Reklam

DEHŞET LİSESİ

SENDİKALARDAN OKUL MÜDÜRÜNÜN ÖLDÜRÜLMESİNE TEPKİ

DEHŞET LİSESİ
18 Aralık 2017 - 14:33
Eğitim Bir Sen Antalya Şubesi Başkanı Mustafa Çoban, Ödemiş'te öğrencileri tarafından katledilen Ayhan Kökmen'i anarken eğitimciye şiddeti lanetledi. Başkan Çoban, “Öğretmen şiddet değil, değer görmeli” diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde İzmir Ödemiş'te iki öğrencisi tarafından pompalı tüfekle vurularak öldürülen okul müdürü Ayhan Kökmen'in ardından tüm Türkiye'de olduğu gibi Antalya’da da tepkiler çığ gibi büyüdü. Memur Sen Antalya İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Çoban, İzmir’in Ödemiş İlçesi Kaymakçı Çok Programlı Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen’in öğrencisi tarafından tüfekle vurularak öldürülmesinin şokunu yaşadıklarını, eğitimcileri hedef alan ve hazin sonuçlara yol açan şiddet sarmalının üzücü olduğu kadar düşündürücü olduğunu belirtti.


(
Mustafa Çoban)

ARTAN SALDIRILARA TEPKİ
Eğitimcileri hedef alan şiddet saldırılarını kınadıklarını söyleyen Çoban, “Son dönemlerde öğretmenlerin emeğini yok sayan, itibarını örseleyen, eğitimdeki etki alanını daraltan, eğitimin aktörünü neredeyse bir figürana dönüştüren, bu mesleği her türlü haksızlığa ve saldırıya açık hâle getiren anlayış, bugün geldiğimiz noktanın sebebidir. Giderek artış gösteren, bazısı ağır yaralama bazısı da cinayetle neticelenen bu saldırılar karşısında öğretmenlerimiz kendilerini savunmasız hissetmekte, yetkililerden caydırıcı tedbirler, mesleğin itibarını artıracak politikalar beklemektedir” diye konuştu.

(
Ayhan Kökmen)

ÖĞRETMENE ŞİDDETİ DURDURUN
Geleceğimiz olan gençlerin daha iyi yetiştirilmesi için emek harcayan, özveriyle çalışan eğitimcilere, ölümle sonuçlanan saldırıların dozunun giderek arttığına dikkat çeken Çoban, şöyle konuştu:
“Öğretmenlerin emeğini yok sayan, eğitimdeki etki alanını daraltan, onları itibarsızlaştıran, bu önemli mesleğin mensuplarını her türlü haksızlığa ve saldırıya açık hâle getiren politikalar, disiplini rafa kaldıran uygulamalar, bugün geldiğimiz noktanın müsebbibidir. Öğretmenlerimize hak ettikleri değeri vermezsek, onları koruyamazsak, toplumda gereken itibarı görmelerini sağlayamazsak, geleceğimizi kurtaramayız. Cehaletin karanlığına mahkûm oluruz” şeklinde konuştu.
Mustafa Çoban, kaygı verici boyutlara varan saldırılar nedeniyle üzüntülerinin katmerleştiğini, yetkililerin bu tarz olayların yaşanmaması için önleyici tedbirler alması gerektiğini vurguladı.

ŞİDDETE KARŞI ORTAK TEPKİ
Türk Eğitim Sen ve Eğitim İş Antalya Şubesi de ortak açıklama yaparak, İzmir’in Ödemiş İlçesinde yaşanan ve okul müdürünün ölümü ile sonuçlanan şiddet olaylarını kınadı. Kalekapısı önünde toplanan ve ellerinde ‘Eğitim Çalışanlarına Yapılan Saldırıları Kınıyoruz’ yazılı pankart bulunan yaklaşık 30 kişilik grup adına basın açıklaması okuyan Eğitim-İş Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Önder Güneş, Yap-boz tahtasına dönüştürülen eğitim sistemi neticesinde öğrencilerde davranış bozukluğu ve şiddet eğiliminin arttığını belirtti. Güneş, öğretmene ve kamu çalışanlarına yönelik şiddet hadiseleri üzerine ciddi idari ve hukuki tedbirler ivedilikle alınması gerektiğini söyledi.

 
Serçin ÇILDIR, Fotoğraf: Cengizhan YILDIRIM

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum