Kaş, su altı dalış tutkunlarını ağırlıyor

'Virüsün olmadığı tek yer suyun altı'  

Kaş, su altı dalış tutkunlarını ağırlıyor
01 Haziran 2020 - 18:20

Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen dalış merkezlerinden biri olan Antalya'nın Kaş ilçesi, su altı tutkunlarıyla buluşmaya hazırlanıyor. Kaş'ta dalışların, bugünden itibaren başlaması bekleniyor.

Kaş'ta bulunan 21 dalış teknesi, dalış için günler önce hazırlıklarını tamamlayıp, ilçenin 38 dalış noktasına yolculuk için su altı tutkunlarını beklemeye başladı. Yüzlerce dalgıç da su altı tutkunlarını yeniden Kaş'ın güzellikleriyle buluşturmaya hazırlanıyor. 50 dalış noktasından 38’nin aktif olduğu Kaş’ta, 3 bin 308 yıl önce batan UluburunBatığı'nınreplikası, 2. Dünya Savaşı'nda batan İtalyan savaş uçağı, 2009 yılında Hava Kuvvetleri'nin bağışı ile Kaş'a getirilerek batırılan D-47 kargo uçağı, 2 yıl önce batırılan tank gibi önemli dalış noktaları bulunuyor. Kaş Sualtı Derneği tarafından oluşturulan Kaş Su altı Eko Parkı ise öne çıkan dalış noktaları arasında yer alıyor. Bunun yanında su altında şehir kalıntıları, ikonalar, deniz çanakları ve mağaralar bulunuyor. Kaş'ın su altında değişik balık sürüleri, carettacerattalar, deniz bitkileri de görülmesi gereken zenginlikler olarak öne çıkıyor.

'KORONAVİRÜSÜN OLMADIĞI TEK YER SUYUN ALTI'
Kaş Sualtı Derneği (KASAD) Başkanı Yusuf Ziya Şulekoğlu, koronavirüsten turizm sektörünün çok ciddi şekilde etkilendiğini belirterek, "Turizm sektörü içinde de dalış sektörü ciddi biçimde etkilendi. Bütün tedbirlerimizi aldık. Belki de koronavirüsün olmadığı tek yer suyun altı, o da ayrı bir güvenlik. Misafirlerimizin her birinin kendisinin, kendisine özel kullanacağı malzemeleri vereceğiz. Hem tekne ortamı hem de ekipmanları dezenfekte edip, kişiye özel bir iş yürütme tekniğimiz olacak. Bu süreçte doğa da dinlendi. Su altında canlılık, deniz eskisine göre çok daha iyi durumda. Belki bu zor süreçten bir teselli çıkarabiliriz. O da doğaya bir nefes alma fırsatı verilmiş oldu" dedi.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum