'Dipsiz' facia olmasın

BUDAK: RADİKAL ÖNLEM GEREKİYOR”

'Dipsiz' facia olmasın
28 Kasım 2019 - 17:55

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “12 bin yıllık gölü kuruttular, şimdi define arama faaliyetlerini ikinci derece ÇED kapsamına alıyorlar. Yani ÇED’i kişilerin inisiyatifine bırakıyorlar. Unutmayın, Dipsiz Göl faciası da valiliğin inisiyatifiyle gerçekleşmişti” dedi.

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliği değerlendiren CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “28 Kasım’da Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliği olumlu buluyoruz. Dipsiz Göl faciası yaşandıktan sonra hızlı reaksiyon gösterilerek mevzuatın değiştirilmesi önemli. Ancak hiçbir sektörde sağlıklı denetim yapılamadığının göz önünde bulundurduğumuzda, dünyanın en büyük Açıkhava müzesi olan Türkiye’de, böylesine önemli bir konunun kişilerin inisiyatifine bırakılması, yeni Dipsiz Göl facialarının yaşanmayacağını garanti edemez” dedi.

RADİKAL ÖNLEM GEREKİYOR
Budak şu soruları yöneltti:
“Define arama projeleri, ÇED yönetmeliğinin, Çevresel Etki Değerlendirmesi Uygulanacak Projeler Listesi yerine ikinci derece olarak nitelendirilebilecek ve ÇED raporunu inisiyatife bağlı bırakan Ek-2 listesine eklenmiştir. Dipsiz Göl faciasını göz önünde bulundurarak, ‘define arama projelerinin Ek-1 listesine dahil edilmeme gerekçesi nedir? Define avcılığının hem tarihsel yapılar hem de çevre üzerinde yarattığı ağır tahribatı engellemek için Bakanlığınız tarafından bir eylem planı uygulanmakta mıdır? Varsa bu eylem planı nedir?”

Haber merkezi

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum