Haksız rekabet koşulları giderilmeli

AESOB Başkanı Adlıhan Dere, esnaf ve sanatkarların zincir marketler karşısındaki mağduriyetini giderecek yasa teklifinin vakit kaybetmeden meclise sunulması gerektiğini vurguladı.

Haksız rekabet koşulları giderilmeli
13 Aralık 2019 - 16:53

AESOB Başkanı Adlıhan Dere, zincir marketlerin açılışlarına nüfus kriteri getirmeyi amaçlayan yasa teklifinin vakit kaybedilmeden meclise sunulması gerektiğini belirtti. Esnaf ve sanatkarların zincir marketlerin haksız rekabetiyle baş edecek gücü kalmadığını kaydeden Başkan Dere, "Perakende Kanunu'nda yapılacak düzenlemeleri dört gözle bekliyoruz. Bu kapsamda, perakende ticarete yeni kurallar getirmek için Ticaret Bakanlığımız ve milletvekillerimiz tarafından üzerinde çalışılan yasa teklifi vakit kaybedilmeden Meclise sunulmalı. Esnaf ve sanatkarlarımız 2020 yılına yeni düzenlemeyle girmeli" dedi.

'ZİNCİR MARKETLERE DÜZENLEME GETİRİLMELİ'
AESOB Başkanı Adlıhan Dere, perakende ticarete yeni kurallar getirmeyi amaçlayan yasa teklifiyle zincir marketlerin açılışında 10 bin ve üzeri nüfus kriterinin getirilmesi gerektiğini de vurguladı. Başkan Dere şöyle konuştu:"Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda yapılacak değişiklikle zincir marketlerin, nüfusu 10 bin ve üzerindeki yerleşim yerlerinde açılabilmesi, asgari 300 metrekare net satış alanı ile 100 metrekare ürün yükleme ve boşaltma alanına sahip olması, asgari 20 araçlık otopark bulundurması ve mesken binalarda açılamaması şartı getirilmelidir. Esnafımızın bu haksız rekabet koşullarında dayanacak gücü kalmadı."Zincir marketlerin sayılarının ülke çapında 35 bini geçtiğini, bu durumun esnaf ve sanatkarlara büyük zarar verdiğini ifade eden AESOB Başkanı Adlıhan Dere, "Piyasanın yüzde 60'ı üç büyük zincir marketin elinde bulunuyor. Kendi reklamlarında bile her mahalle arasında açtıkları şubelerle övünüyorlar. Yapılacak yeni düzenlemede nüfus kriterlerine ek olarak market markalı ürünlerin satışına kısıtlama getirilmesi ve yöresel ürün satma zorunluluğunun olması gayet olumlu. Ayrıca esnafımızın bu marketler karşısında ayakta kalabilmesi için ucuz ürün alabilmesinin de önü açılmalı" diye konuştu.
DHA

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum