Çandır, TÜİK’in açıkladığı Ekim ayı üretici enflasyon (Yİ-ÜFE) rakamlarını da değerlendirdi. Üretici enflasyonunun aylık yüzde 0.17 ve yıllık yüzde 1.70 olarak ilan edildiğini belirten Ali Çandır, Yİ-FE’nin son bir yılda ilan edilen enflasyonlar içerisinde en yüksek dalgalanmayı gösterdiğine işaret etti.

BATI AKDENİZ AYLIKTA DÜŞÜK, YILLIKTA YÜKSEK
Çandır, Burdur, Isparta, Antalya illerini kapsayan Batı Akdeniz enflasyonunu değerlendirdi. Batı Akdeniz’in Ekim ayında yüzde 1.93 ile Türkiye ortalamasına yakın bir tüketici enflasyonu yaşadığını belirten Çandır, “Her ne kadar aylık enflasyonda ortalamanın bir miktar altında ve 18'inci sırada gözüksek de yıllık enflasyonda yüzde 9.21 ile ortalamanın üzerinde 10’uncu sırada olan seyrimiz devam etmiştir" dedi. Çandır, bölge enflasyonunu da yüzde 8.47 ile giyim/ayakkabı, yüzde 5.67 ile konut ve yüzde 1.64 ile gıda harcamalarının artırdığını belirtirken, eğlence ve kültür grubunun yüzde -0,52 ile eğitim gurubunun yüzde -0,33 ile Ekimde bölge enflasyonunu düşürücü etkide bulunduğunu kaydetti.

DHA


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum