Reklam

ANTALYA İHH'DAN 'İDLİB' ÇIKARMASI

SURİYELİ MUHACİRLERE, ENSAR OLUYORLAR…

ANTALYA İHH'DAN 'İDLİB' ÇIKARMASI
10 Şubat 2020 - 15:59

İHH İnsani Yardım Vakfı Antalya Şubesi Başkanı Mehmet Yıldırım önderliğinde Suriye'ye giden 25 kişilik ekip, bölgede gerçekleştirilen yardım çalışmalarını yerinde inceleyerek, Antalya’dan gönderilen 4 tır dolusu yardım malzemesini bizzat ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.
 
İDLİB'TE İNSANLİK DRAMI YAŞANIYOR
Suriye rejimi ve Rusya'nın İdlib kentine yönelik düzenlediği bombardıman nedeniyle İdlibliler’in Türkiye sınırındaki güvenli bölgelere göçü devam ediyor. Saldırılar nedeniyle, Türkiye sınırına kasım ayının başından bu yana yerinden edilen İdliblilerin sayısı, 600 bini geçti. Halep’in kuzeyi ve İdlib kentinin güney kırsalına yönelik yapılan bombardımanlardan kaçmak zorunda kalan siviller, Türkiye'nin kontrolünde bulunan bölgelere sığınarak soğuk kış günlerinde hayatta kalma mücadelesi veriyor.

SURİYE’Yİ, ‘TAŞ DEVRİNE’ DÖNDÜRDÜLER
Taş üstüne taşın kalmadığı, 4 milyon insanın aç ve açıkta kaldığı, her gün binlerce insanın yer değiştirdiğiİdlib’deki son durumu yerinde görmek ve yardım çalışmalarına eşlik etmek amacıyla İHH İnsani Yardım Vakfı Antalya Şubesi, Başkan Mehmet Yıldırım önderliğinde bölgeye intikal ederek mazlumların kalbine dokundu. Buradaki çalışmaları yerinde incelen Başkan Yıldırım, 25 kişilik ekiple birlikte Antalya’dan gönderilen 4 tır dolusu yardım malzemesini bizzat ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı. Savaşın çok yoğun ve acımasız bir şekilde yaşandığı İdlib’deki izlenimleri aktaran Başkan Mehmet Yıldırım, ülkede 9’uncu yılını dolduran zulmün bugün geldiği noktayı gözlemlemek ve kısa bir süre önce gönderilen yardım malzemelerinin dağıtımını koordine etmek için gittiklerini bildirdi.

AÇLIK VE SOĞUKLA SAVAŞ VERİYORLAR
Göçün asıl amacının Türkiye'ye girmek olmadığını, uluslararası angajman kuralları gereğince sınır bölgeleri uçakların uçuşuna kapalı, bombalamanın yapılamadığı yerler olduğundan güvenli bölge konumunda olduğunu dile getiren Yıldırım, göçün, soğuk ve açlığa rağmen yapıldığını, göç edenlerin yanlarına alabildikleri gıdalarla, eşyalarla çaresiz hayatta kalmaya çalışan insanlar olduğunu vurguladı.Göç yolundaki ailelere acil yardım paketi dağıttıklarını belirterek Yıldırım, “Çoğu ailenin başlarını sokacak bir çadırları dahi yok. Bundan dolayı uygun birkaç noktada ailelere çadır kurduk. Çadırlar için halı, soba, sünger yatak, kömür, gıda kolisi ve hijyen paketlerinin dağıtımını da gerçekleştiriyoruz. Çünkü çoğu ailelerin eşyaları yıkılmış binaların altında kalmış durumda” dedi.

İHH, MAZLUMLARA “ÇATI” OLUYOR
İHH, İdlib’de çadır kentlere alternatif olarak briket ev inşasını da sürdürüyor. Türkiye kamuoyunda ciddi bir etki uyandıran briket ev projesinde İHH, ilk etapta 10 bin aileyi sıcak yuvaya kavuşturmayı hedefliyor.Çadır kentlerdeki doluluk nedeniyle yeni göç eden ailelerin boş buldukları açık arazilerde, inşaatlarda ve kamyon kasalarında gecelediklerini belirten Başkan Yıldırım, kış ayının sert geçmesiyle çocukların büyük sıkıntılar yaşadığını ifade etti. Yıldırım, ”Evleri yıkılan siviller için bir yandan ‘Mazluma Çatı Ol’ projesiyle briket evleri yapıp ailelere teslim ederken, bir yandan da acil durumdan dolayı çadır kurulumlarına devam ediyoruz” diye konuştu.

İNSANİ VE VİCDANİ BİR KAMPANYA
Bağışçıların destekleriyle temin edilen gıda malzemelerinden yapılan yemekleri savaş mağduru ve ihtiyaç sahibi ailelere dağıttıklarını anlatanBaşkan Mehmet Yıldırım, sıcak yemek dağıtımlarının önemli bir ihtiyacı giderdiğini kaydetti. Yıldırım, "Göç eden birçok aileler kendileri için yemek temin edebilecek durumda değil. Bu nedenle yaptığımız sıcak yemek dağıtımları büyük önem taşıyor. Aşevlerinde her gün bin kişilik sıcak yemek pişirerek ailelere dağıtıyoruz. Günlük olarak ekmek dağıtımlarımız da devam ediyor. Lakin ihtiyaç giderek artıyor. Savaş mağduru siviller, vicdan sahiplerinin desteklerini bekliyor" ifadelerine yer verdi.

‘MUHACİR-ENSAR KARDEŞLİĞİ’ VURGUSU
Müslüman’ın sadece kendi nefsini düşünemeyeceğini belirten Başkan Yıldırım, şöyle konuştu:
"Sadece kendi hayatımızı önemsediğimiz bir hayat tarzımız İslami bir hayat olamaz. Sadece ibadetlerimizi yapmakla mükellefiyetlerimizi yerine getirmiş olmayacağız. İbadetlerimiz Rabbimize yaptığımız yolculuğumuzda bizim için bir aydınlıktır. Ancak kardeşlerimizin hak ve hukuklarını ihmal ve ihlal etmek bu yolculuğumuzu sekteye uğratacaktır. Her devirde muhtaç olduğumuz Muhacir-Ensar kardeşliğini yeniden hatırlama ve hayata aktarma bilinciyle hareket etmemiz gerekir. Çünkü kamil bir Müslüman olabilmenin; dünyada ve ahirette cenneti elde etmenin yolu, Müslüman kardeşlerimizin haklarına riayet etmektedir.Peygamberimiz (S.A.V) Müslümanlar’ın vasfını anlatırken şöyle buyuruyor: 'Müslüman Müslümanın kardeşidir, onu terk ve ihmal etmez.' Bizler de bu nebevi öğütten aldığımız sorumluluk bilinciyle 9 yıldır eylemlerimizle, yardımlarımızla mazlum Suriyeli kardeşlerimizin yanında olduk. Bundan sonrada Suriyeli mazlum kardeşlerimizi gücümüz yettikçe desteklemeye devam edeceğiz”
 
ANTALYA’DAN SURİYE’YE 197 TIR YARDIM
Başkan Yıldırım, ziyaretin kendileri adına çok verimli geçtiğini dile getirerek, bombalardan kaçıp Türkiye sınırına gelen insanların, soğuk ve açlığın pençesinde olduğunu söyledi. Yıldırım, "Açıkçası şu anda Suriye'de manzara çok vahim. Başta çocuklar olmak üzere çok zor durumdalar. Kış kapıda ve havalar her geçen gün soğuyor. İnsanların acil olarak soba, yatak, battaniye ve gıda malzemelerine ihtiyaçları var. Bunun yanı sıra, öğrencilerin eğitim malzemelerine de ihtiyacı var. Bugüne kadar 197 tır dolusu göndermiş olduğumuz yardım malzemelerimizi daha da arttırmanın derdindeyiz. İnşallah en kısa sürede yeni yardım tırlarını bölgeye göndererek, yaralarına merhem olmaya devam edeceğiz."

ANTALYA İHH’DAN YARDIM ÇAĞRISI
İHH İnsani Yardım Vakfı Antalya Şubesi Başkanı Mehmet Yıldırım, tüm vicdan sahiplerini saldırılar nedeniyle göç etmek zorunda kalan aileler için yardım çağrısında bulundu.İHH aracılığıyla İdlib’den göç etmek zorunda kalan sivillere destek olmak isteyen bağışçılar, SURIYE yazıp 3072’ye SMS göndererek 5 TL yardımda bulunabiliyor. Daha fazla bağış yapmak isteyenler ise İHH’nın internet sitesi ve banka hesapları yoluyla yine SURİYE koduyla bağışta bulunarak savaş mağduru ailelere destek verebiliyor.
 
Faruk ÇELİK, Ramazan BOZCA, Serçin ÇILDIR
 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum