Reklam

Einvestment Fonu: Orta Doğu Fintech Şirketlerine Yapılan Yatırımlar 5 Milyar Dolara Yaklaştı

Einvestment Fonu: Orta Doğu Fintech Şirketlerine Yapılan Yatırımlar 5 Milyar Dolara Yaklaştı
08 Ekim 2020 - 12:12

KPMG International tarafından yayımlanan küresel fintech yatırım trendler raporunda ilginç sonuçlar yer almaktadır. Söz konusu rapora göre Ortadoğu, Afrika ve Avrupa’daki (EMEA) fintech (finansal teknoloji) yatırımları 4,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Küresel çaptaki yatırımlar ise 25,6 milyar dolara ulaştı. Buradaki rakamlar, finansal teknoloji yatırımlarının geldiği noktanın anlaşılması adına son derece önemlidir.

Yayımlanan rapor detaylı bir şekilde incelendiğinde, yapılan yatırımların büyük bir kısmının erken aşamadaki girişimlere yapıldığı görülecektir. Özellikle Ortadoğu bölgesindeki fintech ekosisteminin yakın gelecekte biraz daha büyüyeceği ve çeşitleneceği, rapordan çıkarılan bir diğer önemli sonuçtur.
 

Risk Sermayesi Raporu

Raporda dikkat çeken bir diğer husus ise risk sermayesi yatırımlarıdır. 2020 yılının ilk yarısında risk sermayesi yatırımları güçlü bir şekilde kaldı. Ancak buna karşın ödemeler ve yeni anlaşmalar gibi bazı faaliyetlerin, yüksek öncelikli alanlar dışında önemli seviyede yavaşladığı görüldü. Platform işletmelerinin genel anlamda ilgi gördüğü, fakat özellikle daha yeni olan fintech pazarlarında yatırımcıların daha fazla ilgisini çektiği dikkatlerden kaçmadı.

Einvestment yatırım fonu araçlarına olan ilgi her geçen gün biraz daha artmakta ve bu alanın önemi daha iyi kavranmaktadır. Bunun son yansımalardan birisi, yine Ortadoğu’da görüldü. Birleşik Arap Emirlikleri hükümeti tarafından fintech yatırımlarını kolaylaştırmak ve büyümesini teşvik etmek için bazı girişimlerde bulunulmuştur. Bu teşvik girişimleri; kum havuzu tarzı bir program olan RegLab ve girişimcilik çeşitliliğini arttırmak için kullanılan accelerateHER gibi programlardır. Burada bahsedilen teşvik girişimleri ve arkasından gelecek olanlar dikkate alındığında, BAE’nin yakın gelecekte büyük bir fintech ekosistemine sahip olacağını söylemek hiç de zor değildir. Hatta dünyadaki önemli fintech merkezlerinden birisi haline dahi gelebilir.
 

Pandemi Etkisi

KPMG International’ın raporunda küresel çapta birleşme ve devralma yatırımlarında ciddi bir düşüş yaşandı. Geçen yılın aynı döneminde yaklaşık 85,7 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleşmişti. Bu yılın aynı döneminde yatırım miktarı ise sadece 4 milyar dolarda kaldı. Söz konusu durum, anlaşma faaliyetlerindeki yavaşlama ve iştahsızlığı net bir şekilde göstermektedir. Buna neden olan temel unsurun ise Covid-19 pandemisi olduğu söylenebilir.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum