Reklam

FEYZİOĞLU'NUN RESTİNE REST

Türkiye Barolar Birliği yönetimi tarafından genel kurul çağrısı reddedilen 12 baro, alınan karara rest çekti. Türkiye'deki avukatların yüzde 72'sini temsil ettiklerini belirten baro başkanları, TBB’yi hukuksuzlukla suçlayarak, “Ya kanunu derhal uygulayın ya da istifa edin” çağrısında bulundu.

FEYZİOĞLU'NUN RESTİNE REST
13 Kasım 2019 - 13:54

Türkiye Barolar Birliği yönetimi tarafından genel kurul çağrısı reddedilen 12 baro, alınan karara rest çekti. Türkiye'deki avukatların yüzde 72'sini temsil ettiklerini belirten baro başkanları, TBB’yi hukuksuzlukla suçlayarak, “Ya kanunu derhal uygulayın ya da istifa edin” çağrısında bulundu.

FEYZİOĞLU’NUN RESTİNE REST

Türkiye Barolar Birliği'ni (TBB) üyesi 12 baro ortak bir bildiri ile genel kurul çağrısı yaptı. Aralarında Antalya Barosu’nun da bulunduğu Türkiye Barolar Birliği'ni olağanüstü genel kurula çağıran 12 baronun başkan ve yöneticileri ortak bir basın açıklaması düzenledi. Ülkedeki avukatların yüzde 72’sinin temsilcisi konumunda bulunan baro yöneticileri olarak, olağanüstü genel kurul çağrısını reddeden TBB kararının hukuksuz olduğunu düşündüklerini dile getiren baro başkanları, TBB’yi 8 Kasım’da aldığı kararı yeniden değerlendirerek “derhal” olağanüstü genel kurulu toplamaya çağırdı.

12 BARODAN "İSTİFA ET" ÇIKIŞI

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun “hodri meydan” diyerek 2021 olağan genel kurulunu adres olarak gösterdiği belirtilen açıklamada, “Türkiye'nin hukuka saygısız bu tavra, 2021 Mayısına kadar tahammülü yoktur. Bu nedenle birlik başkanının hodri meydan çağrısını kabul ediyor ve biz de sesleniyoruz: Hodri meydan! Meydan genel kurul toplantısıdır, genel kuruldan kaçmayın. Ya kanunu derhal uygulayın, ya da derhal istifa edin” denildi.

Antalya, Adana, Ankara, Aydın, Bursa, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Mersin, Şanlıurfa, Tunceli ve Van baro başkanlarının imzasıyla yayımlanan sonuç bildirgesinde şu ifadeler yer aldı:
“Türkiye Barolar Birliği'ni olağanüstü genel kurula çağıran 12 baronun başkan ve yöneticileri olarak, 12 Kasım 2019 tarihinde yapılan toplantıda alınan aşağıdaki kararların kamuoyuna duyurulmasına karar vermiş bulunuyoruz:

“FEYZİOĞLU KOLTUĞA YAPIŞTI”

1- Ülkemizdeki avukatların yüzde 72’sinin temsilcisi konumunda bulunan baro yöneticileri olarak, meslektaşlarımızın çok büyük bir çoğunluğunun olağanüstü genel kurula çağrımızı reddeden Türkiye Barolar Birliği kararının hukuksuz, gerekçesiz ve dayanaksız olduğunu düşündüklerini biliyoruz, biz de  meslektaşlarımızla aynı düşüncedeyiz.

2- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nu iktidar ve güvenlik dili kullanmaya yönelten eksen kaymasının, giderek koltuk hırsına dönüştüğü ve Türkiye Barolar Birliği’nin en yetkili karar organı olan genel kurulda bu değişimi tartışmaya cesaret edemediğini tespit ediyoruz.
3- Bir hukuk kurumunun itibar ve ağırlığını taşıması gereken Türkiye Barolar Birliği’nin, hukuktan bu denli uzaklaşarak, yasanın açık hükmüne rağmen verdiği hukuksuz kararın, bir başka hukuk kurumunun saygınlığında biçimlenen barolar tarafından kabul edilmesi asla söz konusu olamaz.

HUKUKİ AYIP ORTADAN KALKSIN

4- Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu,  08.11.2019 tarihli kararını yeniden değerlendirerek “Derhal” olağanüstü genel kurulu toplamalıdır. Bu toplantının yapılması, içinde bulunduğumuz bu koşullarda, sadece “Yeni bir karar” değil, onun da ötesinde kanunu hiçe sayan bir “Hukuki ayıbın” ortadan kaldırılması anlamına gelecektir. Endişemiz odur ki, bu gerekliliğin yerine getirilmemesi, meşruiyet tartışmalarını derinleştirecektir.
5.- Türkiye Barolar Birliği’ni baroların birliği olmaktan çıkaran tartışmalı tutum ve davranışların, en yetkili organ olan genel kurulun onayına sunulması zorunludur. Aksi takdirde, bu birliğin sağlanması, ancak Türkiye Barolar Birliği Başkanı'nın istifası ile mümkün olacaktır.

"BAROLAR OLARAK EYLEMLER YAPACAĞIZ"

6- Türkiye Barolar Birliği yönetim kurulunun aldığı bu karar, olağanüstü genel kurulun toplanması yönünde düzeltilmez ise, çağrı yapan barolar olarak, bütün barolar ve meslektaşlarımızla birlikte bir dizi etkinlik gerçekleştirme ve eylem yapma konusunda kararlıyız.
7- Türkiye Barolar Birliği’nin olağanüstü genel kurul kararı alarak hukuksuzluğu izale etmemesi halinde, Barolar Birliği'nin yapmadığı Genel Kurulu, tüm delege ve meslektaşlarımıza açık bir biçimde gerçekleştirerek, TBB başkanı ve yönetim kurulunun hukuka aykırı eylem ve işlemlerini teşhir etmekte kararlıyız.”


 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum