Reklam

  'EKONOMİ PAKETİ'NE 'KORONA' PANZEHİRİ

TORBA KANUN MÜJDELERLE DOLU

  'EKONOMİ PAKETİ'NE 'KORONA' PANZEHİRİ
26 Mart 2020 - 17:45

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın virüs salgınına karşı açıkladığı önlemleri içeren önergeler, torba kanuna eklenerek Meclis’te kabul edildi. AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, yapılan yasal düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

TBMM’DE VİRÜS MESAİSİ
Ekonomiye yönelik koronavirüs önlemlerine ait yasal düzenlemeleri içeren kanun tasarısı TBMM’de onaylandı. Yasal düzenleme gerektiren ekonomik tedbirler torba teklifle birlikte yasalaştı. Konu ile ilgili açıklama yapan TBMM Akdeniz-PA Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, “Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, ülkemizde de etkili olmaya başladı. Türkiye en başından itibaren gelişmeleri izlemiş, tedbirlerini de süratle alarak hayata geçirmiştir. Ülkemizin hem ekonomik, hem de sosyal anlamda daha az hasar ile atlatması için Cumhurbaşkanımız, Bakanlarımız ve Milletvekilleri olarak teyakkkuzdayız. Bu açıdan ekonomik ve sosyal anlamda ihtiyaç duyulan yasal düzenlemeleri meclisimizden geçirdik.” diye konuştu.

30 NİSAN 2020'YE KADAR DURDURULDU
Uslu, alınan kararları şöyle sıraladı:
“İşverenlere, aylık 75 lira asgari ücret desteği sağlanacak. Dava açma, icra takibi başlatma, başvuru, şikayet, itiraz, ihtar, bildirim, ibraz ve zamanasımı süreleri, hak düşürücü süreler ve zorunlu idari başvuru süreleri de dahil olmak üzere bir hakkın doğumu, kullanımı veya sona ermesine ilişkin tüm süreler 30 Nisan 2020'ye kadar durduruldu. Nafaka alacaklarına ilişkin icra takipleri hariç olmak üzere, tüm icra ve iflas takipleri 30 Nisan'a kadar durduruldu.Çek Kanunu'ndaki değişiklikle, 24 Mart 2020'ye kadar işlenen suçtan dolayı mahkum olanların cezalarının infazı durdurulacak.Anapara ve/veya taksit ödeme tarihi 24 Mart 2020'den önce olup da kullandığı nakdi ve gayri nakdi kredilerinin anapara, faiz ve/veya ferilerine ilişkin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin tutulan kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının 31 Aralık 2020'ye kadar tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmayacak.”

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ŞARTLARI DEĞİŞTİRİLDİ
“1 Mart 2020'den 30 Haziran 2020'ye kadar işleyecek iş yeri kira bedelinin ödenememesi, kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmayacak. Ay içerisinde 10 gün ve üzeri çalışan; "kısmi süreli çalışanlar", "puantaj usulü çalışanlar" ve "ev hizmetlerinde çalışanların eksik günlerine ait genel sağlık sigortası primlerini tamamlama zorunluluğu kaldırıldı. 30 Haziran 2020'ye kadar geçerli olmak üzere işçinin kısa çalışma ödeneğine hak kazanabilmesi için, kısa çalışma başlama tarihinden önceki son 60 gün hizmet akdine tabi olanlardan son üç yıl içinde 450 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödenmiş olması şeklinde uygulanacak. Telafi çalışma süresi 2 aydan 4 aya çıkarıldı. Yaşıllık, malullük, ölüm aylığı alan emeklilere, hak sahiplerine aylık asgari ödeme tutarı 1500 liraya yükseltildi.”

HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ.
“İşçilerin sigorta primlerinin işveren hissesi ödemesinde kullanabilecek işveren sendikası dayanışma ve yardımlaşma fonu desteğinin azami sınırı yüzde 25'ten yüzde 35'e çıkartıldı. İlk günden itibaren Koronavirüs salgınına karşı devletimiz tüm kurumlarımız ve imkânlarımızla Milletimizin yanında yer aldı. Tedbirlerle ve ekonomik destek paketleriyle vatandaşlarımızı bu krizin etkilerinden korumaya devam edeceğiz. Bu süreçte Sağlık Bakanlığımız başta olmak üzere Bakanlıklarımızın uyarılarını dikkate almalıyız. Evde kalma, fiziksel mesafeyi koruma, hijyene dikkat gibi tedbirlere uymalıyız. Bağışıklık sistemini güçlü tutan sebze ve meyveyi bol bol  yemeyi ihmal etmeyelim. Tedbirleri Tek tek Alacağız, Birlikte Başaracağız.  Biz güçlü bir Milletiz, hep birlikte başaracağız.”

Faruk ÇELİK

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum