Ahilik Kaftanı giyen Vali Yazıcı: Esnaf toplumun şah damarıdır

ANTALYA Valisi Ersin Yazıcı, Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere ile 'Yılın Kalfası' ve 'Yılın Çırağı'nı makamında kabul edip...

Ahilik Kaftanı giyen Vali Yazıcı: Esnaf toplumun şah damarıdır
22 Eylül 2021 - 12:00
ANTALYA Valisi Ersin Yazıcı, Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere ile 'Yılın Kalfası' ve 'Yılın Çırağı'nı makamında kabul edip başarılarının devamını diledi. 'Ahilik Kaftanı' giyen Vali Yazıcı, "Ben de bir esnaf çocuğu olarak, topraklarımızda yaşamış, insanlarımıza birçok konuda örnek olmuş ve yol göstermiş olan bu anlayışın bir parçası olmaktan daima gurur ve mutluluk duydum" dedi. Vali Yazıcı, kalp rahatsızlığı nedeniyle görüşmeye katılamayan 'Yılın Ahisi' Osman Kaya'ya da geçmiş olsun dileklerini iletti.

Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Ticaret İl Müdürü Halil Özşahan, Birlik Başkan Vekilleri Bayram Dal ile Mehmet Ali Gülaçtı, Denetim Kurulu Üyesi Ali Çalışkan, Genel Sekreter Mehmet Işıldağ, Türkiye'de de 'Yılın Kalfası' seçilen Ali Korkmaz ve Antalya'da 'Yılın Çırağı' seçilen Metin Can Aslan, Vali Yazıcı'yı makamında ziyaret etti.

'BU ANLAYIŞIN BİR PARÇASI OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM'

Heyeti kabulünde konuşan ve Ahiliğin önemine değinen Vali Ersin Yazıcı, "Ahilik; sevgi, hoşgörü, yardımlaşma, dayanışma ve güzel ahlak öğretilerinin sanat ile sentezlenmesidir. Ahilik, bir meslek örgütü olmanın çok ötesindedir" dedi. Vali Yazıcı, şunları söyledi:

"Evet Ahilik Teşkilatı 'Usta, kalfa, çırak' ilişkisiyle eğitimi, istihdamı ve üretimi en güzel şekilde tesis etmiştir. Eğitimi, hayat boyu süren bir faaliyet olarak düşünmüş ve mesleki eğitim ile ahlaki eğitimi çok güzel harmanlamıştır. Ama aynı zamanda Ahilik her şeyden önce bir manevi terbiye ocağıdır. Ahiliğin kurucusu Ahi Evran Veli'nin; Ticaret ahlakına, dayanışmaya ve paylaşmaya dayanan ilkeleri, günümüzde esnaf ve sanatkârlarımıza yol gösterdiği gibi uygar dünya ülkelerine de örnek olmuştur. Esnaf ve sanatkârlarımız, Ahilik teşkilatının öğretilerini yaşam felsefesi kabul etmiş, muhtaç ve ihtiyaç sahibi olanların her zaman yanında yer almıştır. Ben de bir esnaf çocuğu olarak, topraklarımızda yaşamış, insanlarımıza birçok konuda örnek olmuş ve yol göstermiş olan bu anlayışın bir parçası olmaktan daima gurur ve mutluluk duydum."

Vali Yazıcı, islam ahlakı ve Türk kültürünün sentezi olan Ahilik anlayışının yaygınlaştırılması ve yaşatılması için elinden geleni yapmanın gayreti içinde olacağını vurguladı.

'BİZLERİ GURURLANDIYOR VE UMUTLANDIRIYORSUNUZ'

Esnafın toplumun, 'Şah damarı' olduğunu vurgulayan Vali Yazıcı, "Esnaf şehrin vitrinidir, kimliğidir, pusulasıdır. Esnafı dürüst ve düzgün olan bir milletin geleceği de garanti altındadır. Ne mutlu ki AESOB bu geleneği sürdürmek adına çok önemli çalışmalar yapıyor. Türkiye'de Yılın Kalfası'nın Antalya'dan seçilmesi de bizleri ayrıca gururlandırdı. Bir o kadar da yarınlarımız için umutlandırdı. Ben Ali'nin nezdinde tüm esnaf ve sanatkarlarımızı kutluyorum. Şehrimize kazandırılan bu başarının diğer çırak ve kalfalarımıza da örnek olacağını ve daha nice gencimizin mesleğini layıkıyla yaparak ödüle layık görüleceğine yürekten inanıyorum" diye konuştu.

Vali Yazıcı, dünyayı etkileyen pandemininde dayanışma içinde aşılacağını sözlerine ekledi.

'ANTALYA HER DAİM BAŞARILARLA ANILSIN İSTİYORUZ'

AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Vali Yazıcı'nın göreve geldiği günden itibaren hep esnafın yanında olduğunu, onlarla oturup çay içtiğini, dertlerini dinleyip çözüm aradığını vurguladı. Başkan Dere, "İyi günde kötü günde hep bizimle olduğunuz için esnaf odası başkanlarım ve Antalya esnafı adına size şükranlarımı sunarım. Türkiye'de Yılın Kalfası'nın Antalya'dan çıkması bizleri de çok mutlu etti ve gururlandırdı. Kırşehir'de Sayın Cumhurbaşkanımızın Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden böyle bir ödül almak ve Antalya'mızı temsil etmek bizler için büyük bir onur oldu" dedi.

"Meslek sahibi olmak ve zanaat öğrenmek bir ömür boyu kolda taşıyacak altın bileziktir" diyen AESOB Başkanı Adlıhan Dere, "Sanat hiçbir zaman değerini kaybetmez. İnsanlarımız özelliklede gençler mesleki eğitime yönlendirilmeli, mesleki eğitime daha çok önem verilmelidir. Biz de bu düşünceyle AESOB olarak gençlerimizin mesleki eğitimlerini en güzel şekilde alması kendisini yetiştirmeleri için bir gayret ve çalışma içerisindeyiz. İnşallah Antalya'mızın her daim başarılarla anılması, örnek esnaflık konusunda adından söz ettirmesi için çalışmaları sürdürmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Görüşmede Vali Yazıcı'nın Antalya'nın Ahi Babası olduğunu belirten AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Vali Yazıcı'ya Ahilik Kaftanı giydirdi.

Ahilik Haftası kapsamında Antalya'da 81 yaşındaki Osman Kaya 'Yılın Ahisi' seçilmişti. 18 yaşında tornacılık yapan Ali Korkmaz ise Türkiye genelinde 'Yılın Kalfası' seçilirken, ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden AESOB Başkanı Adlıhan Dere ile birlikte alırken, Antalya'nın Kaş ilçesinde 2 yıldır mobilyacılık yapan 16 yaşındaki Metin Can Aslan ise 'Yılın çırağı' ünvanını almıştı.

 

 

 


DHA

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum