ÇOBAN: ÖLEN HER 4 KİŞİDEN 3'Ü SİVİL

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle Memur-Sen Antalya İl Temsilciliği, dünyada yaşanan insan hakları ihlalleri ile alakalı basın açıklaması düzenledi. Memur-Sen İl Temsilcisi Çoban, dünyada 66 ülkede savaş ve çatışma yaşanırken ölen her 4 kişiden 3’ünü sivillerin oluşturduğunu belirtti.

ÇOBAN: ÖLEN HER 4 KİŞİDEN 3'Ü SİVİL
10 Aralık 2019 - 16:54

Memur-Sen Antalya İl Temsilciliği, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü ve insan hakları ihlalleri ile ilgili basın açıklaması yaptı. Memur-Sen Antalya Şube binasında yapılan basın açıklamasında konuşan İl Temsilcisi Mustafa Çoban, bugün dünyada 66 ülkede savaş ve çatışma yaşanırken ölen her 4 kişiden 3'ünü sivillerin oluşturduğunu belirtti. 2018 yılında savaş ve çatışmalarda 12 binden fazla çocuğun yaşamını yitirdiğini belirten Memur-Sen Antalya İl Temsilcisi Mustafa Çoban, "BM’nin tespitlerine göre geçen yıl ölen ve yaralanan 24 binden fazla çocuğa karşı ağır hak ihlallerinin nedeni, çocukların savaşçı olarak kullanılması, cinsel şiddete maruz kalması ve hastane ya da okullara saldırılar düzenlenmesidir" dedi.
 
“70 MİLYON MÜLTECİ”
Dünyada açlık, yoksulluk ve savaşlar nedeniyle 70 milyon insanın mülteci durumunda yaşadığını vurgulayan Çoban, "Batı’da yükseltilen ırkçılık ve göçmen düşmanı politikalar; göçmenlere sistematik saldırılarla hatta Yeni Zelanda’da olduğu gibi büyük katliamlarla sonuçlanıyor. İslam dünyası ise Sykes-Picot düzeniyle birbirine düşman kılınmış, etnik, dini, mezhebi fay hatlarıyla tuzaklanmış olmanın ağır sonuçlarını yaşıyor. Yüzbinlerce kişinin öldüğü, 5 milyon 700 bin kişinin ülkesini terk etmek zorunda kaldığı Suriye’de ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri Eylül 2014’ten bu yana 900’ü çocuk ve 700’ü kadın olmak üzere 3 binden fazla sivili katlederken; Rusya, Eylül 2015’ten bugüne yaklaşık 2 bini çocuk en az 7 bin sivili katletti. Esed rejimi ise 2011'den bu yana 173'ü çocuk 14 bin 131 kişiyi işkencelerde öldürdü. 2018'de 1437'si çocuk 19 binden fazla insan yaşamını yitirdi" ifadelerini kullandı.
 
DAYANIŞMAYA DAVET
Orta Afrika, Sudan, Irak, Somali, Çeçenistan ve diğer birçok İslam ülkesinde emperyalizmin ve işbirlikçilerinin sebep olduğu ağır insan hakları ihlalleri, ölümcül saldırılar yaşandığının altını çizen Çoban, "Son 25 yılda savaşlarda 12,5 milyon Müslüman yaşamını yitirdi. Bu küresel çaplı bir soykırımın müsebbibi ya da faili emperyal sömürü düzenidir.  İnsanlığın zulümden kurtuluşunun ezilen toplumların ve İslam dünyasının dayanışmasından geçtiğine inanıyoruz. Bizler, Memur-Sen olarak Dünya İnsan Hakları günü münasebetiyle, bütün vicdanlı insanları, bütün erdemli hareketleri insanlık ortak paydasında mazlumlarla dayanışmaya davet ediyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun mazlumların yanında zulme karşı durmaya devam edeceğiz. Mısır, Suriye, Doğu Türkistan ve Filistin zindanlarındaki kardeşlerimiz özgür oluncaya, dökülen kanlar duruncaya kadar mazlumların sesi, çığlığı olacağız" şeklinde konuştu.
Ramazan BOZCA

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum