Reklam

İHALE KRİZİ BİTMİYOR

BÖCEK’TEN SAHİL İŞLETME TOPLANTISI

İHALE KRİZİ BİTMİYOR
06 Şubat 2020 - 19:10

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Konyaaltı Sahili İşletme İhalesi iptali ilgili kameraların karşısına geçti. Yürütmeyi durdurmanın nihai karar olmadığının altını çizen Böcek, karar kendilerine ulaştıktan sonra ellerindeki belgeleri kendilerinin de mahkemeye sunacağını söyledi.
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Konyaaltı Sahili işletme ihalesi iptaliyle ilgili, Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu’nda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Genel Sekreter Avukat Aysel Tuncer ve Baş Danışman Dr. Cem Oğuz ile birlikte gazetecilerin karşısına çıkan Böcek, konuşmasının başında Van’daki çığ felaketi ve İstanbul’da uçak kazasında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar diledi.

BİTMEYEN İHALE KRİZİ
Konyaaltı Sahili işletme ihalesinin iptaliyle ilgili kendilerine ulaşan herhangi bir yürütmeyi durdurma kararı olmadığını, ancak duyum aldıklarını Başkan Böcek, yürütmeyi durdurmanın nihai karar olmadığını belirterek, karar kendilerine ulaştıktan sonra ellerindeki belgeleri kendilerinin de mahkemeye sunacağını söyledi.Başkan Böcek, eski Başkan Menderes Türel döneminde belediye tarafından 254 milyon liraya yapılan Konyaaltı Sahil Yaşam Parkı Düzenleme Projesi için alınan bazı malzemelerin fiyatlarını günümüz fiyatlarıyla karşılaştırarak paylaştı.

“BU PARALAR NEREYE GİTTİ?”
Muhittin Böcek, belediye tarafından 254 milyon liraya tamamlanan Konyaaltı Sahil Projesi’nde harcamaların maliyetinin yüksek tutulduğunu belirterek, 2020 birim fiyatı 53 lira olan bir tane beton dubanın yaklaşık 20 katı fiyata 1050 liraya, güncel fiyatı 1475 lira olan bir adet oyun elemanının 23 katı fiyatla 34 bin 839 liraya alındığını söyledi. Harcanan paraların tüyü bitmemiş yetim hakkı olduğunu vurgulayan Böcek, “Biz vatandaşımızın dertlerine derman olacağımızı, 1 kuruşun hesabını vereceğimizi söyledik. Tüm Antalyalılar şeffaf, objektif olarak tüm çalışmalarımızı, tüyü bitmemiş yetimin hakkını nasıl koruduğumuzu görecekler. Bunlar tüyü bitmemiş yetimin hakkı. 129 milyon liraya ihaleye çıkılıp da 254 milyon liraya yapılarak tüyü bitmemiş yetimin hakkı nereye, nasıl gitmiştir? Paralar nereye gitmiş, tüyü bitmemiş yetimin hakkı kimlere verilmiştir?” diye konuştu.

“NEDEN 28 YIL VERİLDİ?”
Antalya’daki belediyeler tarafından yap-işlet-devret modeliyle yapılan birçok örnek ihale olduğunu kaydeden Böcek, “Örneğin Atatürk Parkı, Beach Park, Konyaaltı Belediyesi Sahil düzenlemesi, Lara Beach Park gibi. Bu örneklerdeki yap-işlet-devret modeli 10 yıl ile sınırlandırılmıştır. Konyaaltı Belediyesi olarak Konyaaltı sahil düzenlemesi yaptığımızda tüyü bitmemiş yetimin 1 kuruşunu çıkartmadık. Kent meydanına Konyaaltı Belediyesi’nden 1 kuruş çıkarmadım. Yatırımı yapan yüklenici firmadır. Konyaaltı Sahil Projesi’ne 1 kuruş yatırımı olmayan Alkoçlar’a neden sadece işletme işi 28 yıl verilmiştir? Neden 10 yılla sınırlandırılmadı? Neden 1 kuruş vermediği halde Antalyalıların geleceği 28 yıl ipotek altına alındı” diye sordu.

BÖCEK: GEREĞİ YAPILACAK
Hem Sayıştay denetimcilerinin hem de Mülkiye Başmüfettişlerinin belediyede denetim yapmakta olduğunu bildiren Böcek, yasa, yönetmelik, mevzuat dışı hareket edenlerle, yanlış yapanlarla ilgili gereğini yapacaklarını dile getirdi.

Faruk ÇELİK, Ramazan BOZCA
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum