EĞİTİMCİLERDEN 'TAYİN' ÇAĞRISI

“MÜCADELEMİZ SONUNA DEK SÜRECEK”

EĞİTİMCİLERDEN 'TAYİN' ÇAĞRISI
24 Ocak 2020 - 15:12 - Güncelleme: 24 Ocak 2020 - 17:05

Türk Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Oğuz Öztürk, Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK)  üniversitelerde görev yapan idari personelin tayin hakkını kapsayacak yönetmelik çıkarması talebinde bulunduklarını bildirdi. Öztürk, “Mücadelemiz sonuç alınıncaya dek devam edecek” diye konuştu.

‘BÜYÜK HAKSIZLIK YAŞIYORLAR’
Oğuz Öztürk, düzenlediği basın açıklamasında, üniversitede çalışan idari personelin 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine tabi çalışan kamu personeli olmasına rağmen üniversitelerin kendilerine özgü durumları nedeniyle eş, sağlık gibi özür durumu tayin hakkından yararlanamadığını belirtti.Başkan Öztürk, “Bu da var olan sağlık sorunlarının düzenli tedavi imkânı olmadığı için daha da artmasına ve ilerlemesine neden olmaktadır. Ayrıca eş ve çocuklarından ayrı kalan idari personelin eşleri arasında huzursuzluk yaşanmakta, bazıları boşanma aşamasına gelmekte, dolayısıyla aile bütünlükleri bozulmaktadır” dedi.

‘MAHRUMİYETLERE KAYITSIZ KALAMAYIZ’
Mobbinge maruz kalan üniversite çalışanlarının verimli ve kaliteli iş üretemediğini ileri süren Başkan oğuz Öztürk, yer değiştirme talebi olan ve muvafakat için kurumu ile sorun yaşayan personele yapılan keyfi uygulamaların çalışanlar üzerinde psikolojik baskı oluşmasına neden olduğunu aktardı. Öztürk, “Türk Eğitim-Sen olarak bu hak mahrumiyetlerine kayıtsız kalmamız mümkün değildir. Dolayısıyla YÖK’e gönderilmek üzere bir dilekçe kampanyası başlattık. Bu kampanya kapsamında; YÖK'ün, üniversitelerde görev yapan personelin, 3 yıl görev yapmak kaydıyla isteğe bağlı olarak, özürleri varsa bu özür durumlarına binaen diğer üniversitelere geçişine imkan sağlayacak ve karşılıklı yer değiştirme hakkını da kapsayacak şekilde bir yönetmelik çıkarmasını talep ediyoruz.Mücadelemiz sonuç alınıncaya dek devam edecektir"şeklinde konuştu.

 Serçin ÇILDIR

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum