Reklam

CHP ANTALYA'DA KONGRE ATEŞİ

İLK RESMİ AÇIKLAMA KUMBUL’DAN GELDİ

CHP ANTALYA'DA KONGRE ATEŞİ
08 Ekim 2019 - 15:11

CHP'de 37'inci olağan kongre takvimin açıklamasının ardından Antalya’da hareketli bir sürece girildi. Çok çekişmeli geçmesi beklenen il ve ilçe kongrelerinde tansiyonun yüksek olacağı beklenirken,ilk resmi açıklama CHP’li İl Başkanı Ahmet Kumbul’dan geldi. Başkanlığa tekrar aday olduğunu bildiren Kumbul, birlik ve beraberlik içinde kongrelerin tamamlanacağını vurguladı.

CHP 37. Olağan Kurultay süreci başlıyor. CHP'de mahallerdeki temsilcilerin seçilmesinin ardından ilçe ve il kongrelerinin yapılmasıyla birlikte kurultay takvimi işleyecek. CHP'de 8 Kasım 2019 tarihinde mahalle delege seçimleri, 14 Aralık 2019 - 27 Şubat 2020 tarihleri arasında ise ilçe kongreleri yapılacak. İlçe kongrelerinin tamamlanmasının ardından, 3 Şubat 2020’de il kongreleri süreci başlayacak.Bu kapsamda, CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, ilçe başkanlarıyla beraber basın mensuplarıyla bir araya gelerek soruları yanıtladı. Kongre sürecine girdiklerini belirten Başkan Kumbul, tekrar başkanlığa aday olduğunu duyurdu. Kumbul, yeni kongre sürecinde, Döşemealtı ve Akseki ilçe başkanlarının tekrar aday olmayacağını bildirdi.

TÜRKİYE’DE HER PARTİNİN OYU DÜŞTÜ
Görev yaptığısüre boyunca, arkadaşlarıyla bir yerel ve bir genel seçim geçirdiklerini ifade eden CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, şunları söyledi:
“Antalya’daki başarı için bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Antalya’da genel seçim geçirdik, şimdi tabloya baktığımız zaman zaman seçim sonuçlarıyla ilgili eleştiriler görüyoruz. Genel seçimde Antalya’daki oy oranlarına baktığımız zaman CHP’nin yüzde 7, AK Parti’nin yüzde 13, MHP’nin yüzde 40 oy kaybettiğini görüyoruz. 14 olan milletvekili sayısı seçimler öncesinde 16’ya çıkarılmıştır. Antalya’da AK Parti 7 olan vekil sayısını 6’ya düşürdü. MHP 2 olan vekil sayısını 1’e düşürdü. CHP’nin 5 vekili vardı yine 5 vekil çıkarttı. Yeni kurulan ittifak ortağımız İYİ Parti 3 milletvekili çıkarttı ve milletvekili olmayan HDP 1 milletvekili çıkardı. Baktığımızda Türkiye’nin her yerinde bütün partilerin oylarının düştüğünü çünkü siyasete yeni bir partinin katıldığını görüyoruz”

TARİHİMİZİN EN BÜYÜK BAŞARISI
Birçok bölgede partilerinin de oy oranın düştüğünü ancak, yoğun olarak AK Parti ve MHP’nin oylarının düştüğünü dile getiren Kumbul, şöyle devam etti:

“En çok oy kaybeden iller arasında Antalya ilk 20’de yokken, İYİ Parti’nin en çok oy aldığı 3’üncü il Antalya. Yani bu genel seçimde Antalya’daki sonuçlarda katkısı olan bütün herkese teşekkür etmek istiyorum. Genel seçimlerde Türkiye’de CHP adına en çok oy alan 15’inci il oldu Antalya. Yerel seçimlerde çok büyük bir ortaklık oluştu. Yüzde 50’nin üzerinde 700 binin üzerinde oy alarak Büyükşehir Belediyesini kazandık. 12 ilçede aday göstermiştik, 12 ilçesinin 8’inde CHP olarak seçimleri kazandık. Bu yerel seçimde önceki seçimlere baktığımıza oranla 12 ilçede aday göstermemize rağmen 8 ilçede seçim kazandık. İttifak ortağımız 2 ilçede seçim kazandı. Daha iyi bir çalışmayla bu sayı daha da artabilirdi ama gerçekten tarihimizdeki en büyük başarılardan bir tanesi”

KONGRE TAKVİMİ BELLİ OLDU
CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, kongre tarihiyle ilgili de bilgiler verdi. Kumbul, “21 Ekim pazartesi günü üye çizelgeleri ilçelerimizde askıya çıkacak. 27 Ekim’de üye çizelgeleri askıdan indirilecek ve itiraz süreci başlayacak. İlçe ve il itirazları değerlendirdikten sonra 8 Kasım’da ilçe kongresi delege seçimlerini başlatacağız. 1 Aralık Pazar günü ilçe kongresi delege seçimlerini bitireceğiz. 14 Aralık’ta ilçe kongrelerimizin başlangıç tarihi olacak, bu tarih itibariyle 19 ilçemizde ilçe başkanlarımızla görüşerek takvimimizi hazırlayacağız. İl kongrelerinin başlangıç tarihi ise 3 Şubat, şubat ayı içerisinde de il kongrelerimizi tamamlayacağız. 2 Mart’ta bitiyor süresi. Bir an önce kongrenin yapılmasını ve biz veya başka arkadaşlarımız yapacak. Kongrelerin kazananı CHP olacaktır. Kim gelirse gelsin CHP kazanacak” dedi.
 

BAŞKAN KUMBUL’DAN “DEVAM” KARARI
Yeni kongre sürecinde, başkanlığa tekrar aday olduğunu dile getiren Ahmet Kumbul, “Parti içi demokrasi CHP’de herhalde ülkede bizde uygulanıyor diyebiliriz. Yeni kurulan partileri ayrı tutarsak, bizde çıkacak herhangi bir adayın önüne hiçbir gücün çıkma şansı yok. Bizde biat kültürü yok. Yukarıdan siz aday olmayın denme ihtimali yok. Bu aday tek adayla ilgili söylem şuradan geliyor. Bizde parti içi demokrasi bazen abartılabiliyor ve demokrasinin önüne geçilebiliyor. Fakat hem ittifak yaptığımız partilerle hem parti içinde gerçekten bir birlik ve beraberlik sağlandı bu seçimlerde. Zaten Antalya’daki yerel seçimlere bakıldığı zaman şuan yaşanan birliğin sağlandığı hiç bir Seçim yok. Genel başkanlık bizim bu birlik ve beraberliğimizin bozulmasını istemiyor. Bende yeni kongre sürecinde il başkanlığına adayım” diye konuştu.

CHP’Lİ MECLİS ÜYESİ YANLIŞ ANLAŞILMIŞ
Kepez Belediye meclisinde yaşanan şehit isminin verilmesine meclis üyesinin şerh koymasıyla ilgili tartışmalara da değinen CHP Antalya İl Başkanı Kumbul, “Ben Ankara’daydım, hemen ilçe başkanımızla konuştum. Buradaki bir şerh değil, oradaki meclis üyemizin dile getirdiği başka bir durum söz konusu. Şehit isminin verilmesi değil, şehit isminin sokaklara, yollara değil daha büyük yerlere verilmesiyle ilgili arkadaşımızın söylemek istediği. Kendisini kamuoyunda biraz yanlış anlattılar. Bu yanlış bir anlaşma sonrası yaşanan bir durum. Biz parti olarak bu ülkenin hem kuruluşunda hem de kurtuluşunda yer alan bir partiyiz. CHP bu ülke iç

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum