Reklam

29 EKİM COŞKUSU

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Antalya’da Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Resmi törenin ardından bazı siyasi parti ve sendikalar kendi çelenklerinin tören alanına alınmamasına tepki gösterdi.

29 EKİM COŞKUSU
28 Ekim 2019 - 16:31

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Antalya’da Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Resmi törenin ardından bazı siyasi parti ve sendikalar kendi çelenklerinin tören alanına alınmamasına tepki gösterdi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Antalya’da Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen çelenk sunma törenine, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Garnizon Komutanı Piyade Albay Tuncay Polat, CHP Antalya Milletvekilleri Çetin Osman Budak, Cavit Arı, MHP Milletvekili Abdurrahman Başgan, AK Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik, İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, partilerin il başkanları, ilçe belediye başkanları ve STK temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda Antalyalı katıldı.Tören Antalya Valiliği’nin Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Daha sonra Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Garnizon Komutanlığı’nın çelenk sunmasıyla devam etti. Çelenk sunumlarının ardından kutlama töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okumasıyla sona erdi. Çelenk sunma töreni sırasında Cumhuriyet Meydan’ında bulunan sokak köpekleri Vali Karaloğlu ve Garnizon Komutanı Piyade Albay Tuncay Polat’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunacağı esnasında peşlerinden anıtın önüne kadar gitmesi dikkatlerden kaçmadı. Törenin ardından protokol üyeleri tören alanını terk etti.

ÇELENK TEPKİSİ                                                     
               
Öte yandan resmi törenin ardından siyasi parti ve sendikalardan oluşan bir grup alternatif çelenk sunma töreni gerçekleştirdi. Alternatif tören öncesi CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Antalya Şube Başkanı İbrahim Daş, Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar ve Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, resmi tören öncesi çelenklerin içeri alınmaması ve zorluk çıkartılmasına tepki gösterdi. CHP Antalya İl Başkanı Kumbul, “Her bayramda olduğu gibi çelenklerimizi buraya getirmekte zorluk çekiyoruz. Yine müdahale ediliyor ve engel olunmaya çalışılıyor” dedi.KUMBUL’DAN 29 EKİM MESAJI

Kumbul konuşmasının devamında 24 Temmuz 1923'te imzalanan Lazın Barış Antlaşması ile bağımsız Türkiye'nin sınırlarının belirlenerek 29 Ekim 1923'te Atatürk'ün başından beri hayalini kurduğu Türkiye için en iyi yönetim şekli dediği Cumhuriyetin ilan edildiğini belirterek, "Mustafa Kemal ve arkadaşları çok kısa zamanda ülkede çok büyük devrimlere imza attılar. Ve ülke hızla gelişti. Özellikle siyasal ve toplumsal alanda, ekonomik alanda, bilim, kültür, sanat ve eğitimde çok ciddi gelişmeler oldu. Atatürk " Hâkimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir" diyerek hâkimiyeti saraydan almış millete vermiştir ve bu hızlı ilerleyişte Cumhuriyet rejimi sayesinde olmuştur" ifadelerini kullandı


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum